"Smrt Majke Jugovića" i Ceca Ražnatović u udžbeniku za 5. razred: Nije jedina folkerka kojoj je to pošlo za rukom
Korišćenje stihova popularnih pesama u školskim udžbenicima je tema koja izaziva različite reakcije. Dok neki vide ovu praksu kao inovativan način da se učenicima približi gradivo, drugi veruju da školski program treba da ostane rezervisan za klasičnu literaturu. Kako će se ova debata razvijati u budućnosti, ostaje da se vidi.
U poslednjih nekoliko godina, sve češće se na stranicama udžbenika za osnovnu školu ili na testovima za prijemne ispite pojavljuju primeri koji su dovedeni u vezu sa domaćim javnim ličnostima.
Ovi primeri često imaju cilj da đacima približe gradivo, ali obavezno izazivaju podeljene reakcije, naročito kada se radi o predstavnicima folk muzike.
Stihovi Cece Ražnatović u udžbeniku
Jedan od najpoznatijih slučajeva dogodio se 2018. godine, kada je na društvenim mrežama osvanula fotografija iz radne sveske za peti razred osnovne škole, koja je izazvala veliku pažnju javnosti.
U udžbeniku, autora Vlade Đukanovića, su se našli stihovi pesme "Lepi grome moj" Svetlane Cece Ražnatović.
Zadatak đaka je bio da podvuku imenice u vokativu, a da kontrast (možda i apsurd) bude jači u istom zadatku su se našli stihovi narodne pesme "Smrt Majke Jugovića".
Podeljena mišljenja javnosti
Mišljenja su svakako podeljena. Dok jedni smatraju da stihovi popularne muzike ne bi trebalo da se nalaze u školskim udžbenicima, drugi podržavaju ovaj vid približavanja gradiva đacima osnovnoškolskog uzrasta.
Zagovornici ove metode veruju da korišćenje savremenih tekstova može pomoći učenicima da bolje razumeju i povežu se sa materijalom.
Iako je upotreba savremenih tekstova u udžbenicima kontroverzna, neki stručnjaci veruju da kombinacija starog i novog može biti efektivna u obrazovnom procesu.
– Nigde nije navedeno ime, niti izbor odakle su ti tekstovi uzeti, a svi koji su prepoznali stihove pesme koju peva Svetlana Ražnatović su ih verovatno čuli. Autor ih je naveo samo kao primer za vokativ. On nije želeo da uzima samo primere iz književnih tekstova već i iz popularne kulture koja je deci tog uzrasta bliska. Ceca Bajaga, Riblja čorba, sve to spada u isti korpus popularne kulture i to je njima prepoznatljivo. A da li se to nama sviđa ili ne, to je drugo pitanje – govorila je tada Olivera Đikanović iz izdavačke kuće BIGZ.
I dok su se Cecini stihovi našli u udžbeniku za osnovnu školu, fotografija jedne folkerke završila je, kako se pisalo 2014. godine, u udžbeniku za srednju školu.
Vendi u udžbeniku za sociologiju
Fotografija na kojoj polugola pevačica Vesna Vukelić Vendi drži mikrofon, a novac joj viri ispod bretele, nalazi se u udžbeniku iz sociologije za srednjoškolce.
Ova lascivna slika deo je lekcije o vrstama kulture, a pored fotografije piše: "Analizirajte u čemu se ogledaju razlike između popularne i masovne kulture".
Iako je udžbenik, čiji je autor sociolog Vladimir Vuletić, pisan za đake četvrtog razreda gimnazije i trećeg razreda srednje stručne škole, ogorčeni roditelji kažu da tako nešto nije trebalo da dođe do školskih klupa.
- To je veliki kompliment jer biti u moru drugih, a pritom nemati vetar u leđa i izboriti se da ličnost nadvlada i bude ta koja daje prepoznatljivost i jedinstvo – to je moj uspeh. Nekada uložiti sva sredstava u nekoga nisu dovoljna da bi se neko katapultirao. Možemo da imalo posla sa ljudima koji su na finansijskim protezama, ali oni izvetre kada nestane to upumpavanje. Zato je važno da kada neko ima svoju ličnost gradi svoju ličnost iznutra, a ne spolja. Ja sam ono što je u meni i na meni i to me raduje i to jeste tako, moja ličnost pokazuje moju težinu. U ovom slučaju profesori su me obeležili kao fenomen i naveli za primer masovne kulture - istakla je Vendi na ovu temu.
Karleuši nije prvi put
Godinu i po dana nakon što smo u jednom srednjoškolskom udžbeniku videli sliku Vesne Vukelić Vendi s nastupa, stiže knjiga s Fakulteta političkih nauka u kojoj je Jelena Karleuša.
Studenti Fakulteta političkih nauka u udžbeniku iz "Uvoda u političke nauke" čitaju o javnim istupima poznatih ličnosti u medijima.
U knjizi Nenada Kecmanovića "Elementi vladavine" možete čitati o Madoni i Bonu Voksu, ali i Isidori Bjelici i Jeleni Karleuši.
- Ono kad uđeš u udžbenike, a nisi morao da umreš - napisala je Jelena Karleuša na svom Tviteru tada.
Međutim, ovo nije prvi put da se Karleuša našla "u obraznovnom sistemu Srbije".
Jedno od pitanja na testu opšte informisanosti za upis na Filozofski fakultet u Nišu je glasilo: "Novi hit Jelene Karleuše u naslovu pominje biblijske gradove", a zatim slede ponuđeni odgovori: Nazaret i Vitlejem, Jerusalim i Jerihon i tačan odgovor: Sodoma i Gomora!