107.5969

ATP MONTE KARLO: Đoković pobedom nad Berdihom i kišom ponovo pomerio teniske granice

19.04.2015. 14:24 14:38
Novak Đoković i Tomaš Berdih pred početak finala ATP turnira u Monte Karlu
Novak Đoković i Tomaš Berdih pred početak finala ATP turnira u Monte Karlu / Izvor: Tanjug

Najbolji teniser sveta osvojio je svoju drugu titulu u Kneževini i postao prvi igrač koji je osvojio prva tri Masters turnira u sezoni.

Najbolji teniser sveta Novak Đoković osvojio je svoju drugu titulu na ATP turniru serije 1000 u Monte Karlu pošto je u finalu savladao Čeha Tomaša Berdiha rezultatom 2:1 (7:5, 4:6, 6:3). Svetski broj jedan osvojio je svoju drugu titulu u Knaževini Monaku, a 21. iz Masters serije u karijeri, izjednačivši se po tome sa Rodžerom Federerom.

Prvi reket sveta se u duelu sa osmim teniserom sveta namučio kao retko kad u poslednje vreme, postavši na taj način jedini teniser koji je uspeo da osvoji tri uvodna Mastersa sezone, pošto je prethodno bio najbolji i u Indijan Velsu i Majamiju. Takođe, Đoković je ponovio uspeh iz 2013. kada je takođe bio najbolji u "gradu kocke" pobedivši u finalu Rafaela Nadala, od kojeg je prethodno izgubio dva finala (2009. i 2011).

Novak Đoković u finalu ATP turnira u Monte Karlu protiv Tomaša Berdiha
Novak Đoković u finalu ATP turnira u Monte Karlu protiv Tomaša Berdiha / Izvor: Tanjug

Iako se ne može reći da se kockao u meču sa Berdihom, srpski teniser ipak nije odigrao svoj najbolji tenis. slabo je počeo meč protiv Berdiha. Čeh je poveo sa 3:1 i delovao odlično na terenu. Ipak, Đoković je konačno uzvratio, nanizao četiri gema i servirao za prvi set, međutim, šesti nosilac je pokazao da će biti "tvrd orah" u ovom meču i vratio se u set novim brejkom, da bi Đoković prvi set ipak priveo kraju oduzimanjem servisa Berdihu u 12. gemu za vođstvo u meču - 7:5.

Poput prvog, Srbin nije sjajno počeo ni drugi set. Dosta se mučio, ali ipak uspeo da sačuva svoje početne servise, iako je u petom gemu Berdih imao tri vezane brejk prilike. Nije bilo brejka ni na njegov servis, iako je Novak u gemu koji je prethodio imao svoju šansu. Baš u tim momentima počela je kiša u Monte Karlu, zbog koje je, posle dva odigrana gema meč prekinut pri rezultatu 3:2 za srpskog tenisera.

Posle više od 70 minutna pauze, meč je nastavljen, a čini se da je ona manje prijala srpskom teniseru koji je u sedmom gemu dozvolio brejk Berdihu, koji je u nastavku sačuvao teško stečenu prednost i izborio odlučujući set - 4:6.

U trećem setu Đoković je ipak pokazao zašto je ove sezone neprikosnoven u svetu tenisa. Vrlo brzo stigao je do prednosti od 4:0 i povratka Berdihu više nije bilo. Đoković je dozvolio češkom teniseru da vrati jedan brejk, ali ne i da potpuno preokrene rezultat, pa se posle dugog popodneva u Monte Karlu na kraju začula srpska himna na kompleksu u Kneževini.

Najzanimljivije momente meča Đoković - Berdih mogli ste da pratite na sajtu SrbijaDanas.com.

Prvi set - 7:5

Meč nije počeo onako kako je Srbin priželjkivao pošto je Čeh uspeo da mu oduzme početni servis i da na startu meča napravi brejk. Berdih je već u sledećem gemu sigurno servirao i poveo sa 2:0. Usledio je znatno sigurniji servis Đokovića za prvi gem u meču, ali je Berdih nastavio sa odličnim servisima i sačuvao vođstvo (3:1).

Uz nešto više problema nego u prethodnom gemu Đoković smanjuje rezultat, da bi u narednom konačno pripretio. Prvu brejk loptu nije iskoristio, ali drugu jeste, da bi potom sigurnim servisom stigao do prvog vođstva (4:3). Đoković je konačno preuzeo kontrolu igre u potpunosti na svoju stranu, stigao do dve brejk lopte i iskoristio drugu za četvrti vezani gem za vođstvo od 5:3 i servis za prvi set.

Međutim, umesto da potvrdi brejk, srpski teniser napravio je nekoliko grešaka i dozvolio Čehu da se vrati u prvi set (5:4). Osokoljen time, Berdih je bez izgubljenog poena osvojio drugi gem u nizu i poravnao rezultat. Đoković je definitivno u malim problemima sa servisom. Namučio se i u narednom svom servis gemu, ali je ipak primorao berdiha da ponovo servira za opstanak u setu (6:5). Konačno je i Berdih počeo da greši, Đoković je uspeo da dođe do dve set lopte, ali Čeh hrabrom igrom spasava obe, ali ne i treću, jer je srpski teniser posle snažne razmene poslao neodbranjivu forhend paralelu i stigao do prvog seta - 7:5.

Drugi set - 4:6

Namučio se malo Đoković da stigne i do trećeg gema za redom, ali je ipak uspeo i poveo u drugom setu. Ipak, Berdih uzvraća bez izgubljenog poena (1:1). Još je teže bilo i u narednom gemu, ali Đoković ne dozvoljava brejk. U četvrtom gemu počela je kiša u Monte Karlu. To kao da je omelo Čeha, koji je od 40:0 dozvolio Đokoviću izjednačenje a zatim i brejk loptu, koju je, ipak, osujetio dobrim servisom. Berdih je odigrao najbolje kada je bilo najpotrebnije, pa je potom dobrim štop-volejom stigao do prednosti, a posle duge razmene i poravnanja rezultata (2:2).

Đoković vrlo brzo dozvoljava protivniku 0:40, ali uspeva da veže pet poena i sačuva prednost (3:2). Ipak, u tim momentima glavni sudija meča u dogovoru sa supervizorom odlučio je da meč prekine dok pljusak ne prestane.

Posle više od 70 minuta pauze, meč je konačno nastavljen nešto težim servis gemom češkog tenisera koji ga je ipak osvojio i izjednačio rezultat na 3:3. Nažalost, Berdih je zapretio već u narednom gemu, u čak tri navrata stigao do brejk prilike, da bi treću iskoristio i stigao do vođstva (3:4). Čeh čuva prednost u narednom gemu i ide ka poravnanju. Đoković smanjuje rezultat na 4:5, ali Berdih lagano stiže do dve set lopte, koristi prvu i poravnava - 4:6.

Tomaš Berdih u finalnom meču turnira u Monte Karlu protiv Novaka Đokovića
Tomaš Berdih u finalnom meču turnira u Monte Karlu protiv Novaka Đokovića / Izvor: Tanjug

Treći set - 6:3

Gubitak drugog seta nije ipak mnogo uticao na Đokovića koji je izvanredno počeo odlučujući i vrlo brzo stigao do 3:0, pošto je u drugom gemu spasio gem loptu Čeha, a zatim i iskoristio prvu brejk šansu. U istom stilu nastavio je srpski teniser i odmah stigao do novog brejka. Ipak, Berdih je uzvratio odmah nadoknadio jedan brejk, produživši nadu za preokret, a posle mnogo muke, dobrim servisima ipak spasio novi brejk (4:2).

Berdih je zapretio i u narednom Đokovićevom servis gemu, ali je srpski teniser u najbitnijim momentima bio siguran i sačuvao veliku prednost (5:2). Srbin je želeo da meč završi već u osmom gemu, ali se ni Berdih nije predavao, spasio je jednu meča loptu i produžio nadu, koja je trajala tek nekoliko minuta duže, odnosno do prve sledeće u narednom gemu - 6:3.