KOPAONIK BIZNIS FORUM: Jorgovanka Tabaković: "Stojim iza svojih reči i dela, rezultati govore o našem radu" (FOTO/VIDEO)
Glavna tema ovogodišnjeg foruma je "Industrija 4.0 i povezane teme".
Posle zvaničnog otvaranja uvodna izlaganja su imali guverner NBS Jorgovanka Tabaković i ministar finansija Siniša Mali.
Obraćanje Jana Kesa Martejna, stalnog predstavnika MMF-a za Srbiju
Predstavnik svetske banke u našoj zemlji Jan Kes Martejn je na početku naglasio da se rast srpske ekonomije nastavlja, i da su prognoze MMF-a za rast ove godine čak četiri odsto.
- Kao što je rekla guvernerka Jorgovanka Tabaković inflacija je niska, dok nezaposlenost pada. Vidimo i veliki rast budžeta, i to su sve rezultati reformi u kojima smo i mi učestvovali - rekao je Martejn.
On ipak naglašava da naš rast mora i može biti viši.
- Kao što možete očekivati od MMF-a, mi tražimo da održavate "fiskalno zdravlje". Potrebno je da obratimo pažnju i na još tri faktora: emigraciju, infrastrukturu i informisanost.
Martejn je naglasio da je važno poštovati fiskalna pravila, pošto je budžet Srbije sve puniji i postojaće tendencija da se poveća i potrošnja.
- Sve mora da se radi u skladu sa pravilima, i poštovanje fiskalne discipline i budžetskih ograničenja - naglasio je on.
Siniša Mali, ministar finansija govori na Kopaonik biznis forumu
On je naglasio da su glavne teme ovog foruma pre 10 ili 15 godina bile borba sa posledicama ekonomskih kriza, dok je danas glavna tema četvrta industrijska revolucija.
- Teške i hrabre reforme koje smo pokrenuli spasile su Srbiju sa ruba bankrota. Sada se desilo da nama stopa rasta u jednom kvartalu bude 6.1 odsto - rekao je ministar Siniša Mali.
Ministar je naglasio da je po pitanju fiskalnog rezultata već četvrtu godinu za redom imamo suficit, i da tako dobre rezultate dugo nismo imali.
- Mi smo u 2019. godini imali povećanje plata u javnom sektoru između 8 i 15 odsto. U decembru smo prešli prosečnu platu od 500 evra. To je vizija predsednika Vučića, koji je rekao da će tako biti. Uspeli smo u tome, ali još nismo zadovoljni. Želimo još bolji standard za sve građane Srbije.
On je naglasio da je javni dug potpuno pod kontrolom i da imamo dovoljno rezervi u slučaju krize.
- Nama je po pitanju stope nezaposlenosti prošla godina bila najbolja, za celu 2019. stopa nezaposlenosti je oko 10 odsto. U poslednje četiri godine otvoreno je skoro 200.000 radnih mesta - rekao je ministar, pa dodao:
- Srbija je dobila veliko priznanje od Fajnenšel tajmsa: prvi smo u svetu po broju stranih direktnih investicija u konkurenciji od 105 zemalja - podsetio je ministar.
Ministar je objasnio brojke koje oslikavaju napredak Srbije i rekao da je Srbija na odličnom putu.
- Čak 73 milijarde evra će nam biti BDP 2025. godine. Jasno je da je 900 evra realna plata do 2025. godine. Da li je to lako - nije, ali ćemo se boriti da do toga dođe - rekao je ministar.
- Posebno raduje otvaranje novih fabrika u Srbiji. Očekujem da će veliki broj fabrika koje sada otvaraju dati svoj doprinos izvozu zemlje. Na duing biznis listi napredovali smo za 4 mesta, ali hoćemo više.
Srbija se vratila na tržište kapitala, rekao je ministar, i naglasio da će se nastaviti sa izgradnjom puteva, i smanjenjem poreskog opterećenja na zarade.
Obratila se guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković
Guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković je naglasila da su sjajni rezultati za nama, ali i da je veliki posao ispred nas.
- O inflaciji se danas u Srbiji retko govori, ali ipak to ne znači da je posao NBS završen. Danas kada smo stabilizaciju uspešno sproveli došlo je vreme da razmišljamo o narednim koracima, i došlo je vreme za opravdani optimizam. Radićemo na razvoju naše ekonomije, zajednički i odlučno - rekla je guvernerka, pa dodala:
- Ja obećavam da će NBS nastaviti da radi ne menjajući svoj pravac. Nastavićemo da budemo lideri, da radimo proaktivno i da budemo vodimo po pitanju inovacija.
Jorgovanka Tabaković je naglasila da je Srbija bila u teškoj poziciji, ali da su mere fiskalne konsolidacije dale rezultate.
- Želim da i da se javno zahvalim predsedniku Aleksandru Vučiću koji je pre svih shvatio probleme naše ekonomije, i uložio je svu svoju snagu na rešavanje ovih problema. Koliko god su mere fiskalne konsolidacije bile nepopularne, one su bile neophodne. A ove rezultate smo postigli zato što je Vučić stavio iznad svega budućnost Srbije. Da je mnogo urađeno pokazuje i to što su u fokusu ovog foruma digitalne inovacije i četvrta industrijska revolucija, a ne raspravljanje o posledicama krize.
Guvernerka je istakla da je Srbiji vraćena stabilnost, i da će naša zemlja ide u korak sa modernim trendovima u ekonomiji.
Ona je zatim ukazala na odlične ekonomske rezultate koji su postignuti teškim radom i merama konsolidacije, i istakla da smo od zemlje sa ogromnom inflacijom postali država u kojoj se o tom problemu više i ne govori - zato što on maltene ne postoji.
Guvernerka je izdvojila nekoliko rezultata koji su doprineli ukupnom ambijentu, a koji su važni i za naredni period:
- Postignuta i očuvana stabilnost cena
- Vraćeno poverenje u mere NBS
- Promenjen pristup u vođenju monetarne politike i uz mnogo manje troškove se postiže više
- Obezbeđeni su znatno povoljniji i stabilniji finansijski uslovi za građane, privredu i državu, nastavlja se podrška održivom rastu ekonomske aktivnosti
- Očuvanje stabilnost finansijskog sektora i rešavanje tereta problematičnih kredita
- Srbija ide korak u korak sa svetom, a ponekad predvodimo na planu tehnoloških rešenja
- Jačanje regulative u skladu s najboljom praksom
- Početkom ove godine, na osnovu glasova mojih kolega - guvernera centralnih banaka, dobila sam nagradu za doprinos rastu i stabilizaciji ekonomije. Iako ja lično, to priznanje smatram priznanjem za promene na kojima radimo od druge polovine 2012. godine, za promene na kojima radi predsednik Srbije sa svojim saradnicima i ja sa svojim saradnicima, a samo priznanje najviše pripada Srbiji i njenim građanima - rekla je guvernerka.
Jorgovanka Tabaković je citirala stihove velike srpske spisateljice Isidore Sekulić: "Kako je reč čudna i moćna u svojoj varljivosti i nematerijalnosti. Kaže se nešto, a nije istina, obeća se nešto, a ne bude. Ipak reč vezuje, razrešuje, seče, veže, pali, gasi. I stoji."
- I ja stojim iza svojih reči i dela - naglasila je guvernerka.
Ona je naglasila da se rad meri rezultatima, a ne posledicama i da je u periodu od avgusta 2012. do danas Srbija neto kupila na deviznom tržištu oko 4 milijarde evra, a da i dalje govorimo o kursu dinara od oko 117,5 dinara za evro, što je promena manja od 1%.
- U decembru je J.P. Morgan, jedna od najcenjenijih finansijskih institucija u svetu, u izveštaju o očekivanim makroekonomskim i finansijskim kretanjima u zemljama u razvoju za 2020. ocenio da je srpski dinar realno vrednovan. Od 25 valuta zemalja u razvoju čija je vrednost analizirana, dinar je jedna od dve valute koje su ocenjene kao potpuno realno vrednovane, dve valute blago odstupaju od tzv. fer vrednosti, dok je 21 valuta ocenjena kao precenjena ili potcenjena - rekla je Jorgovanka Tabaković, i naglasila da poverenje u ekonomsku klimu u Srbiji raste, što potvrđuje i pokazatelj ekonomskih očekivanja za Srbiju koji izrađuje Evropska komisija.
- Iako je Narodna banka Srbije neprofitna institucija, mi "račun" svakodnevno polažemo građanima i privredi: kroz vrednost kursa, kvalitetnije usluge, povoljnije kredite. I ove godine ćemo 70% prihoda uplatiti u budžet Republike Srbije, što će značiti više sredstava za nove investicije i rast zaposlenosti - rekla je Jorgovanka Tabaković.
Guvernerka je otkrila da su prema oceni Međunarodnog monetarnog fonda, mere centralnih banaka dodale 0,5 procentnih poena globalnom rastu, a da je u Srbiji efekat te mere Narodne banke Srbije bio i nešto viši.
- Udeo problematičnih kredita (NPL) je smanjen na 4,1 odsto, a prema poslednjim podacima dinarska štednja iznosi 83 milijarde dinara - naglasila je guvernerka NBS.
Jorgovanka Tabaković je naglasila da je od 2015. do 2019. godine zaposleno čak 230.000 građana više u privatnom sektoru.
- Ko može da bude protiv otvaranja novih fabrika u svim delovima Srbije? Nikome ne bi smelo da smeta što se otvaraju nove fabrike i što je tokom investicionog cikusa od 2015. godine formalna zaposlenost u privatnom sektoru povećana za više od 230.000 naših građana. Kome može da smeta što se smanjuju regionalne razlike u pogledu zapošljavanju i što se razvija putna infrasutra, grade klinički centri i što raste rezidencijalna gradnja - zapitala je Tabaković na Kopaonik biznis forumu.
Istakla je da je naša ekonomija sve prisutnija na svetskom tržištu i da Srbija sarađuje sa sve većim brojem zemalja.
- To su sve uslovi za konkurentan i održiv rast. Srbiji smo vratili stabinost u svakom smislu te reči i stvorili stimulativniji poslovni i investicioni ambijent i popravili sturkturnu konkurentnost ekonomije.
Guvernerka je naglasila da je dinarska štednja u 2019. godini povećana za 30 odsto i da je na kraju godine iznosila 80 milijardi dinara, dok sada iznosi 83 milijarde.
- Budućnost uvek nosi i neizvesnosti, koje su posebno izražene na svetskom nivou i ne treba ih potcenjivati. Naš zadatak kao nosilaca ekonomske politike jeste da budemo spremni da pravovremeno reagujemo svim raspoloživim instrumentima. NBS to i radi - rekla je guvernerka.
Ona je naglasila da će NBS nastaviti da čuva stabilnost finansijskog sistema zemlje.
- Ne manjka ni napretka ni zadataka, jer su već sada kreirana realna očekivanja da Srbija stalno pomera lestvicu naviše - rekla je Jorgovanka Tabaković.
Milan Gauder, potpredsednik odseka za inovacije Masterkarda
Gauder je naglasio ogromnu važnost inovacija za razvoj ekonomije, i uporedio je moć kreativnosti i ljudske volje sa sletanjem na mesec, ali je i upozorio na razočarenje koje može da nastupi zbog prevelikih očekivanja.
- To je bilo pravo inženjersko čudo, ali nije oblikovalo naš život danas. Očekivali smo gradove na mesecu, ali od toga nema ništa - naglasio je Gauder.
On je podsetio i na druge istorijske i društvene fenomene koji su uticali na živote svih nas, ali njihov uticaj je "splasnuo" posle određenog vremena, poput festivala Vudstok i aviona "Konkord".
- Međutim, jedna mala stvar o kojoj ne razmišljamo, ali je mnogima od nas uticala na život je kreditna kartica. Ona nije glamurozna kao Vudstok ili "Konkord", ali i dalje utiče na živote tri milijarde ljudi, na vlade i korporacije. Zašto je to tako? Pa zato što nam je bila potrebna. Inovacija mora da bude jednostavna i uticajna, a ne glamurozna - rekao je Gauder.
On je zatim naglasio i način na koji je jedna inovacija poput kreditne kartice direktno uticala i na Srbiju.
- Budite ponosni na to što ste postigli poslednjih decenija. Od redova za šećer i ulje ste stigli do odličnog sistema gde možemo da plaćamo malom plastičnom karticom u sekundi. Nemojte da vam pažnju odvlače "sjajne sitnice", prava inovacija je jednostavna, održiva i potrebna je ljudima.
Obraća se Aleksandar Vlahović, predsednik Saveza ekonomista Srbije
Aleksandar Vlahović je na početku rekao da je rast svetske ekonomije posle usporavanje u 2018. godini dodatno usporen i u 2019. godini. On je upozorio na faktore poput korona virusa, koji negativno utiču na ekonomiju i rast.
- Poslednjih nedelja svedoci smo da uticaj koronavirusa na ekonomiju nije zanemarljiv, i da su poslednjih dana svetske berze u crvenom - rekao je Vlahović.
On napominje i da se potresi u EU, poput Bregzita, negativno odražavaju na rast ekonomija Zapadnog Balkana.
- Drugi faktori su i odlazak radne snage i prirodni priraštaj, koji negativno utiču na naš industrijski rast - naglasio je Vlahović.
Vlahović je podrobno objasnio brojke i trendove koji odražavaju kretanje srpske ekonomije.
- Srbiju samo jedan korak deli do dobijanja kreditnog rejtinga. Javni dug je smanjen, i dobro je što se ovaj trend nastavlja - naglasio je Vlahović, pa dodao:
- Prošle godine investicije su značajno povećane, iznosile su oko 23 odsto. Najava povećanja javnih investicija na iznad šest odsto godišnje je krajnje pozitivna, i implicira da vlada planira da ima sporiji rast ekonomskih izdataka.
Vlahović je naglasio da i pored dobrih ekonomskih rezultata, Srbija ekonomski zaostaje za zemljama Evropske unije.
- Tempo rasta koji danas imamo ne približava nas dovoljno brzo zemljama EU. Da bi to uradili moramo da intenziviramo reformu ekonomske agende - rekao je Vlahović.
On je naglasio neverovatnu važnost obrazovanja za razvoj jedne zemlje, i da će na tom polju morati da dođe do određenih reformi.
- Istraživanja Svetske banke su pokazala da određene zemlje ne mogu da planiraju povećanje razvoja samo zato što nemaju dovoljno obrazovanih ljudi. Mnoga zanimanja će nestati, mnoga će i nastati, a akcenat obrazovanja mora biti na razvijanju kreativnosti, kao i kritičkog i analitičkog mišljenja.
Kopaonik biznis forum sinoć otvoren neformalnim koktelom
Kopaonik biznis forum počeo je juče specijalnim događajima - najpre humanitarnom ski trkom, a potom i panelima na kojima se diskutovalo o kreativnim industrijama, ekonomskim perspektivama Zapadnog Balkana i viziji Zapadnog Balkana 2030 godine.
U ime organizatora, Saveza ekonomista Srbije, dobrodošlicu je sinoć učesnicima i gostima poželeo predsednik SES-a Aleksandar Vlahović, koji je rekao da interesovanje nikada nije bilo veće, da forum raste i razvija se svake godine.
Vlahović je zahvalio i predstavnicima MK grupe koja je tradicionalno domaćin foruma i koja je večeras priredila koktel dobrodošlice u Hotelu "Grand", ističući da svake godine pružaju punu podršku organizaciji tog skupa.
Goste je pozdravila predsednik Izvršnog odbora AIK banke koja je deo MK grupe, Jelena Galić, i zahvalila što je i ove godine Savez ekonomista Srbije ukazao poverenje toj grupi da bude domaćin ovog, kako je istakla, najznačajnijeg ekonomskog skupa u zemlji.
Biće održano 28 panela, tri plenarne sesije, sedam specijalnih događaja, dva posebna obraćanja gostiju i novi formati - dva otvorena razgovora.
Organizator skupa je Savez ekonomista Srbije, čiji predsednik Aleksandar Vlahović ocenjuje da je tema ovogodišnjeg foruma "Industrija 4.0 i povezane teme" interesantna i intrigantna i da će se nastojati u tome da se naredna tri dana odgovori na sva važna pitanja kada je ta oblast u pitanju.
Vlahović je uoči zvaničnog otvaranja 27. Kopaonik biznis foruma rekao da, imajući u vidu da je u prethodnim godinama teško stečena makroekonomska stabilnost, a dostignute stope rasta nedovoljne za bržu konvergenciju sa razvijenim zemljama EU, pa i centralne i istočne Evrope - Srbiji potreban razvoj sistema obrazovanja, pametna specijalizacija, razvoj kreativne ekonomije.
"Srpski Davos" će na jednom mestu okupiti 200 panelista, počev od predsednice Vlade Srbije, resornih ministara, guvernerke i predsednika saveta NBS, predsednika SANU, predsednika i članova Fiskalnog saveta, ambasadora razvijenih zemalja, predstavnika međunarodnih finansijskih institucija (MMF, Svetske banke, EIB..) predsednika privrednih komora iz regiona, najznačajnijih direktora iz realnog i finansijskog sektora, velikih regionalnih investitora, preduzetnika, stranih investitora, direktora javnih preduzeća, gradonačelnika i predstavnika lokalnih samouprava...
UNAPREĐENA BORBA PROTIV PRANJA NOVCA U SRBIJI! Jednim klikom do svih podataka
SJAJNA VEST! Čuveni "Ekonomist" POHVALIO SRBIJU, industrija budućnosti CVETA U NAŠOJ ZEMLJI
Vlada usvojila strategiju o ekonomskim migracijama do 2027. godine
Srbija dobija NOVI BRZI PUT od granice sa Mađarskom pa sve do Rumunije!
Poznat datum početka eksploatacije SRPSKE NAFTE: U projekat veka već uloženo više od DVESTA MILIONA DOLARA