06.10.2015. 23:02
Aleksandar Cvetković
Aleksandar Cvetković / Izvor: MN Press

Crno-beli upisali prvi trijumf u regionalnoj ligi.

Košarkaši Partizana uspeli su sa trijumfuju u i trećem meču ovogodišnjeg izdanja ABA lige, a bili su jači od MZT iz Skoplja 72:69 (23:25, 15:24, 17:12, 17:8).

Gosti su bolje igrali prvo poluvreme u kom su postigli čak sedam trojki, ali su se u drugom poluvremenu crno-beli konsolidovali, a goste je stao šut (samo jedna postignuta trojka u drugih 20 minuta), te je u neizvesnoj završnici Partizan uspeo da ostvari prvu pobedu nakon uvodna dva poraza.

Najefikasniji u ekipi Partizana bili su Vanja Marinković sa 16 poena, a Aleksandar Cvetković sa 15.

U gostujućem timu nejviše se istakao Damjan Stajanovski sa 14 poena, Bunić sa 13 i Ljubičić sa 12.

Prva četvrtina protekla je u taktičkom nadmudrivanju dva trenera. Petar Božić je sredinom i pred kraj prve četvrtine pokušao zonskim presingom da poremeti tranziciju Makedonaca nakon postignutog koša, dok je trener gostiju Aleš Pipan nešto direktnijom košarkom želeo da iskoristi to što u ekipi na raspolaganju ima veliki broj kvalitetnih šutera. Ipak, niti jedna ekipa nije mogla da se odvoji u rezultatskom smislu pa je prva četvrtina završena minimalnim vođstvom gostiju (23:25).

Druga četvrtina je krenula u istom ritmu, ali već pred kraj druge četvrtine MZT je uspeo da ostvari osetniju rezultatsku prednost. Međutim, nekoliko minuta pred kraj poluvremena makednski tim je uspeo da se nešto osetnije rezultatski odvoji, a najviše zahvaljujući odličnom šutu za tri poena. Do kraja poluvremena košarkaši MZT su uspeli da pogode ček sedam trojki iz deset pokušaja, dok u istom vremenskom periodu Partizan nije pogodio nijednu trojku iz tri šuta. Poluvreme se završilo maksimalnim vođstvom gostiju u tom delu meča (38:49). Damjan Stojanovski je dominirao u prvom delu igre, postigao je 11 poena uz šut iz igre bez promašaja. Podršku je imao u Đorđu Drenovcu, koji je u prvom poluvremenu postigao devet poena uz šut za tri poena 3/3.

Dosta ozbiljnije su crno-beli ušli u drugo poluvreme, polako su topili prednost gostiju, najviše zahvaljujući raspoloženom Vanji Marinkoviću, te je Patizan na tri minuta do kraja uspeo da se približi na svega pet poena zaostatka (49:54). Treća četvrtina završena je vođstvom MZT od šest poena razlike (55:61), a to je prednost koja je više nego dostižna.

Iako su četvrtinu bolje otvorili gosti, brzo se konsolidovala domaća ekipa i već sredinom poslednje četvrtine, nakon pogođenog slobodnog bacanja Čedomira Vitkovca, crno-beli su se približili na samo jedan posed lopte (63:66). Trojka i slobodno bacanje Aleksandra Cvetkovića dovode Partizan na samo poen zaostatka (67:68). Crno-beli dolaze do prvog vođstva nakon prve četvrtine tek u 38. minutu utakmice (69:68). Na minut do kraja ušlo se u egal završnicu nakon što je Miloš Luković bio polovičan sa linije za slobodna bacanja (69:69). Sa druge strane Adin Vrabac takođe je pogodio samo jedno bacanje pa crno-beli u poslednjih trideset sekundi ulaze sa poenom prednosti (70:69). Dobra odbrana sa jedne i polaganje Cvetkovića sa druge obezbeđuju Partizanu prvu pobedu u ABA ligi ove sezone.

PARTIZAN: Cvetković 16, Aranitović 0, Marinković 15, Petrov 0, Vitkovac 10, Đumić 6, Koprivica 6, Perović 4, Magdevski 2, Glišić 0, Vrabac 5, Milutinović 8.

MZT: Sinadinović 3, Ljubičić 12, Mekić 0, Markovski 0, Vasiljević 0, Simonovski 5, Mladenovski 2, Drenovac 9, Bunić 13, Stojanovski 14, Mijatović 0, Luković 11.