RODITELJI, VODITE RAČUNA: Nećete verovati koliko dece u Srbiji pati od gojaznosti!
Preterana gojaznost dece je ozbiljan zdravstveni problem sa brojnim komplikacijama i posledicama.
Gojaznost u detinjstvu predstavlja rizik trajne gojaznosti, posebno ukoliko nastane u toku prve tri godine života ili u pubertetu, kada je razvoj najintenzivniji.
Stoga je jako važno da dete, naročito tokom prvih godina, stekne odgovarajuće navike koje će negovati čitav svoj život.
RODITELJI, EVO U ČEMU GREŠITE: Saveti nutricionista KAKO da promenimo loše navike GOJAZNE dece
Višak kilograma povećava rizik za poremećaj masnoće u krvi, povišen krvni pritisak, srčana oboljenja, šećernu bolest i mnoge druge.
Kada je dete gojazno?
- Gojaznost se definiše kao uvećanje težine (telesne mase) za najmanje 20 odsto od idealne, ili povećanje Body Mass Indeksa (BMI) iznad 97 percentila na krivuljama prema uzrastu deteta. BMI se dobija deljenjem težine, izražene u kilogramima sa kvadratom visine, izražene u metrima. Prostor između idealne težine i gojaznosti pripada prekomernoj uhranjenosti.
Srbija se uklapa u svetski trend
Poslednje istraživanje zdravstvenog stanja stanovništva, koje je sproveo Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut", pokazalo je da se po broju mališana sa viškom kilograma uklapamo u svetski trend - epidemiju gojaznosti.
Naime, za samo nekoliko godina, broj gojazne dece je sa 8,5 odsto porastao na 13,7, ali postoji bojazan da su te brojke realno i veće.
- U današnje vreme "brzog" življenja, smanjene fizičke aktivnosti i nepravilne ishrane, pojava gojaznosti u najranijem uzrastu je u porastu. Gojazna deca često u detinjstvu, ali i u kasnijem životnom dobu, pate od takozvanog metaboličkog sindroma (povećan obim struka, povišene vrednosti šećera u krvi, triglicerida i holesterola, povišen krvni pritisak), odnosno kod njih je veća učestalost javljanja hipertenzije, dijabetesa, kao i niza drugih stanja koja nastaju kao posledica poremećaja metabolizma. Obzirom da "duh i telo" čine celinu, kod gojazne dece mogu da se jave i psihički problemi, pogotovo u pubertetu, koji se u kasnijem životnom dobu produbljuju. Kod njih se javljaju poremećaji vezani za ishranu , ali i depresija zbog nesigurnosti i nezadovoljstva sopstvenim izgledom. Zato je važno od najranijeg uzrasta okrenuti decu sportu, prirodi i pravilnoj ishrani - priča za naš portal Tijana Milivojević, lekarka opšte prakse i dodaje da bi, na kraju krajeva, roditelji sami sebi trebalo da da postave pitanje kako da na pravi način usmere decu , obzirom da su im uzori, ako sami ne poštuju ova načela....