"Насилно, по казни..." Одлуком врха РТС-а Оливера Ковачевић није дозвољено да ради на ТВ формату, а сада има нову позицију
Често је на друштвеним мрежама називају "мајком" посла, а ретко ко зна како је текао њен професионални развој.
Уредница и супервизорка музичког такмичења "Песма за Евровизију" Оливера Ковачевић скоро три деценије је професионално у новинарству.
Професионални пут Оливере Ковачевић
Премда је ова позната дама у детињству желела да постане докторка, завршила је социологију на Филозофском факултету у Београду.
Током студирања је радила анкете јавног мњења у Форуму НИН-а и наступала је са хором "Бранко Крсмановић" који је певао пратеће вокале Биљани Крстић.
- Прецизније, на јавну сцену сам ступила као мецосопран у Хору "Бранко Крсмановић". Као пратећи вокал Биљани Крстић појавила сам се, некако у склопу тих хорских активности, још у време студија на Филозофском факултету. Новинарство је у мом животу више стицај околности. Као студенткиња, почела сам да радим анкете јавног мњења у Форуму НИН-а и тако се одомаћила - истакла је Ковачевићева својевремено.
Није услишила очеву молбу
Никада нисам маштала да будем новинарка. Двоумила сам се између биологије и социологије. Имала сам сваку диплому, од Аласове до Вукове, и онда је мој отац стално говорио: "Молим те, учи медицину, знаш оно, ваља нам неки лекар у фамилији", а ја као нећу… и да ли ћу на биологију, да л’ на социологију… како сам завршила на социологији, то је тако било, кроз шалтер, и онда сам на студијама радила у новинама.
Осам година је радила на телевизији "Политика". После 5. октобра 2000. године је прешла на "Пинк". Ту је имала ауторску емисију "Клопка". Била је запослена на "БК телевизији" до њеног гашења, након чега је каријеру наставила на "Првом каналу РТС-а".
Њена прва емисија је била "Око", а 2008. године је почела да води политичку емисију "Да можда не". У јулу 2015. године је, након двадесет година рада у информативним програмима, постала главна и одговорна уредница "Забавног програма Радио-телевизије Србије".
Јутарњи по казни
Ја сам Тијанићу (прим. аут. Александру Тијанићу) тражила да не радим више политичку емисију јер су ми досадни саговорници, јер их све знам. Идем да радим "Недељно поподне", а он ми каже: "Не може, то је превише скупо, неће то бити гледано". Питам: "Извини како може да буде негледано? Па све што сам радила ти је било гледано. Поставила сам "Око", најгледанија ти је била емисија. Терао си ме да радим "Јутарњи програм" насилно, за казну, остварила сам највећи шер у историји мерења јутарњих програма". Не може. Није ми дао. Није ми дао у ствари да изађем из политичког новинарства.
- Новинарски посао је као мит о Херкулу. Прича о самонадрастању и у стално све тежим изазовима. Заинтересованост и образовање су неопходни предуслови. Ентузијазам је тај који ствар покреће - нагласила је једном приликом Оливера Ковачевић.
У јануару 2017. године јој је уручена новинарска награда "Иван Марковић" за емисију о херојима битке за Кошаре.
Важно је да смо део "Евровизије"
Тренутно, Оливера својим радом стоји иза најпрестижнијег музичког такмичења на Балкану - "Песма за Евровизију".
- "Евровизија" нам показује у ком правцу је свет искорачио. Одговара на питање шта је то што млади воле, а ми не видимо. Према томе, изузетно је важно што смо ми на том такмичењу - истакла је својевремено Оља.