Četiri stvari koje morate znati pre nego što date otkaz
Bez obzira na to koliko su vam razlozi da promenite radno mesto opravdani, nikada nemojte da rušite mostove iza sebe.
Lepa reč otvara sva vrata, a i odlazak s nekog radnog mesta trebalo bi da bude sa stilom. Životni putevi mogu vas ponovno odvesti na istu putanju s nekim od bivših kolega, a loši koraci u prošlosti mogu lako da vam se obiju o glavu u budućnosti.
Kako se to ne bi dogodilo, ovo je nekoliko saveta da, bez obzira na razloge, s aktuelnog radnog mesta na novo odete kako i dolikuje.
1. Planirajte unapred
Budite svesni koliko traje otkazni rok pre nego što svoju odluku saopštite nadređenima. Bitno je da znate kakve finansijske posledice možete da očekujete u slučaju da date otkaz, na osnovu ugovora koji ste potpisali prilikom zaposlenja (gubitak povlastica).
2. Održite reč
Ako ste zaduženi za neki projekat, svakako ga dovršite do kraja. Kompanija, odnosno, nadređeni i kolege računaju na taj deo posla pa ne bi bilo u redu da ih ostavite na cedilu. Završiti poslove u firmi u kojoj ste još zaposleni temelj je profesionalnog ponašanja, a tako ćete i pokazati da ste profesionalna osoba. Ponavljamo, ne rušite mostove iza sebe, već gradite nove.
3. Ne pretite otkazom samo da biste dobili veću platu
Ovo je jedna od najvećih grešaka. Često zaposleni, nezadovoljni svojim statusom u firmi ili visinom plate, pokušavaju da "uplaše" nadređene najavljujući svoj otkaz " u slučaju da...". Time se pokazuje nelojalnost firmi i kolegama. Iako svi radimo zbog plate, ako ne dobijete ono što ste tražili, nećete biti omiljeni kolega na radnom mestu, a gledaće se na vas sa stavom: možda će sutra opet doći s novom "pretnjom". Kod nadređenih dođite s pričom o otkazu samo ako ste doneli svoju odluku o odlasku i ne biste se ustručavali da firmu napustite isti dan.
4. Osigurajte za sebe preporuke
Preporuke za buduće poslodavce jesu još jedan od razloga da postojeće radno mesto napustite "gospodski" ili "damski". Referenca s bivših radnih pozicija itekako može da utiče na vašu budućnost, a mnogi budući poslodavci traže preporuke vaših bivših nadređenih. Ne želite da rizikujete da vam novo radno mesto bude "poljuljano" jer ste s aktuelnog otišli ljutiti i razočarani i to svima jasno pokazali, prenosi Večernji list.