117.0802
109.0132

SP: Novi penal-triler, Kostarika i dalje proživljava fantaziju!

29.06.2014. 21:49 14:41
Slavlje fudbalera Kostarike posle pobedničkog pogotka Umanje u penal seriji osmine finala SP u Brazilu protiv Grčke / Izvor: Tanjug

"La Sele" savladali Grke posle boljeg izvođenja jedanaesteraca (5:3) i plasirali se u četvrtfinale Mundijala.

Reprezentacija Kostarike savladala je Grčku posle boljeg izvođenja kaznenih udaraca u osmini finala Svetskog prvenstva u Brazilu rezultatom 5:3. Posle regularnog dela igre i produžetaka rezultat je bio 1:1.

OSMINA FINALA:
Kostarika - Grčka 6:4 (1:1, 1:1, 1:1, 0:0)
Strelci: Ruiz 52. - Papastatopulos 90+1.
PENALI:
Prva serija: 1:0 Borhes, 1:1 Mitroglu
Druga serija: 2:1 Ruiz, 2:2 Kristodulopulos
Treća serija: 3:2 Gonzales, 3:3 Holebas
Četvrta serija: 4:3 Kembel, Navas brani šut Gekasa
Peta serija: 5:3 Umanja

Kostarikanci su u penal seriji bili savršeno precizni, pogodili svih pet jedanaesteraca, dok je sjajni golman Navas u četvrtoj seriji odbranio udarac Gekasa i pružio priliku Umanji da u petoj seriji odvede dalje svoj nacionalni tim, što je ovaj i učinio.

Plasmanom među osam najboljih svetskih selekcija Kostarikanci su napravili najveći uspeh u svojoj istoriji, pošto su prethodno jednom već igrali osminu finala, 1990. u Italiji. Oni će se u četvrtfinalu sastati sa selekcijom Holandije koja je bila bolja od Meksika (2:1).

Tokom regularnog dela igre viđena je izjednačena igra, naročito tokom prvog poluvremena. Kostarikanci su poveli na startu nastavka, kada je u 52 . minutu Bolanjos odlično prošao po levoj strani, pronašao Ruiza na ivici šesnaesterca koji preciznim udarcem pogađa donji levi ugao "ukopanog" Karnezisa za vođstvo od 1:0.

Brajan Ruiz postiže vodeći gol za Kostariku na meču protiv Grčke na Mundijalu u Brazilu / Izvor: Tanjug

Od tog momenta Grci su krenuli na sve ili ništa. Ređali su se napadi pred šesnaestercem Kostarike, ali je bilo malo pravih prilika. Nešto lakše je trebalo da im bude posle drugog žutog kartona i isključenja Duartea u 66. minutu, ali su "Heleni" tek u nadoknadnom vremenu uspeli da stignu do izjednačenja i posle reprezentativaca Obale Slonovače, šokiraju i Kostarikance, posle pogotka Papastatopulosa, pa je meč otišao u produžetak.

Sokratis Papastatopulos postiže izjednačujući gol u nadoknadnom vremenu meča Kostarika - Grčka na Mundijalu u Brazilu / Izvor: Tanjug

U produžecima su brojčano nadmoćniji Grci imali mnogo više snage. Kostarikanci su teškom mukom uspevali da se odbrane i tek povremeno pokušaju da priprete. Grčka je imala nekoliko prilika da pitanje pobednika reše u produžecima, ali je najbolju priliku u 121. minutu propustio Mitroglu, pa su putnike u četvrtfinale morali da odluče penali.

Umanja postiže pobednički gol u penal seriji na meču osmine finala SP između Kostarike i Grčke / Izvor: Tanjug

U penal seriji Kostarikanci su bili savršeno precizni. Pogađali su redom Borhes, Ruiz, Gonzales, Kembel i Umanja, dok su na drugoj strani Mitroglu, Kristodulopulos i Holebas, dok je tragičar bio Gekas, čiji je, istina dobar šut, odbranio Navas.

Osmina finala: KOSTARIKA - GRČKA 5:3 (1:1, 1:1, 1:1, 0:0)

Stadion: Pernambuko, Resife.

Sudija: Bendžamin Vilijams (Australija).

Crveni karton: Duarte 66.

KOSTARIKA: Navas, Dijaz, Umanja, Gonzalez, Duarte, Gamboa (Akosta 77), Bolanjos (Brenes 83), Teheda (Kubero 66), Borhes, Ruiz, Kembel. Selektor: Horhe Luis Pinto.

GRČKA: Karnezis, Holebas, Papastatopulos, Manolas, Torosidis, Kristodulopulos, Samaris (Mitroglu 58), Karagunis, Maniatis (Kacuranis 79), Salpingidis (Gekas 69), Samaras. Selektor: Fernando Santos.

Meč Kostarika - Grčka mogli ste da pratite u tekstualnom prenosu na sajtu "Srbija Danas".

TOK MEČA:

PENALI:
Peta serija: 5:3 UMANJA POGAĐA I VODI KOSTARIKU U ČETVRTFINALE!!!

Kejlor Navas brani šut Gekasa u penal seriji meča osmine finala SP u Brazilu između Kostarike i Grčke / Izvor: Tanjug

Četvrta serija: 4:3 Kembel mirno šalje Karnezisa u levi, a loptu u desni donji ugao. NAVAS BRANI ŠUT GEKASA!
Treća serija: 3:2 Gonzales siguran. 3:3 Holebas snažno šutira i pogađa, iako je Navas "bio na lopti".
Druga serija: 2:1 Ruiz šutira visoko u levi ugao, Karnezis odlazi u suprotan. 2:2 Kristodulopulos slično, ali po zemlji.
Prva serija: 1:0 Borhes pogađa pod prečku. 1:1 Mitroglu pogađa desni ugao.

Brojčano nadmoćniji Grci imali su nekoliko dobrih prilika u produžetku, ali nije bilo golova.

120+3. minut - Kraj produžetaka! Očekuje nas penal-triler!

120+1. minut - Fenomenalna prilika za Grčku. Gekas je spustio loptu Mitrogluu, ali je on sa pet metara slabo zahvatio loptu, pa je Navas skrenuo do kornera.

119. minut - Prilika za Mitroglua, ali sa dvadesetak metara šutira veoma neprecizno.

113. minut - Jedna od retkih šansi da Kostarikanci priprete mogla je skupo da ih košta. Posle kornera pred golom Grčke, "sevnula" je kontra u kojoj su "Heleni" imali 5 na 2. Mitroglu je produžio loptu usamljenom Kristodulopulosu, čiji šut brani sjajni Navas.

110. minut - Gonzales je pokušao lepim makazicama sa gotovo 15 metara, ali lopta odlazi pored gola Grčke.

106. minut - Brenes je jedan od retkih u timu Kostarike koji ima snage za napadačke akcije (očekivano, jer nije započeo meč). Imao je priliku odmah na startu drugog produžetka, šutirao iskosa sa desne strane, ali lopta odlazi tik iznad Karnezisovog gola.

105. minut - Kraj prvog produžetka!

104. minut - Kostarikanci sada prete, prvi put u nastavku. Brenes je sjajno prošao po desnoj strani, ušao u šesnaesterac, uputio oštru loptu na peterac, ali grčki defanzivci intervenišu u poslednjem momentu.

100. minut - Posle slobodnog udarca Holebas se našao u šansi, ušao u kazneni prostor, prošao nekoliko igrača, lopta se potom odbila do Kacuranisa koji je u odsudnom momentu iz neposredne blizine izblokiran.

94. minut - Gekas se od starta produžetaka već drugi put nalazi u prilici. Čini se da mu je Mitroglu zasmetao posle jednog centaršuta sa desne strane, pa je loše zahvatio loptu.

90+6. minut - KRAJ REGULARNOG DELA! Šokantan finiš u kojem su Grci stigli do izjednačenja i produžetka! Čeka nas još 30 minuta igre.
90+1. minut - GOOOOOL!!! 1:1! Gužva u kaznenom prostoru Kostarike, Gekas je šutirao iz okreta, Navas je uspeo da interveniše, ali je odbio loptu pravo do Papastatopulosa koji pogađa i bacagrčke navijače u delirijum.

87. minut - Kristodulopulos sjajno prolazi Dijaza, oštro centrira u peterac, ali Navas uz nešto muke odnosi loptu ispred napadača Grčke.

83. minut - Poslednja izmena i Horhea Luisa Pinta. Brenes menja Bolanjosa.

80. minut - Karagunis ima priliku iz slobodnog udarca, ali sa nekih 25 metara šutira preko gola.

78. minut - Poslednja izmena za Grčku, Kacuranis menja Maniatisa. Minut pre toga Akosta je zamenio Gambou u protivničkom timu.

69. minut - Gekas menja Salpingidisa. Santos odmah pokušava da pojačavanjem napada stigne do izjednačenja.

Grčka pokušava da iskoristi brojčanu nadmoć, ređaju se napadi, u šansi su bili Samaras, pa Salpingidis, ali nedovoljno opasno.

Oskar Duarte dobija crveni karton u meču Kostarika - Grčka na Mundijalu u Brazilu / Izvor: Tanjug

66. minut - Crveni karton za Duartea! Neoprezan start mladog Duartea nad Holebasom i zbog druge javne opomene mora ranije na tuširanje. Neposredno pre toga Kubero je zamenio Tehedu.

"Heleni" pokušavaju da uzvrate, da organizuju napad kojim bi mogli da priprete protivniku. Ipak, za sada to slabo ide. Kostarkianci lagano neutrališu svaki njihov pokušaj i pokušavaju da priprete iz kontri.

58. minut - Prva izmena. Santos mora da reaguje i pojačava napad uvođenjem Mitroglua umesto Samarisa.

54. minut - Ovaj gol kao da je dao krila Kostarikancima, nastavili su sa napadima. Posle jednog ataka po desnoj strani centaršut je upućen u kazneni prostor gde je Torosidis igrao rukom poput  Nemanje Vidića u Južnoj Africi, ali sudija Vilijams nije svirao ništa. Čini se da je Kostarika oštećena.

52. minut - GOOOOOL!!! 1:0! Bolanjos je prošao po levoj strani, pogledao u sredinu, na ivici kaznenog prostora našao Ruiza, ovaj prihvatio loptu i lagano po zemlji poslao loptu u dalji ugao Karnezisovog gola, koji ju je samo odgledao.

48. minut - Teheda je odneo Karagunisa na sredini terena i zasluženo upisan u sudijsku beležnicu.

47. minut - Novi slobodan udarac za Grčku na startu nastavka. Odličan centaršut Holebasa, pravo na glavu Samarasa, ali on šutira pravo u Navasa.

45+2. minut - Kraj prvog dela igre! Nešto bolja igra Grčke, naročito u drugom delu ovog perioda, ali nema pogodaka.

43. minut - Kriustodulopulos ponovo prodire po levoj strani, vara Duartea, koji ga obara i dobija žuti karton. Izglednu priliku za dobar šut Karagunis rešava lošim centaršutom koji lako kupi Navas.

37. minut - Najbolja šansa na meču. Kristodulopiulos je sjajno centrirao sa leve strane, Salpingidis odlično natrčao na loptu, ali je Navas sjajno reagovao i odbio loptu do kornera.

36. minut - Prvi žuti karton na meču. Oštar i iznad svega nepotreban faul Samarisa nad Kembelom na sredini igrališta.

28. minut - Karagunis prihvata loptu na nekih 25 metara, ali mu ni "žabica" nije pomogla da iznenadi Navasa.

Samaras i Duarte u duelu na meču Kostarika - Grčka na Mundijalu u Brazilu
Samaras i Duarte u duelu na meču Kostarika - Grčka na Mundijalu u Brazilu / Izvor: Tanjug

25. minut - Dubinska lopta ka Samarasu, ali je izbačena u korner.

21. minut - Karagunis startuje na Kembela na ivici šesnaesterca, ovaj je poleteo unutar kaznenog prostora, tražio penal, ali je sudija Vilijams to odlično video i dosudio slobodan udarac. Usledio je opasan centaršut, ali Borhes nije stigao na tu loptu.

15. minut - Papastatopulos šutira glavom posle kornera, ali lopta odlazi daleko od gola. Solidna prilika za Grčku.

Navijačice Kostarike na meču osmine finala Mundijala u Brazilu protiv Grčke
Navijačice Kostarike na meču osmine finala Mundijala u Brazilu protiv Grčke / Izvor: Tanjug

Period mirnije, pozicione igre. Grci mahom imaju posed i pokušavaju da organizuju akciju kojom bi mogli da priprete.

8. minut - Prva izgledna prilika za Kostariku, Ruiz je produžio loptu ka Bolanjosu, ali je on iz povoljne prilike šutirao preko gola.

4. minut - Uzvraćaju Kostarikanci, Gamboa ulazi u zonu šuta, ali je još neprecizniji nego Kristodulopulos.

2. minut - Već na startu Grci prete, posle slobodnog udarca lopta je stigla do Kristodulopulosa koji šutira snažno sa nekih 25 metara, ali lopta odlazi preko gola.