ABA LIGA: Partizan dobio "žilavu" Olimpiju i ostao u trci za plej-of mestom

10.01.2015. 21:13
Milan Mačvan
Milan Mačvan / Izvor: Foto: MN Press

U derbiju 17. kola crno-beli su pobedili Ljubljančane 81:74, ali osim Mačvanu i Milutinovu, "kredit" ide i Dini Muriću, koji je 83 sekunde pre kraja dobio tehničku posle koje su košarkaši Partizana serijom 11:0 završili posao.

U očekivano tvrdoj utakmici, pred prepunim tribinama beogradskog "Pionira", Partizan je uspeo da i pored mnogo kadrovskih problema savlada Olimpiju 81:74 (24:22, 14:17, 16:11, 27:24) i tako napravi džinovski korak ka plej-ofu ABA lige. Istina, jedan od junaka pobede bio je Dino Murić, brat Eda, koji je 83 sekunde pre kraja dobio tehničku grešku zbog prigovora.

Iako, što je i jasno, nismo svedočili lepoj utakmici, ne smemo a da ne zaključimo da je bila i te kako zanimljiva. Sa rekonvalescentima Mačvanom, koji sedam dana nije trenirao, Sašom Pavlovićem koga je veći deo meča boleo vrat i rovitim Milenkom Tepićem crno-beli su, i pored činjenice da ponovo nisu imali dominaciju u skoku, uspeli su odbranom da nateraju Olimpiju da šutira i promašuje. Istina, ni crno-beli ne mogu da se pohvale visokim procentom šuta van reketa.

Milan Mačvan je još jednom pokazao koliko je važan za tim, a dobru pomoć je u određenim momentima imao od Andrića, Milutinova i Milosavljavića. Upravo je ovo i ključ pobede u ovoj rovovskoj bitci. Partizan je imao više preciznijih igrača, a i ono malo prostora koje su dobijali ispod koša protivnika uspevali su da završe poenima.

Konačno, najzaslužniji za deseti trijumf Partizana bio je Milan Mačvan. On je ubacio 21 poena (8sk). Nikola Milutinov je ponovo imao dabl-dabl (14p, 12sk). Kvintet dvocifrenih dopunili su Milosavljević (15), Andrić (11) i Gagić (10).

TABELA:

C. Zvezda 16/0, Budućnost 13/3, Cedevita 11/5, Partizan 10/7, Olimpija 8/9, Cibona 9/7, Krka 7/10, Solnok 7/10, Mega Leks 7/9, Metalac 7/9, MZT 6/11, Igokea 5/12, Zadar 7/8, Levski 1/14.

4. ČETVRTINA

Mini serija domaćih Partizan "tera" na +7, ali se sa dve trojke Klemena Prepeliča gosti vraćaju. Po ko zna koju put... Milosavljević s pet vezanih poena pomaže Mačvanu i Milutinovu, te crno-beli i dalje kontrolišu rezultat. Što je i najvažnije!

3. ČETVRTINA

Na poluvremenu niko nema deset i više upisanih poena! Milosavljević ima osam, Andrić, Milutinov i Mačvan po šest. Za Olimpiju su po šest dali Omić i Salin.

Olimpija je, kao i prvom ovosezonskom duelu, bolja u skoku! Istina, ima još 14. minuta do kraja, ali Partizan uspeva da na startu treće četvrtine "ugura" loptu pod koš gde je na mesto stavlja Milutinov.

Olimpija forsira bržu igru, ali izvan reketa se promašuje na sve strane. Odbrana Partizana dobro "skuplja", pa Ljubljančani nemaju rešenja. Poveli su gosti 46:44, a onda je Milan Mačvan (13p, 7sk) pokazao koliko je važan šraf crno-belog tima. Dve brze akcije i plus je ponovo na strani Beograđana. Ipak, Olimpija i dalje vodi u skoku, dok crno-beli, za razliku od meča s Cedevitom, imaju samo tri pogođene trojke (3/7).

U očekivano tvrdoj utakmici pobednik će se znati tek na kraju, a ne isključuje se i penal završnica.

Aleksandar Pavlović
Aleksandar Pavlović / Izvor: Foto: MN Press

POLUVREME

Druga deonica protekla je kao i poslednji minuti prve. Ekipe su igrale koš-za-koš, ali je Partizan bio tim koji je uglavnom vodio. Istina, 2-3 dobre odbrane na polovini deonice, uslovile su da crno-beli odu na +6 34:28. Međutim, Olimpija se ne da pa ubrzo ponovo "dahće za vratom".

Duško Vujošević, svestan činjenice da mena sve spremne igrače često, čini se, češće nego obično, morao je da menja i rotira igrače. Opet, iako je Partizan veći deo imao dvojicu petica na parketu nije uspevao da uspostavi dominaciju u reketu. Srećom, radio je šut domaćih...

Olimpija je, iako primoravana da šutira trojke, uspela da poboljša ofanzivni skok, pa je u tom segmentu vodila (6/4). Ono što ih je držalo u "igri" bio je dobar pozicioni napad, koji Partizan nije najbolje branio. Kriza u napadu crno-belih trajala je bar 3-4 minuta, a to gosti koriste i na poluvremenu vode 39:38.

1. ČETVRTINA

Na samom startu derbi meča 17. kola ABA lige meča Olimpija preko Omića pogađa prva dva šuta za 4:0, ali onda sledi serija crno-belih od 11:0. Mačvan, iako bez treninga cele nedelje, deluje najraspoloženije... Partizan igra dobro u tranziciji i ekipi koja se najbolje brani kada se "juri" lako ubacuje 5-6 poena. S druge strane, odlično zatvaraju reket, a šutevi iz daljine gosti ne pogađaju.

Ipak, posle serije usledila je "rekontra" gostiju, koji sa dve brze trojke smanjuju na 12:13. Poslednja tri minuta igralo se koš-za-koš, a na prvi mali odmor crno-beli idu s dva poena viška - 24:22. I skok je na njihovoj strani (11/8).