Bila je nevina do 39. godine, a potom je umrla od HIV-a - voljenoj pevačici biznismen uništio život i karijeru
I danas ima veliki broj obožavalaca koji čuvaju sećanje i umetnost Madone sa Bliskog istoka.
Orfa Haza, često nazivana „Madonom sa Bliskog istoka“, ostavila je neizbrisiv trag na muzičkoj sceni svojom jedinstvenom mešavinom tradicionalne jemenitske muzike i modernih pop i elektronskih elemenata. Rođena 1957. godine u Tel Avivu, u porodici jemenitskih Jevreja, Orfa je odrasla u siromašnom susedstvu Hatikva, gde je njen talenat ubrzo prepoznat. Već u tinejdžerskim godinama postala je član muzičke grupe, a kasnije započela solo karijeru koja će je odvesti do međunarodne slave.
Njen proboj na svetsku scenu dogodio se 1984. godine, kada je pesma "Im Nin’alu" postala globalni hit, probijajući je na muzičke liste Evrope i Amerike. Pesma, inspirisana jemenitskom poezijom i praćena savremenom produkcijom, simbolizovala je most između tradicije i modernosti. Orfin glas, jedinstvene boje i emotivne snage, očarao je publiku širom sveta, dok su njeni nastupi donosili dašak jemenitske kulture globalnoj publici. Njena muzika nije bila samo zabava, već i kulturna misija koja je spajala ljude različitih vera i porekla.
Pored muzičkih uspeha, Orfa je bila poznata po svojoj skromnosti i dubokoj povezanosti sa korenima. Njene pesme često su nosile poruke o ljubavi, veri i zajedništvu, a ona je bila simbol ponosa izraelske i jemenitske zajednice. Međutim, iza sjaja svetske slave, Orfin život bio je obeležen i velikim izazovima.
Priznanja, slava, uspeh nisu bili dovoljni njenoj porodicu koja ju je najstrašnije ponižavala. Brat popularne pevačice je govorio. "Ko je, dođavola, Ofra? Samo jedna neudata žena bez porodice!"
Pevačica je doživela užas kada se avion kojim je putovala sa saradnicima srušio. Ipak, pevačica je preživela, a dan kada se saznalo da je živa slavio se poput praznika.
Ljubav se pretvorila u horor
Haze nije imala nijedan skandal. Nijednu sliku sa muškarcem.
Ona se čuvala za brak, bila je nevina do svoje prve bračne noći koja se dogodila tek kada je imala 39. godina.
Njena ideja je bila da sačeka "Princa na belom konju", a dočekao ju je horor.
Naime udala se za biznisma Dorona Aškenazija, tri godine kasnije je umrla i to u 42. godini. Uzork smrti je bio je teški oblik upale pluća, koji je bio prouzrokovan oslabljenim imunitetom do koga je doveo virus HIV-a. Njena smrt izazvala je kontroverze, jer je pitanje njenog zdravstvenog stanja bilo skriveno od javnosti, delom zbog stigme povezane sa HIV-om, što je bilo posebno izraženo u tadašnjem izraelskom društvu.
Takođe su se javile spekulacije kako je dobila HIV.
Takođe su se pojavile spekulacije o tome kako je Orfa Haza dobila virus. Neposredno nakon njene smrti, mediji su okrivili njenog supruga, Dorona Aškenazija, za prenošenje bolesti. Orfin menadžer, Becalel Aloni, podržao je ovo verovanje, navodeći u svojoj knjizi da je Haza dobila AIDS tokom odnosa sa suprugom. Kasnije je otkriveno da je njen suprug verovao da je Haza zaražena zbog transfuzije krvi koju je primila u jednoj turskoj bolnici nakon spontanog pobačaja.
Ipak, Aškenazi je sam preminuo od predoziranja drogom otprilike godinu dana kasnije, 7. aprila 2001. godine, a pošto ej očligledno bio he**inski zavisnik to je pojačalo tvrdnje da joj je on preneo u tom periodu još uvek smrtonosni virus.
Orfina smrt otvorila je vrata diskusijama o značaju edukacije o HIV-u i podršci obolelima. Iako je njen kraj bio tragičan, Orfa Haza ostaje upamćena kao umetnica koja je spajala kulture, nadilazila granice i inspirisala generacije muzičara. Njena muzika, bogata emocijama i kulturnim nasleđem, nastavlja da živi i da bude most između različitih svetova, baš kao što je i ona bila za života.