SP: Provukle se olimpijske šampionke

28.09.2014. 20:02 22:38
Maja Ognjenovic
Maja Ognjenovic / Izvor: Foto: fivb.org

U poslednjem kolu B Grupe Srbija je izgubila od Brazila 3:1 (24:26, 25:21, 25:19, 25:23).

Srpske odbojkašice doživele su prvi poraz na Svetskom prvenstvu u Italiji. U poslednjem, petom, kolu B Grupe one su u Trstu izgubile od Brazila 3:1 (24:26, 25:21, 25:19, 25:23).

Iako su se namerile na olimpijskog šampiona, Srpkinje se nisu uplašile. Od početka su zaigrale hrabro i pokazale zube velikom timu. Igrala se lepa odbojka, a poeni su bili dugi. Imaju izabranice Zorana Terzića za čime da žale, jer su u trećem setu vodile 4:0, ali su onda pale.

Srbija - Brazil
Srbija - Brazil / Izvor: Foto: fivb.org

Ipak, u četvrtom su pokazale da mogu da se vrate u igru i kada mnogi misle da su otpisane. Vodile su Brazilke 21:15 i jurišale ka pobedi. Srbija je tada napravila seriju 6:0 i izjednačila na 21:21. Kod rezultata 23:22, Srbija je oštećena, jer je sviran aut iako je lopta bila u polju, pa su Brazilke imale dve set lopte, a drugu su iskoristile.

U drugoj fazi Srbija nastavlja takmičenje u F Grupi gde su im protivnici timovi iz Grupe C. Prvi protivnik je Holandija (sreda), a zatim slede mečevi protiv Kazahstana (četvrtak), SAD (subota) i Rusije (nedjelja). Po tri najbolja tima iz E i F Grupe plasiraće se u treću rundu.

DVORANA: Pala Trijeste u Trstu. SUDIJE: Sespedes Lasi (Dominikanska Republika), Tano (Japan).

SRBIJA: Bošković 20, Mihajlović 14, Rašić 9, Molnar 5, Veljković 3, Krsmanović 2, Nikolić 2, Ognjenović 1, Brakočević, Živković, Popović, Ćebić. Selektor: Zoran Terzić.

BRAZIL: Karvaljo 15, Taisa 13, Fabijana 10, Kastro 9, Fernanda 8, Kajšeta 2, Danijele 1, Pereira 1,  Adenizija, Gimaraes, De Souza Alves, Brait. Selektor: Hoze Roberto Gimaraes.

TOK MEČA

4. set - 23:25

Četvrti set je počeo izjednačeno i igralo se poen za poen. Prvu osetniju prednost je imala Srbija 5:3 kada je pogrešila Žaklin Karvaljo. Neizvesnost je nastavljena, pa je Srbija imala minimalnu prednost na prvom tehničkom tajm autu 8:7.

Opet su posle odmora Brazilke zaigrale bolje posle odmora i povele 10:8, pa je Terzić morao da zatraži tajm aut. Situacija je ličila na prethodni set. Olimpijske šampionke su povećavale prednost i sticale sigurnost u igri. Kada su povele 21:15, činilo se da će lako da dobiju meč. Ipak, Srbija je napravila seriju 6:0 i izjednačila na 21:21. Nažalost, ponestalo je snage za potpuni preokret, pa je Brazil taj deo rešio rezultatom 25:23.

3. set - 19:25

Furiozno su Srpkinje počele treći set i povele 4:0. Sve je odlično funkcionisalo i blok i napad, a sve je počinjalo od odličnih servisa Milene Rašić. Odlično je igrala mlada Tijana Bošković, koja je osvojila prvih pet poena za Srbiju u ovom periodu.

Prišle su Brazilke na 5:4, imale šansu za izjednačenje, ali ih je zaustavio blok Maja Ognjenović i Stefana Veljković. Nije dugo trebalo Brazilkama da izjednače, a poen je zaslužila Fabijana Klaudino odličnim blokom. Na prvi tehnički tajm aut je Brazil otišao sa rezultatom 8:7.

Posle odmora Brazilke su osvojile dva poena, povele 10:7 i naterale Zorana Terzića da zatraži tajm aut. Kola su nastavila da jurcaju nizbrdo, protivnik je poveo 13:7. Terzić je zamenio primače, pa je umesto Brižitke Molnar ušla Jelena Nikolić. Međutim, to nije popravilo igru u odbrani.

Već tada se znalo da će treći set pripasti Brazilu. Tako je i bilo, pa je taj deo završen 25:19.

2. set - 21:25

Početak drugog seta je bio izjednače. Ekipe su se smenjivale u vođstvu, a na prvi tehnički tajm aut Srbija je otišla sa prednosšću 8:6. Opet Brazilke nisu znale kako da zaustave Mihajlovićevu, koja je bila ubojita kako iz napada, tako iz servisa.

Ipak, posle odmora Brazilke su napravile seriju 4:0 i povede 10:8, pa je Terzić tajm autom morao svoje izabranice da vrati u igru. Prednost protivnica se polako topila, a onda je rezultat izjednačen na 15:15. U narednom napadu je Srbija povela 16:15, pa se na drugi tehnički tajm aut otišlo sa prednošću 16:15.

Brazilke su preokrenule na 22:19, pa je Terzić u igru uveo Jelenu Nikolić. Malo su Srpkinje popustile u servisu, pa je Brazil imao četiri set lopte. Druga je iskorišćena, pa je taj deo pripao protivniku 25:21.

1. set - 26:24

Odlično su srpske odbojkašice počele meč, povele su, pa je brazilski selektor ubrzo morao da zatraži tajm aut. To je malo trglo protivnika, pa je smanjio prednost na dva razlike. Posle prviog tehničkog tajm auta su preokrenule rezultat, povele 11:9, pa je Terzić morao da zatraži odmor. U tim momentima je odlično funkcionisao brazilski napad.

Proradila je tada igra u odbrani kod srpske reprezentacijePrednost se topila. Fabijana Klaudino je poslala loptu u aut, pa je rezultat bio izjednačen na 18:18, a u narednom je poentirala Brankica Mihajlović za 19:18. Tada je brazilski selektor morao da zatraži tajm aut.

Do kraja seta se igralo izjednačeno, a Brazilke nisu iskoristile jednu set loptu. Sa druge strane Srbija jeste, a predvodila ju je Brankica Mihajlović, za koju protivnik nije imao rešenje.