Renault pravi bateriju za autonomiju od 1.500 kilometara
Ćelija koja kombinuje alumijimum i vazduh mogla bi da prelomi na stranu industrije električnih automobila u nastupajućim godinama.
Električna vozila su, po verovanju većine, a pogotovo Elona Maska, budućnost automobil(izm)a. Uprkos trenutnim problemima (pogledajte: Jeftina nafta "ubija" industriju električnih vozila), zakonska ograničenja potrošnje goriva i zagađenja životne sredine dugoročno idu u prilog vozilima "na struju".
Međutim, potrošači i svet uopšte će se još nekoliko godina kolebati između naviknutosti na "fosilne" automobile i električnih kola koja su ekološki čista, tiha i jeftino se dopunjuju. Agens koji bi mogao da prelomi na stranu "električara" mogao bi da bude Renault.
Francuska firma napravila je aluminijum-vazduh bateriju koja ima potencijal da usedmostruči obim autonomije hoda. Renault se trenutno ponosi modelom Zoe (odmah ispod) koji može da pređe 130 km bez dopune.
Prednost alu-vazduh baterije je izuzetna gustina skladištenja energije proizvodene protokom kiseonika koji oskidiše aluminijum u njoj. Jedan kilogram aluminijuma može da proizvede 4 kilovat časa struje i toplote. Baterija se sastoji od pozitivno naelektrisane katode i negativno orijentisane aluminijumske anode između koijh su elektroliti.
Srebrni katalizator dozvoljava kiseoniku (ne i ostalim elementima vazduha) protok ka katodi. Kiseonik se zatim meša sa tečnim elektrolitima, oslobađajući električnu energiju u anodi. Odlika sklopa je i ta da se baterija ne prazni kada je zatvoren dotok kiseonika.
Kroz vreme se potroši sav aluminijum, pa se mora menjati, kao što se menja ketridž u štampaču. Drugo, elektrolite je neophodno dopuniti na svakih 400 km, pa se postavlja potreba gradnje postaja za dopunu elektrolita.
Kako do 1.500 km iz naslova?
Rešenje postoji, barem u formi prototipa. O njemu smo već pisali (pogledajte: BRAVO: Baterija za kola koja nudi 1600 km bez punjenja). Phinergyjev Citroen C1 ima bateriju od 25 kg aluminijumskih ćelija i rezervoar za 30 litara elektrolita koji obezbeđuju 100 kWh, dovoljno za oko 1.000 km hoda.
Uz motor od 50 kWh (67 KS), automobil razvija brzinu od 130 km/č, dok do stotke traži bar 14 sekundi. Renaultov Zoe ima motor od 22 kWh (29 KS) i brzinu od 135 km/č. Do stotke mu treba 13.5 sekundi, a autonomija hoda je 210 kilometara.
Uz dosta truda i ispitivanja, željenih 1.000 milja (1.600 km) nisu predaleko.