ISTRAŽUJEMO BEZBEDNOST NA GRAĐEVINI: Tragedije su većinom uzrok ljudske nepažnje
Užasna tragedija desila se pre 3 dana na gradilištu na sibirskom poluostrvu Jamal, na severu Rusije, gde su u požaru život izgubila šestorica srpskih radnika. Dok se čekaju rezultati obdukcije, kao i zvanično obaveštenje šta je izazvalo požar, redakcija Srbije Danas je rešila da ispita kakva je bezbednost na građevinama u Rusiji.
Beograđanin Goran Adamović je jedan od radnika koji je već “odradio” dva ugovora u Rusiji, baveći se podizvođačkim poslovima. Adamović je pristao da za naš portal objasni kakva je bezbednost na gradilištima u Rusiji.
"Potresen sam tragedijom svojih sugrađana I kolega koji su poginuli u požaru na poluostrvu Jamal. Kako sam proveo već godinu dana radeći u Rusiji, želeo sam da ljudima dočaram kakva je realna situacija na građevinama što se tiče bezbednosti," započinje priču Adamović, koji se trenutno nalazi u Srbiji i čeka da potpiše sledeći ugovor sa Rusima.
"Firma preko koje sam otišao u Rusiju je Velestroj iz Moskve, koja je ćerka poznate firme Transnjeft, najveće cevovodne kompanije u svetu. Firma "Velestroj" već godinama šalje zavarivače, bravare i radnike sličnih profila na rad u Rusiju. Ugovori se potpisuju na šest meseci, sa obećanom satnicom koja se dogovara u dolarima. Ukoliko se dokažeš kao dobar i sposoban radnik, cena satnice se može i povećati. Radi se "crnački", 12 sati dnevno, uz jedan slobodan dan nedeljno, ili odmaramo ukoliko padne kiša jer se tada teško može raditi, ali su zato uslovi dobri. U radnoj knjižici upisan mi je staž, a obezbeđena nam je radna dozvola, tj niko tamo ne radi na crno."
"Pri prvom ugovoru, bio sam smešten u Tjumenu, u hotelu, gde su uslovi boravka zaista bili odlični. Moj drugi boravak je mesto Samara, gde smo kolege I ja tih šest meseci živeli u baraci. U trenutku mog boravka tamo bilo je oko 7.000 radnika iz Srbije. Firma ima odlično obezbeđenje, bezbednost im je na nivou.
"Naime, nijedan radnik ne sme da radi bez šlema, kao i da se penje na skele bez pojasa, što je sasvim i logično kada se radi o radu na građevini. Ukoliko se to desi, šef je tu da nam ukaže na propust i na to koliko nismo bezbedni ukoliko se ne pridržavamo protokola," izjavio je Adamović.
"Tokom mog boravka zaista se nije ništa tragično desilo, srećom, ali sam viđao svoje kolege, koji prosto u nekim situacijama smatraju da ne treba da nose propisnu opremu, ili npr. desi se da neko zapali cigaretu na mestu gde to nije dozvoljeno. Tada ne razmišljaju da bi jedna obična cigareta digla pola mesta u vazduh. Ukoliko bi se desila tragedija, verujem da je većinom do ljudske nepažnje ili nemarnosti, a opet, s druge strane, propusta za koji nije kriv ljudski faktor, npr. neispravne instalacije. Grejali smo se tokom boravka u baraci na radijator na struju, ali, u prostoru od 12 kvadrata boravi po petoro radnika, suše i kače veš na sve strane, tako da lako može doći do požara."
"Znam i da su svi koji su išli preko firme "Putevi Užice" dobro prošli, pare su im bile isplaćivane na vreme, imali su obezbeđen smeštaj, hranu, bezbednost je bila na nivou. Svakako, dešavalo se da ljudi izbegavaju poslove, I da šef ne može da te natera da radiš ako nećeš. Politika firme je da, ako ne radiš dve nedelje, vraćaju te, jer naravno, niko neće radnika koji sedi i ne radi ništa. Ukoliko si problematičan, mogu da ti uzmu radnu dozvolu i više se ne vraćaš," zaključuje Adamović.
Šest srpskih radnika je poginulo na severu Rusije, u požaru koji je zahvatio gradilište na sibirskom polustrvu Jamal. U trenutku izbijanja vatre, na gradilištu je bilo oko 200 radnika iz Srbije, koji su u Rusiju otišli preko firme "Velestroj". Uzrok i dalje nije utvrđen, ali prema informacijama koje su prenosili beogradski mediji, najverovatnije se zapalila prostorija u kojoj su zaposleni sušili odeću.