Карлеушина огрлица је модни погодак, а православни свештеник тврди - То је клањање демонима
Јелена се одлучила за аксесоар који повезује људе из различитих делова света кроз заједничко културно и естетско поштовање. Међутим, њен модни погодак из перспективе једног свештеног лица је верска погрешка.
Певачица Јелена Карлеуша тренутно је са кћеркама Атином и Ником Тошић на летовању у Грчкој.
Позната дама се са наследницама сместила у луксузни хотелски комплекс у Атини, где је одседала и звезда "Секс и града" Ким Катрал, познатија домаћој јавности као Саманта.
ЈК, редовно, дели своје фотографије и снимке на друштвеним мрежама, а очекивано, свака нова објава подразумева нову одевну комбинацију или купаћи костим.
Јелена је за позирање на једној фотографији, која је изазвала масовно одушевљење на друштвеној мрежи Инстаграм, одабрала уску и дугу хаљину апстрактног дезена.
Одевна комбинација "ласка" Карлеушиној складној грађи, а интересантно је да се певачица определила за аксесоаре које најчешће носе жене свих статуса и занимања.
Јелена Карлеуша је понела наруквицу и огрлицу на којима доминира мотив Фатиминог ока.
Шта симболизује детаљ на Карлеушином накиту?
Како каже исламско предање, Мухамедова ћерка Фатима је свом веренику поклонила делић плавог стакла као амајлију помоћу које је он савладао све препреке које су му се нашле на путу.
Фатимино око се назива и Назар и његов циљ је да носиоца штити од урокљивог ока.
Назар је чест призор у Турској, Сирији, Либану, Египту, Јерменији, Ирану, Авганистану, Грчкој, Ираку, Кипру и Азербејџану, где се истиче у кућама, канцеларијама, аутомобилима или се уклапа у накит и украсе.
Типични назар се прави од ручно прављеног стакла.
Боји се у тамноплаву, белу, светлоплаву и црну боју, уз то правећи концентричне кругове или сузолике елипсоидне облике. Понекад тамнолаву боју замењује златна.
Међутим, Фатимино око као талисман не потиче из самог ислама, али је у широкој употреби, како код муслимана, тако и православаца.
Људи га каче на врата кућа и канцеларија, стављају га на одећу одраслима, деци и трудницама. И све то с једним циљем – да би се борили против урока и чини.
Шта каже православни свештеник о овом детаљу?
О чувању Фатиминог ока говорио је својевремено руски свештеник Александар Јермолин, а српски медији су у више наврата писали о томе.
- У Русији влада необјашњива љубав према свему окултном и паранормалном, турске амајлије су се чврсто укорениле. Тим пре што су пале на благодатно тле. Људи, уморни од дугогодишњег државног атеизма, почели су да теже вери. Нажалост, многи су дорасли само до апстрактне "вере у души“, која све меша на једну езотеричну гомилу - рекао је једном приликом руски свештеник.
- Навешћу један пример из праксе док сам освећивао једну кућу и угледао запањујућу слику. На полици су стајеле иконе, кућни духови и нешто што личи на "старца-шумара". Код њих је на гомили помешано све "свето": иконе, и маскоте, и амајлије и много тога другог. Објаснио сам им да су то принципијелно различите ствари, па су кућне духове и "шумара" избацили, а кућа је освештана. "А зашто је то лоше", често су ме питали и морао сам да објашњавам сваком човеку, у зависности од његовог умећа слушања. Често је довољно рећи да то није спојиво с православљем, јер или сте православац или паганин (окултиста итд.). Ипак некоме не буде ни то довољно па је потребно испричати нешто о томе да је паганство у суштини клањање демонима и да је та амајлија у вашој кући – мали ђаво. Нико не жели да у кући има нешто тако, зар не? Оно што је најважније је да само Бог своја добра даје бесплатно, она не коштају ништа, док демони захтевају плаћање својих "услуга" и за узврат траже оно најдрагоценије што човек има, његов бесмртну душу - наводи руски свештеник.
Спорно виђење свештаника
Ове свештеникове речи могу бити спорне јер имају потенцијал да изазову неспоразуме, поделе и негативне реакције међу различитим групама и појединцима, такође одишу генерализацијом и стигматизацијом.
Такође, духовникова тврдња да су друге религиозне праксе или симболи (попут амајлија) инхерентно лоши или демонски може се сматрати покушајем ограничавања верских слобода и права на индивидуални избор веровања.
Тврдње које имплицирају да држање одређених предмета у кући може донети демоне или зло могу изазвати страх и несигурност код људи, што може имати негативан утицај на њихово ментално здравље и осећај сигурности.
А шта у модном свету значи Фатимино око?
У последњих неколико година, Фатимино око је постало веома популаран модни додатак међу дизајнерима и славним личностима.
Његова популарност расте не само због естетике већ и због дубљег значења које носи.
Огрлице и наруквице са Фатиминим оком су веома флексибилне у стилизовању. Могу се носити са "цасуал" одећом за свакодневни "лоок" или са формалнијим комадима за посебније прилике. Могу се слојевито комбиновати са другим накитом.
Фатимино око је препознатљиво у многим културама широм света, што га чини универзално привлачним модним додатком, а модни зналац попут Јелене Карлеуше је тога сасвим свестан.