EU "puca sebi u nogu" zaustavljajući Južni tok
Pokušaji Evropske komisije da odloži izgradnju gasovoda Južni tok, motivisani su političkim razlozima, smatra portparol Gazproma Sergej Kuprijanov.
"Za sada se čini da je EU spremna da „puca sebi u nogu“ blokirajući projekat koji će povećati njenu energetsku bezbednost i pomoći Evropi da zadovolji svoje uvećane energetske potrebe uvozom, bez ikakvih troškova evropskih poreskih obveznika", izjavio je on.
Kuprijanov kaže da je Južni tok dizajniran tako da stavi tačku na preveliko oslanjanje na ukrajinski sistem za tranzit gasa dodajući da zemlje jugoistočne Evrope takođe očajnički žele kao i Gasprom da se oslobode tranzitnog rizika.
Za razliku od onih koji primaju isporuke gasa iz Rusije preko Severnog toka, zemlje jugoistočne Evrope i dalje moraju da se oslanjaju na ukrajinski tranzitni sistem.
Štaviše nadogradnja ukrajinskog tranzitnog sistema kako bi se povećali kapaciteti bi koštala 19,5 milijardi dolara. Projekat Južni tok nudi rešenje po nižim troškovima, koje je komercijalno podržano od strane vodećih evropskih kompanija i podržano od strane zemalja učesnica.
"Mi smo se odlučili na multimilijardersku investiciju u jedan od najvećih svetskih energetskih infrastrukturnih projekata, zajedno sa nekoliko evropskih partnera. Ova odluka je zasnovana na strogoj ekonomskoj i komercijalnoj proceni, a mi smo odlučni da sprovedemo ovaj projekat kao što je planirano", rekao je portparol Kuprijanov.
Koliko je važno obezbediti sigurnost tranzita i dostupnosti gasa iz nekoliko pravaca govori i činjenica da je zaoštravanjem ukrajinske krize, Rusija odlučila da obustavi deo isporuke gasa Ukrajini kao jednu od mera koja bi naterala Ukrajinu na pregovore. Kako bi obezbedila dovoljnu količinu gasa Slovačka je inicirala preusmerenje isporuke prirodnog gasa Ukrajini sa dovoljno kapaciteta da pokrije petinu potreba zemlje.
Svakodnevno će se snabdevati dvadeset sedam miliona kubnih metara gasa, rekao je zvanični predstavnik Eustrema Vagram Čugurjan. Pre dostizanja maksimalnog kapaciteta, koji je planiran do 1. marta 2015. godine, potrebno je da se urade još neki dodatni tehnički poslovi, rekao je on.
Pogledajte i:
Južni tok čuva sigurnost snabdevanja Evrope gasom
Južni tok bice realizovan i ako Ukrajina obustavi tranzit
POTPISANO: Južni tok može da krene
Slovačka može postepeno dostići maksimalni kapacitet snabdevanja, i to do 10 milijardi kubnih metara godišnje, do kraja 2015.godine.
"Ako preusmerimo gas iz Slovačke, Mađarske i Poljske možemo dostići 25 miliona kubnih metara što može srednjoročno da obezbedi rešenje za Ukrajinske potrebe u ovom trenutku", rekao je slovački premijer Robert Fiko.
Odluka da počne preusmeravanje isporuke gasa je deo odgovora Evropske unije na odluku Gazproma da smanji zalihe Kijevu 16. juna. Domaća proizvodnja gasa u Ukrajini godišnje iznosi oko 20 milijardi kubnih metara. Mađarska i Poljska imaju gasovode koji mogu da prenesu gas u Ukrajinu, međutim, slovački gasovod ima najveći kapacitet.