08.01.2016. 19:48 23:50
Jan Veseli u duelu sa Markom Simonovićem u prvoj fazi Evrolige
Jan Veseli u duelu sa Markom Simonovićem u prvoj fazi Evrolige / Izvor: MN Press

Crveno-beli nisu imali rešenje za ofanzivni skok i šut za tri poena Fenerbahčea, pa su posle Anadolu Efesa, poraženi i od drugog turskog velikana.

Košarkaši Crvene zvezde zabeležili su i drugi poraz u Top 16 fazi Evrolige, pošto su u meču igranom u beogradskom “Pioniru“ poraženi od Fenerbahčea rezultatom 88:65 (23:20, 18:8, 22:18, 25:19).

Crveno-beli nisu uspeli da naprave podvig i savladaju veoma raspoloženi tim iz Istanbula koji je pokazao da je jedan od najvećih favorita za plasman na ovogodišnji fajnal-for. Tim Željka Obradovića je fantastičnim šutem ugasio nadu domaćih košarkaša da bi posle Reala, Himkija i Bajerna, u srpskom „Hramu košarke“ mogli da sruše još jednog evropskog velikana.

Fenerbahče je do ključne prednosti stigao u drugoj četvrtini u kojoj je Zvezda očajno odigrala u napadu, postigla samo osam poena i ušla u rezultatski zaostatak koji je u nastavku igre samo rastao, sve do maksimalnih “plus 22“ u 27. minutu (37:59). Tada je bilo jasno da od prve pobede u Top 16 fazi nema ništa i da će posle tesnog poraza od Anadolu Efesa u Istanbulu, Zvezda pasti i pred drugim velikim turskim predstavnikom u elitnom evropskom takmičenju.

Izvanrednu partiju u pobedi gostiju iz Istanbula pružio je nekadašnji košarkaš Partizana Jan Veseli koji je zabeležio po 15 poena i skokova, od čega čak deset ofanzivnih (!?). Sjajno je odigrao i Luiđi Datome koji je upisao 21 poen i šest skokova, dok je Bobi Dikson dodao 17 koševa uz 11 asistencija i pet uhvaćenih lopti.

U ekipi Crvene zvezde samo je Kvinsi Miler opravdao očekivanja sa 21 poenom, Marko Gudurić zabeležio je devet koševa, a Stefan Jović osam. Ipak, izostale su njegove uobičajene asistencije kojih je ovog puta bilo samo tri.

Zvezda je upisala drugi poraz pred gostovanje Panatinaikosu narednog četvrtka, dok je Fenerbahče upisao i drugi trijumf. Ekipa Željka Obradovića u narednom kolu dočekuje Lokomotivu Kuban.

CRVENA ZVEZDA: Kinsi 6 (2sk, 5as), Rebić, Dangubić 4 (4sk), Lazić 1, Micić 5 (3as), Tejić 0 (2sk, 2as), Simonović 0, Gudurić 9, Jović 8 (3sk, 3as, 3uk, 2iz), Miler 21 (3sk, 4bl, iz igre 5/6, sl. bacanja 8/8, ind. 27), Cirbes 5 (6sk, za dva 1/5), Štimac 6 (3sk). Trener: Dejan Radonjić.

FENERBAHČE: Hikman 2, Heršek, Judo 12 (7sk, 2as), Mahmutoglu, Antić 12 (4sk, iz igre 4/6), Bogdanović 7 (3sk, 4uk), Jurtseven, Ugurlu 2, Veseli 15 (15sk, 3as, 5bl, ind. 25), Kalinić 0 (3sk), Dikson 17 (5sk, 11as, ind. 23), Datome 21 (6sk). Trener: Željko Obradović.

Darušafaka - Cedevita 72:79

TABELA: Fenerbahče 2-0, Lokomotiva 2-0, Unikaha 1-1, Anadolu Efes 1-1, Panatinaikos 1-1, Cedevita 1-1, Darušafaka 0-2, Crvena zvezda 0-2.

Barselona - Himki 87:70

TABELA: Olimpijakos 2-0, Brose Basket 1-1, Laboral 1-1, CSKA 1-1, Barselona 1-1, Real 1-1, Himki 1-1, Žalgiris 0-2.

Najzanimljivije detalje meča Crvena zvezda - Fenerbahče mogli ste da pratite u tekstualnom prenosu na sajtu Srbije Danas.

TOK MEČA:

4. četvrtina - 65:88 (19:25)

Zvezda je zaigrala na sve ili ništa u poslednjem periodu i umalo joj se to nije isplatilo. Posle trojke Gudurića na startu četvrtine, Miler je sa pet vezanih poena dovo Zvezdu na "samo" 11 poena zaostatka 56:67, sedam minuta pre kraja utakmice. Međutim, onda se potpuno razigrao Jan Veseli koji je sjajnim prikucavanjem iz drugog napada utišao "Pionir", a zatim trojkom vratio mirnih 16 poena "viška" za goste (56:72). Gosti su do kraja rutinski zadržali prednost, Zvezda nije imala adekvatna rešenja u napadu, pa je Fener sigurno obezbedio drugi trijumf u Top 16 fazi - 65:88.

3. četvrtina - 46:63 (18:22)

Zvezda sa velikom energijom počinje treći period, ali nije to uspela da materijalizuje. Međutim, posle poena Jovića, Datome je pokrenuo seriju 8-0 koju su trojkama zaključili Dikson i Antić za ogromnih "plus 18" (31:49). Kinsi to prekida poenima iz sjajnog "kros overa", da bi Gudurić u svom stilu pogodio trojku. Ni to nije "poguralo" Radonjićev tim, gosti su sa četiri vezana poena Datomea i košem Hikmana stigli do 22 poena viška (37:59). Zvezda se sa penala vraćala, poen po poen, preko Gudurića i Milera, da bi trojkom Micića crveno-beli stigli na 17 poena zaostatka pred poslednji period - 46:63.

Duel Branka Lazića i Bogdana Bogdanovića u meču Top 16 faze Evrolige između Crvene zvezde i Fenerbahčea / Izvor: MN Press

Fenerbahče je do ubedljive prednosti na poluvremenu predvodio Luiđi Datome sa 10 poena, Pero Antić imao je devet, dok je Ekpe Judo imao osam uz četiri skoka. Sjajnu skakačku partiju pružio je Jan Veseli koji je pored četiri poena imao čak sedam uhvaćenih lopti. Odličan u odbrani bio je Bogdan Bogdanović koji je zabeležio čak četiri ukradene lopte u prvih 20 minuta.

Najefikasniji u ekipi domaćina u prvih 20 minuta je bio Kvinsi Miler sa devet poena, dok ga je pratio samo Stefan Jović sa šest koševa, po dva skoka i ukradene lopte, odnosno tri asistencije.

2. četvrtina - 28:41 (8:18)

Domaćin očajno počinje drugi period. Tim Dejana Radonjića ponovo nije služio šut, a koš je postigao tek na polovini druge četvrtine, preko Cirbesa. S druge strane, Fener je poenima nekadašnjih košarkaša Partizana i Crvene zvezde, Bogdanovića, Antića i Veselog produžili seriju s kraja prve četvrtine na 11-0 za devet poena prednosti (20:29). Zvezda se vraća u igru nešto boljom igrom u odbrani, zatim trojkom Jovića, pa onda i Milerovim penalima zaseriju 7-0 i samo dva poena zaostatka (27:29). Posle tajm-auta Obradovića, Fenerbahče konačno prekida nalet crveno-belih i to nestvarnim pogotkom Datomea, a zatim i trojkom Antića "tera" Radonjića da posegne za istim rešenjem kao njegov kolega (27:34). Ipak, nije bilo adekvatne reakcije zvezdinih košarkaša, srljali su crveno-beli, ispucavali se izvan linije 6,75, dok su gosti poenima Antića, Judoa i Datomea stigli do maksimalnih 13 poena "viška" pred 15-minutni odmor - 28:41.

1. četvrtina - 20:23

Zvezda je slabo počela meč, pomalo uplašeno, nesigurno u napadu. Gosti su to iskoristili i zahvaljujući raspoloženom Udohu stigli do 0:7 na startu susreta. Zvezda je prvi put poentirala posle tri minuta igre, a poenima Nemanje Dangubića na polovini prvog perioda uhvatila priključak za 7:12. Posle TV tajm-auta usledila je serija promašaja na obe strane, a zahvaljujući raspoloženom Kvinsiju Mileru i poenima Dangubića Zvezda kompletira seriju 8-0 i vodi (15:14). Nakon toga igralo se "koš za koš", ali na prvi odmor Fener ipak odlazi sa prednošću - 20:23.