TOP 16: Luka i Cirbes malo za raspucani Real! (FOTO)

02.01.2015. 18:24
Čarls Dženkins
Čarls Dženkins / Izvor: Foto: MN Press

Osmostruki šampion Starog kontinenta u Beogradu meč je rešio meč za samo 60-tak sekundi. Sa četiri vezane trojke - Crvena zvezda - Real 72:79.

Pred 18.920 gledalaca u beogradskoj „Areni“ Crvena Zvezda je u istorijskom meču, prvom u TOP 16 fazi Evrolige pala za samo 60-tak sekundi! Serija od četiri trojke, u pre svega šuterski lošem izdanju obe ekipe, Real je odvela do prve pobede u drugom delu najjačeg evropskog košarkaškog takmičenja. Crvena zvezda – Real 72:79 (12:15, 19:19, 14:24, 27:21).

Početak meča, ali i, kao što rekosmo, loše šutersko izdanje, nije nagoveštavao ubedljiv trijumf ni Reala, ali ni Zvezde. Prvih 26-27 minuta prošlo je u „trčanju“, a ko je iz individualnih akcija ili posle ofanzivnog skoka imao više opcija dao je koš. Šut obe ekipe je u dobrom delu prvog poluvremena bio ispod 30 odsto, a odbrana reketa je bila važna stavka.

Navijači Crvene zvezde u Areni
Navijači Crvene zvezde u Areni / Izvor: Foto: MN Press

Ipak, Zvezda je serijama stizala deficit, da bi Real istom merom vraćao i „odlazio“ na plus 6-7. Onog momenta kada su, pre svih, Rudi, Ljulj, Rodrigez i Burusis „namestili“ ruku s distance pobednik je bio rešen. Serija od 16:1, sa četiri vezane trojke, ispostavilo se, bila je krucijalna.

Real je meč dobio na suvo iskustvo. Zaustavili su „osovinu“ Vilijams-Marjanović, iako se pričalo da im je najslabija karika upravo odbrana od igre „dva-na-dva“. Kalinića su limitirali, Mitrovića odvojili od koša i pustili da šutira, dok su spoljne igrače odličnom odbranom potpuno „ugasili“. Zvezda nije imala mnogo otvorenih šuteva, a i one što su imali nisu pogodili. Očajan je bio i šut s linije penala, pa kada se sve sabere, pobeda nad Realom nije bila realna.

Ovako, ukoliko žele u TOP 8 crveno-beli moraju da daju neki koš, da pogode koji penal više jer je 15/23 mizeran učinak. Da smanje broj grešaka, ali i zaustave šutere protivničkih ekipa. A svi u grupi ih imaju dosta. No, da sve nije tako crno, govori i podatak da se Zvezda uspešno nosila s Realom u svim segmentima osim u šutu!

Crvena zvezda – Real 72:79 (12:15, 19:19. 14:24, 27:21)

CRVENA ZVEZDA:

Vilijams 3 (0/3 za dva, 0/3 za tri, 2as), Rebić, Dangubić, Mitrović 13 (5/9 za dva), Lazić 8 (0/3 za dva), Blažič 6 (0/4 za dva), Kalinić 10 (3/7 za dva, 6sk, 7as), Marjanović 9 (7sk), Tejić, Dženkins 7, Jović 3 (0/2 za dva), Cirbes 13 (5/7 za dva, 6sk).

REAL:

Rivers 5, Fernandez 15 (3/6 za tri, 6sk, 4as), Noćioni 9, Kampazo, Maciulis 4, Rejes 13 (5/9 za dva), Rodrigez 12 (2/6 za dva, 7as), Ajon 4, Kerol 2, Ljulj 5, Burusis 6, Sloter 4.

Tok meča možete pratiti u nastavku teksta:

Nikola Kalinić
Nikola Kalinić / Izvor: Foto: MN Press

4. ČETVRTINA

Realova maestralna igra u napadu i serija trojki dovodi ih, devet minuta pre kraja, u situaciju da mirno privedu meč do kraja. Madriđani u 31. minutu imaju velikih 65:47. Jović trojkom i Kalinić s penala smanjuju, a Rodrigez laganim poenima "umiruje" publiku.

Cirbes sa devet poena u poslednjoj deonici drži Zvezdu, ali Burusis i Kerol ponovo plus vraćaju na 15.

Požrtvovanost domaćih i, ruku na srce, opuštanje i ispucavanje Madriđana pred kraj uslovilo je da Zvezda spusti minus ispod deset. Iako su u većem delu utakmice igrali ravnopravno s velikim Realom poraz od sedam - 72:79 je, ako se to računa, podnošljiv.

3. ČETVRTINA

Brzo su gosti postigli četiri poena, a Zvezda nema napadačkih opcija. Konačno i Lazić postiže poen iz igre. Sreća po Zvezdu, pa ni Real ne pogađa... Mitrović (11p) meč vraća u rezultatsku neizvesnost - 36:38.

Mitrović (13) za 38:38. Kalinić zakucava i serijom 9:0 crveno-beli ponovo vode - 40:38. Rejes (11) prekida seriju.

Opet period bez koša... A Zvezda je imala dve-tri situacije za koš. Prvo je Vilijams promašio dva od tri penala, a onda je Lazić dobio "bananu" na polaganju. Međutim, ako do sada sudije nisu bile primećene, dve odluke prvog sudije Hristodulua s pravom dižu tenziju. Počeli su i pojedini predmeti da padaju na parket... To ne valja. Ljulj ubacuje trojku za 47:43.

Opet Real vezuje dve trojke i plus "tera" na sedam - 50:43! Bobi Marjanović je odsečen! Vilijams šutira (0/7) i nema previše ideja. Fernandez (15) s istog mesta pogađa još jednu trojku, da bi posle ukradene lopte s "tačke" odakle je Rudi dao dve pogodio i četvrtu za redom. Real ima ogromnih 13 razlike! Ovo znači da su gosti u seriji 16:1!

Majk Cirbes
Majk Cirbes / Izvor: Foto: MN Press

POLUVREME

Prvi minut druge deonice bez koša... Serhi Rodrigez prvi put na parketu... Cirbes menja Marjanovića... Neće šut... Noćioni pogađa trojku za 20:12, a Radonjić zove prvi veliki tajm-aut.

Jedine poene za Zvezdu u prvoj deonici dali su Marjanović i Mitrović! Ostali šutiraju 0/7 za dva, 0/3 za tri i 0/3 za jedan!!!

Dženkins KONAČNO pogađa za tri i prekida mini seriju gostiju. Jaka i Cirbes "teraju" Burusisa i Noćionija na faulove. Dženkins sada radi posao kao nekada Blažić. Vezuje pet poena i Zvezda smanjuje na 17:20. Nastavlja Đenka... Njegova serija 7:0 Lasa primorava na tajm!

Cirbes na asistenciju Jovića zakucava za 21:20. Real preko Slotera prekida seriju Zvezde. Madriđani malo manje od četiri minuta nisu dali koš, a onda su za jedan ubaciji osam (dve trojke). Opet vode 28:21.

Luka Mitrović ima devet poena... Džabe... Alej-up Ćaćo Rodrigez i Sloter!

Luka Mitrović
Luka Mitrović / Izvor: Foto: MN Press

1. ČETVRTINA

Prvi koš i prve TOP 16 poene za Crvenu zvezdu u istoriji postigao je kapiten Luka Mitrović. Trojkaaaaaa! No, čini se da će Zvezda imati dosta problema s odbranom Španaca. Odbranom koja i nije zaštitini znak Madriđana. Reče nam u najavi meča Igor Rakočević, koji je dobio ovacije kada se sa suprugom pojavio u Areni, da bi trebalo iskoristiti činjenicu da Real slabo brani pik... To ne "ispituju" domaći već promašuju i otvorene šuteve.

Posle prvih pet minuta oba tima za dva šutira 33 odsto, ali je Zvezda promašila četiri od pet trojki! Skokovi – po sedam. Asistencije – po tri.

Zonski presing Reala ne dozvoljava crveno-belima da naprave akciju, a Real u 6. minutu ima 13:7. Jako i brzo se igra... Oba tima ne mogu da pogode ništa... Jaka čak promašuje i oba penala. (Zvezda sa penala u 8. min - 1/5)!

Zvezda i Real u prvih 8. minuta imaju po sedam ofanzivnih skokova

Bobi smanjuje minus na 12:13 u poslednjem minutu, ali Real na prvi mali odmor odlazi sa plus tri - 15:12.