SP: Nigerija pobedila posle 16 godina

22.06.2014. 00:25 14:43
Utakmica Nigerija - Bosna i Hercegovina
Utakmica Nigerija - Bosna i Hercegovina / Izvor: Twitter

"Superorlovi" su golom Odevingija osetili slast trijumfa na Mundijalu prvi put još od utakmice sa Bugarskom 1998. godine. Utisak je da je nepravdeno poništen gol Džeku slomio volju Sušićevim pulenima.

Odigran je četvrti meč F grupe na Svetskom prvenstvu u Brazilu u kome je Nigerija savladal Bosnu i Hercegovinu sa 1:0, golom Odevingija.

Budući da su "gaučosi" osigurali prolaz dalje, ostalo je samo jedno mesto koje vodi u sledeću fazu. Nigerija je najbliža plasmanu u sledeću rundu, dok su Sušićevi igrači i definitivno ispali jer sa trenutnih nula bodova nemaju ni matematičku šansu. Reprezentativcima naših zapadnih suseda volju je slomio nepravedno poništen gol Edina Džeka i taj se trenutak može smatrati prelomnim.

Ipak, bilo bi nepravedno zanemariti energičnost Nigerijaca koji su fizički potpuno nadvisili protivnika. Najistaknutiji igrač meča, Emenike, pravio je dar-mar po desnoj strani terena, u nekoliko navrata bio je na korak do postizanja gola, ali je Begović branio odlično. Za prolaz dalje, "superorlovima" je potreban bod protiv Argentine ili da Iran ne pobedi "zmajeve" sa dva gola razlike.

NIGERIJA: Enjeama, Ošaniva, Omeruo, Jobo, Embrouz, Mikel, Onazi, Babatunde (Uzoeni), Odemvingi, Musa (Ameobi) i Emenike.
BOSNA I HERCEGOVINA: Begović, Lulić (Salihović), Spahić, Šunjić, Mujdža, Medunjanin (Sušić), Bešić, Misimović, Pjanić, Hajrović (Ibišević) i Džeko.

90 + 3 minut - Džeko je imao još bolju priliku nego maločas. Dubinsku loptu napadač "zmajeva" primio je u srcu kaznenog prostora Nigerije, loptu je uputio nisko i snažno, ali je Enjeama odbio taman koliko da se fudbal odbije od stative u polje.

90 + 1 minut - Najbolja prilika za Bosnu i Hercegovinu u drugom poluvremenu. Posle izvedenog kornera, Džeko je sa pet metara tukao loptu glavom, ali je Enjeama lako sačuvao mrežu.

80. minut - Umor stiže momke Safeta Sušića, dok Nigerijci neumorno trče i grabe svaku priliku za brze protivnapade. Udarac Emenikea za 25 metara prošao je za oko metar pored leve stative Begovićevog gola.

67. minut - Dobar napad "zmajeva", Ibišević je uašo u šesnaesterac, ali je traljavo šutnuo loptu, pride propustivši da uoči slobodnog Misimovića.

61. minut - Pet minuta traje opsada gola Bosne i Hercegovine. "Superorlovi" napadaju u talasima, uz najveće ušešće Emenikea čiji je udarac sa četiri, pet metara odbranio Begović.

56.minut - Emenike pravi strašne probleme Spahiću. Ibišević ulazi umesto Hajrovića. Džeko očito niti može sam, niti je u zavidnoj formi.

54. minut - Bosna i Hercegovina više ima loptu u posedu, ali nikako da isti kruniše konkretnom akcijom. Neuspešan napad "zmajeva" ispratila je brza kontra Nigerijaca, ali opasnosti po gol Begovića nije bilo.

40. minut - Četa Safeta Sušića izgleda prilično demoralisano posle primljenog gola. Nigerijci napadaju, ali sa oprezom, ne želeći da dozvole kontru protivniku. Za to vreme, Enejama nema posla.

31. minut - Nigerija je postigla svoj 18. gol na svetskim prvenstvima u fudbalu i najefikasnija je od svih afričkih selekcija koje su učestvovale na mundijalima.

30. minut - Igrači Bosne i Hercegovine smatraju da je Emenike napravio faul nad igračem odbrane "zmajeva" prilikom prodora po desnom boku.

29. minut - GOOOL!!! Emenike je kao metak prošao desnom stranom terena, ušao u kazneni prostor Bosne i Hercegovine i dodao loptu Odevingiju koji je sa šest, sedam metara doneo prednost Nigeriji, proturivši loptu kroz noge Begoviću.

23. minut - Udaraca Hajrovića Enjeama sigurno brani.

21. minut - Pomoćni sudija poništio je gol Edina Džeka. Snimak pokazuje da je arbitar doneo pogrešnu odluku.

11. minut - Onazi šutira sa 25 metara udaljenosti, ali Begović brani.

7. minut - Mikel je šutirao kao golu Begovića, ali je lopta otišla pored.

6. minut - Medunjanin je dobio žuti karton zbog prekršaja kojim je zaustavio opasnu polukontru Nigerijaca.