"Смрт Мајке Југовића" и Цеца Ражнатовић у уџбенику за 5. разред: Није једина фолкерка којој је то пошло за руком
Коришћење стихова популарних песама у школским уџбеницима је тема која изазива различите реакције. Док неки виде ову праксу као иновативан начин да се ученицима приближи градиво, други верују да школски програм треба да остане резервисан за класичну литературу. Како ће се ова дебата развијати у будућности, остаје да се види.
У последњих неколико година, све чешће се на страницама уџбеника за основну школу или на тестовима за пријемне испите појављују примери који су доведени у везу са домаћим јавним личностима.
Ови примери често имају циљ да ђацима приближе градиво, али обавезно изазивају подељене реакције, нарочито када се ради о представницима фолк музике.
Стихови Цеце Ражнатовић у уџбенику
Један од најпознатијих случајева догодио се 2018. године, када је на друштвеним мрежама осванула фотографија из радне свеске за пети разред основне школе, која је изазвала велику пажњу јавности.
У уџбенику, аутора Владе Ђукановића, су се нашли стихови песме "Лепи громе мој" Светлане Цеце Ражнатовић.
Задатак ђака је био да подвуку именице у вокативу, а да контраст (можда и апсурд) буде јачи у истом задатку су се нашли стихови народне песме "Смрт Мајке Југовића".
Подељена мишљења јавности
Мишљења су свакако подељена. Док једни сматрају да стихови популарне музике не би требало да се налазе у школским уџбеницима, други подржавају овај вид приближавања градива ђацима основношколског узраста.
Заговорници ове методе верују да коришћење савремених текстова може помоћи ученицима да боље разумеју и повежу се са материјалом.
Иако је употреба савремених текстова у уџбеницима контроверзна, неки стручњаци верују да комбинација старог и новог може бити ефективна у образовном процесу.
– Нигде није наведено име, нити избор одакле су ти текстови узети, а сви који су препознали стихове песме коју пева Светлана Ражнатовић су их вероватно чули. Аутор их је навео само као пример за вокатив. Он није желео да узима само примере из књижевних текстова већ и из популарне културе која је деци тог узраста блиска. Цеца Бајага, Рибља чорба, све то спада у исти корпус популарне културе и то је њима препознатљиво. А да ли се то нама свиђа или не, то је друго питање – говорила је тада Оливера Ђикановић из издавачке куће БИГЗ.
И док су се Цецини стихови нашли у уџбенику за основну школу, фотографија једне фолкерке завршила је, како се писало 2014. године, у уџбенику за средњу школу.
Венди у уџбенику за социологију
Фотографија на којој полугола певачица Весна Вукелић Венди држи микрофон, а новац јој вири испод бретеле, налази се у уџбенику из социологије за средњошколце.
Ова ласцивна слика део је лекције о врстама културе, а поред фотографије пише: "Анализирајте у чему се огледају разлике између популарне и масовне културе".
Иако је уџбеник, чији је аутор социолог Владимир Вулетић, писан за ђаке четвртог разреда гимназије и трећег разреда средње стручне школе, огорчени родитељи кажу да тако нешто није требало да дође до школских клупа.
- То је велики комплимент јер бити у мору других, а притом немати ветар у леђа и изборити се да личност надвлада и буде та која даје препознатљивост и јединство – то је мој успех. Некада уложити сва средстава у некога нису довољна да би се неко катапултирао. Можемо да имало посла са људима који су на финансијским протезама, али они изветре када нестане то упумпавање. Зато је важно да када неко има своју личност гради своју личност изнутра, а не споља. Ја сам оно што је у мени и на мени и то ме радује и то јесте тако, моја личност показује моју тежину. У овом случају професори су ме обележили као феномен и навели за пример масовне културе - истакла је Венди на ову тему.
Карлеуши није први пут
Годину и по дана након што смо у једном средњошколском уџбенику видели слику Весне Вукелић Венди с наступа, стиже књига с Факултета политичких наука у којој је Јелена Карлеуша.
Студенти Факултета политичких наука у уџбенику из "Увода у политичке науке" читају о јавним иступима познатих личности у медијима.
У књизи Ненада Кецмановића "Елементи владавине" можете читати о Мадони и Бону Воксу, али и Исидори Бјелици и Јелени Карлеуши.
- Оно кад уђеш у уџбенике, а ниси морао да умреш - написала је Јелена Карлеуша на свом Твитеру тада.
Међутим, ово није први пут да се Карлеуша нашла "у образновном систему Србије".
Једно од питања на тесту опште информисаности за упис на Филозофски факултет у Нишу је гласило: "Нови хит Јелене Карлеуше у наслову помиње библијске градове", а затим следе понуђени одговори: Назарет и Витлејем, Јерусалим и Јерихон и тачан одговор: Содома и Гомора!