EKONOMSKI DOGAĐAJ GODINE: Kad pred zimu zamiriše kinesko proleće
Šta današnji samit u Beogradu i poseta kineskog premijera donosi Srbiji i regionu?
Kineski premijer Li Kećijang je danas u Beogradu, na otvaranju Ekonomskog foruma u okviru Samita Kine i 16 zemalja srednje i istočne Evrope, najavio da će njegova zemlja osnovati novi investicioni fond od tri milijarde dolara koje će te države moći da koriste.
"Novac iz tog fonda koristiće se na nove načine, kroz javno-privatno partnerstvo i lizing aranžmane", rekao je Kećijang.
Premijer Kine je izrazio nadu da će njegova zemlja moći da otvori fabrike u ovom delu Evrope koje će proizvoditi opremu, meterijal i postrojenja potrebna za razvoj infrastrukture u regionu, što će stvoriti radna mesta.
Po njegovim rečima, od kineske kreditne linije preostalo je još 1,7 milijardi dolara koju zemlje centralne i istočne Evrope mogu koristiti, a biće obezbeđeno još sredstava.
Kećijang je dodao da će Kina povećati iznos u fondu za saradnju sa zemaljama regiona, podsetivši da je Crna Gora udvostručila izvoz u njegovu državu, dok su druge zemlje poput češke i Rumunije imale rast tog izvoza za 20-30 odsto.
"Iako je sada zima, ipak miriše proleće. Treba da očekujemo plodonosno proleće", zaključio je kineski premijer.
On je najavio da će se u Kini juna 2015. godine održati sajam investicija i trgovine na kojem će učestvovati 16 zemalja istočne i centralne Evrope.
Strane agencije: Srbija kineska kapija za Evropu
Svetski mediji izvestili su o Samitu Kine i 16 zemalja Centralne i Istočne Evrope koji je počeo u Beogradu, uz ocenu da je ta inicijativa deo ambicije Srbije da postane "kineska kapija" za Balkan i Evropu.
Američka agencija AP navodi da je Kina, u pokušaju da obezbedi poslovne veze i poveća politički uticaj, u "ofanzivi šarmiranja" u Istočnoj Evropi, gde se Evropska unija i Rusija takođe bore za uticaj.
Tajming samita sa Kinom je značajan, primećuje AP, budući da se u ovom trenutku Rusija, tradicionalni regionalni posrednik, bori sa dubokim ekonomskim problemima, koji su delimično izazvani zapadnim sankcijama zbog uloge Moskve u Ukrajini.
Kina želi, ocenjuje američka agencija, da podstakne svoju ekonomiju u trenutku kada su troškovi radne snage kod kuće u porastu, što rizikuje da poremeti njen izvoz, koji predstavlja njenu tradicionalnu ekonomsku snagu.
"Kineski investitori se nadaju da će pojačati svoje prisustvo u regionu u kojem zapadne kompanije možda ne žele da preduzimaju finansijske rizike", zaključuje AP.
Samit kao inicijativa predstavlja deo srpske ambicije da postane kineska kapija za Balkan i dalje, za Evropu, ocenjuje France presse i dodaje da će kineski premijer Li Keqiang na samitu učvrstiti planove Pekinga o novoj transportnoj mreži - koridoru za kineski izvoz u Evropu.
AFP podseća da je Li uoči dolaska u Beograd najavio da će Kina predložiti izgradnju brze kopneno-pomorske linije bazirane u železničkoj pruzi Beograd-Budimpešta i grčkoj luci Pirej, kako bi se unapredila regionalna povezanost.
Peking se nada da će grčku luku Pirej, gde kineski špediterski gigant "Kosko" ima 35-godišnju koncesiju da širi svoja dva terminala - pretvoriti u novo središte trgovine sa Evropom, navodi francuska agencija.
Peking je najavio da je zainteresovan za ulaganja u sektore energije, poljoprivrede i industrije, kao i u infrastrukturu, a na agendi dvodnevnog samita biće i trgovina između Kine i ovog regiona, koja je petostruko uvećana od 2003. godine, zaključuje francuska agencija.
Ponude za investicije
Na samitu u Beogradu, očekuje se da Kina ispostavi ponude Srbiji koje se tiču velikih ulaganja najmnogoljudnije zemlje sveta u našu privredu, ali i ponude Srbije.
Srpski državni vrh je pripremio skoro 70 projekata, vrednih oko dve milijarde evra - od energetike, infrastrukture, farmaceutske industrije do turizma.
Tako se pomalja mogućnost da Kinezi budu novi vlasnici Privrednog kombinata Beograd, ali i da grade novu Luku Beograd, čija lokacija još uvek nije određena.