MESI PRE MESIJA: Zbog ovog iživljavanja nad Barselonom Savićević je dobio nadimak "Genije" (VIDEO)

18.05.2015. 12:59
Dejan Savićević protiv Branka Brnovića u večitom derbiju iz 1992. godine
Dejan Savićević protiv Branka Brnovića u večitom derbiju iz 1992. godine / Izvor: MN Press

Na današnji dan pre 21 godine je Dejo ušao u fudbalsku istoriju.

Svaki fudbalski igrač u svojoj karijeri može navesti svega nekoliko utakmica na kojima je briljirao i kojih će se sećati čitavog života. Međutim, kada neko odigra utakmicu života protiv Barseloninog "Tima sveta", kako su famoznu Krojfovu generaciju zvali početkom 90-ih godina, a još se ta utakmica dogodi baš u finalu Lige šampiona, onda je to nešto čega će se milioni ljudi sećati zauvek.

Milan je bio svetlosnim godinama daleko od epiteta favorita, iako se u finalu nisu našli slučajno. Barselona je te sezone na više nego impresivan način stigla do finala. Te prohladne majske večeri u Atini ceo svet je bio uveren da će Barselona osvoijti "ušati trofej". Svi osim Dejana Savićevića. On je te večeri igrao u nadahnuću kakvo se retko viđa. Prvi gol je postigao Danijele Masaro, nakon prodora Savićevića po desnom boku. Na 2:0 povisio je isti igrač.

Fudbalska javnost je bila zgranuta stanjem na terenu nakon završetka prvog poluvremena, a popularni Dejo nije bio nimalo impresioniran. Tek što je drugo poluvreme započelo, Genije je postigao gol za sva vremena. Uzeo je loptu štoperu Nadalu pored aut linije, i pre ulaska u šesnaesterac uputio lob udarac koji ni dugački Andoni Zubizareta nije mogao da dohvati. Poljubac lopte i prečke je bio taman toliko nežan da lopta završi iza ledja golmana Barselone. Ovaj magični gol se sa pravom smatra jednim od najlepših golova svih vremena, uz gol Zinedina Zidana iz voleja protiv Leverkuzena u finalu Lige šampiona 2002.

Nedugo posle majstorije Savićevića, grogiranu Barselonu nokautirao je Marsel Desai za konačnih 4:0. Nakon ove utakmice Dejo je u Italiji dobio status Božanstva i odgovarajući nadimak "Genije".