ZVEZDA VODI U FINALU! Crveno-beli u pravoj drami u Pioniru pobedili šampiona

13.05.2024. 19:11
Derbi
Derbi / Izvor: MN Press

Košarkaši Crvene zvezde poveli su 1:0 u finalu ABA lige, pošto su na svom terenu u hali Pionir savladali Partizan sa 85:82 u neizvesnoj utakmici.

Crvena zvezda - Partizan 85:82 (17:20, 22:19, 25:22, 21:21)

Dvorana: Aleksandar Nikolić, Beograd

Gledalaca: 7.463

Sudije: Saša Pukl (Slovenija), Milivoje Jovčić (Srbija), Luka Kardum (Hrvatska)

Crvena zvezda: Lazarević, Teodosić 14, Tompkins, Davidovac 12, Mitrović 14, Lazić 6, Bolomboj 6, Nedović 7, Giedraitis 6, Gilespi, Topić 2, Dos Santos 18

Partizan: Smit 7, Ledej 4, Avramović 10, Panter 13, Smailagić 4, Naneli 27, Trifunović, Anđušić, Doužer 4, Ponjitka 4, Kaminski 4, Kaboklo 5

U većem delu prvog poluvremena se igralo u naletima, Partizan je češće imao prednost, blagu, ali je Zvezda uspela to da neutrališe i u par navrata okrene. Najveći plus četa Željka Obradovića je kada je bilo +9, ali smo na poluvreme mini-serijama Zvezde otišli egalom (39:39).

Početkom drugog poluvremena domaćin je krenuo da lomi neefikasni Partizan, koji nije blistao u defanzivi, ali je ofanzivno bio potpuno impotentan. Zvezda je imala nekoliko rešenja u fazi napada te stekla solidnu prednost. I ona je iznosila +9, da bi Partizan na to uzvratio serijom 10:0, te je poenima Kabokla poveo crno-beli tim.

Naneli je držao goste u ovim momentima sjajnim šutem, pridružio se i Smit, a na drugoj strani proradio je Nedović uz raspoloženog Jaga.

Partizan je stigao i krenuo po ključni preokret. A onda je usledila velika drama. Davidovac i Ledej su se bacili na loptu, dosuđeno je podbacivanje, ali je ono obavljeno tek posle duže pauze jer je semafor prestao da računa vreme tokom pomenute akcije crveno-belih, pa su arbitri ručno morali da obave merenje. I, umesto 24,7 sekunde do kraja četvrte četvrtine, lopta je bačena u vis uz podatak da je za igru ostalo još 14,7, uz poen prednosti za Zvezdu.

Podbacivanje je dovelo do toga da je Dejan Davidovac nadmudrio svog rivala iz Partizana, došao je sam do lopte, bio fauliran i sa linije penala obezbedio triler-pobedu srpskom prvaku nad braniocem ABA trona. Jer, ostalo je 11,6 sekundi do kraja, a posle Obradovićevog tajmauta gosti nisu iskoristili napad za izjednačenje - Naneli je fauliran pre šuta za tri poena, pogodio je oba bacanja, a u preostalih sedam sekundi domaćin je, istina uz jedvite jade zbog agresivne odbrane suparnika, sačuvao posed i, preko Davidovca stavio tačku na ovu utakmicu.

Kraj meča

Pobeda Crvene zvezde u veoma neizvesnom meču.

Stao semafor

Stao je semafor u poslednjim momentima meča.

Poslednji minut!

Jago pogađa dodatno bacanje, zvezda ima +3. Kaboklo ne pogađa trojku, Zvezda gubi loptu, Naneli promašuje ceo koš. Panter ima dva bacanja.

38'

80:78

Sada Zvezdin Brazilac ima bacanja, i on 2/2. Ponitka ide na penale, gledamo samo poene sa te udaljenosti. Poljak pogađa oba. Nedović na bacanjima, i on siguran. Jago ima 2+1.

36'

74:74

Naneli ima dva bacanja. Pogađa oba. Teodosić ima tri slobodna bacanja na drugoj strani, sva tri koristi. Sada gledamo samo prekide, nova bacanja za Kabokla - polovičan. Opet Brazilac na slobodnim bacanjima.

35'

71:71

Faul Jaga u napadu. Bolomboj blokira Ponitku, Lazić pogađa trojku iz kornera, Zvezda vodi 69:65. Naneli, impresivna trojka. Jago posle velikog meteža na terenu poentira. Naneli još jedna trojka, sa skoro devet metara. Egal.

32'

66:65

Smit još jednom sa poludistance 64:63. Serija promašaja Zvezde za tri poena, sve u istom napadu. Ponovo kontrolišu izvrsno ofanzivni skok igrači Janisa Sferopuolosa, Kaboklo donosi vođstvo gostima 64:65. Kaboklo blokira Jaga, lopta i dalje za domaćina. Bolomboj jednom rukom pogađa, Kaboklo na drugoj strani istim stilom ne.

Kraj treće četvrtine - 64:61

Smit sa poludistance, Teodosić daleka trojka, bez koske 64:55. Panter vraća 64:58. Smit za tri 64:61.

28'

59:53

Mitrović na liniji penala ponovo, siguran sada. Ledej na bacanjima 2/2 - 55:50. Nikola Topić se povredio i morao je van terena. Nije mogao sam, iznet je sa njega. Teodosić sada na penalima, pogađa oba 57:50. Naneli trojka. Mitrović zakucava 59:53. Loš šut Ledeja, a nova bacanja za Luku.

26'

53:48

Novi poeni Nedovića, Kaminski promašuje za tri, ali Davidovac ne - Zvezda ima +4 - 47:43. Kaminski pogađa iz teške pozicije, Jago na liniji za slobodna bacanja - 2/2. Naneli ima dva bacanja - polovičan. Smailagić iz odbojke 49:48, a onda Gidraitis sa penala povećava na 51:48. Mitrović ima 2+1.

23'

42:43

Gube gosti loptu, a onda faul Nanelija na drugoj strani. Nedović na liniji penala - 1/2. Iskoristio je Obradović čelendž, neuspešno, a onda Kaminsi ima dva bacanja. On siguran 41:40. Zvezda izvrsna u ofanzivnom skoku, sve što promaši maltene uhvati. Nedović gazi liniju, Naneli leđima i poentira 40:43. Novi ekstra posed domaćih. Nedović za dva. Faul Kaminskog u napadu.

Poluvreme - 39:39

Faul u napadu Pantera. Teodosić promašuje van 6,75. Panter ne pogađa, kapiten crno-belih u seriji grešaka, a Jago donosi egal 35:35. Flouter Nanelija, Zvezda kupi svoje promašaje, Jago na slobodnim bacanjima - sada 2/2. Niz promašaja gostiju. Davidovac donosi prednost Zvezdi 39:37. Ledej za egal.

17'

32:35

Lazić pogađa trojku. Nećkaju se crno-beli ko će da šutne trojku, niko je ne pogađa. Gidraitis na penalima - 1/2. Ponovo Partizan okleva sa šutom, Jagu se otvorio autoput. 32:35.

15'

26:35

Gubi loptu i Naneli, Smit takođe ima dva faula, četvrti sa toliko kod crno-belih. Lazi greši, a onda Aleksa posle serije driblinga za 2+1 - 20:25. Topić poentira, Avramović iz konfuznog napada do novih poena. Bacanja za Bolomboja 1/2. Aleksa za tri - 23:30. Teodosić vraća 26:30. Naneli za tri 26:33, sada Teodosić ne vraća.

12'

20:22

Ledej ima dva bacanja. I on 0/2. U velikom problemu Partizan sa faulovima, tri igrača imaju po dve lične greške. Tompkins ne daje trojku. Avramović polaže 17:22. Bez pogodaka i jedni i drugi sada, a onda Mitrović ima 2+1

Kraj 1. četvrtine - 17:20

Jago 0/2 sa penala. Smailagić promašuje za tri, ali Teodosić daje, nerešeno 11:11. Panter poludistanca 11:13. Zvezda promašuje, sviran faul Smailagiću, Mitrović ima bacanja - 1/2. Panter gubi loptu, Davidovac trojka 15:13. Smit baca u bunar, neiskorišćen napad i Zvezde.Panter još jedno sa poludistance 15:15. Mitrović vraća vođstvo Zvezde, ali Naneli daje trojku 17:18.  Nedović promašuje za tri. Kapiten Partizana polaže za 17:20

7'

8:11

Partizan u problemu! Zvezda sjajno kontroliše ofanzivni skok, kupi sve što ne pogodi. Niz promašaja na obe strane. Bolomboj ponovo na penalima - 1/2. Ledej ne pogađa pod košem, Gidraitis ima slobodna bacanja. I on polovičan. Doužer ne pogađa, ali popravlja to Smailagić 8:11. Jago na penalima, upada Partizan u problem sa penalima.

5'

6:9

Kapiten gostiju pogađa oba penala. Lazić ne pogađa za tri. Doužer poludistanca iz teške pozicije 4:9. Ni Gidraitis ne daje trojku, kao ni Kaminski na drugoj strani. Gidraitis o tablu 6:9. Panter ne pogađa za tri, kao i Bolomboj.

3'

4:5

Bolomboj nije pogodio pod košem u prvom napadu meča. Doužer na drugoj strani poentira za 0:2. Bacanja za Bolomboja, Doužer ga je faulirao pod košem. Siguran 2/2. Naneli trojka 2:5. Gidraitis ne vraća za tri, ali ima Zvezda ekstra posed, Jago ga koristi polaganjem. Panter fauliran i ima bacanja.

Počelo je finale

Startne petorke: Zvezda: Jago, Lazić, Giedraitis, Davidovac, Bolomboj. Partizan: Doužer, Panter, Naneli, Ledej, Kaminski.

Uzavrela atmosfera

Hala Aleksandar Nikolić krcata je pred početak prve utakmice finala. Veliki broj navijača je i ispred dvorane, gde je postavljen video bim.

Titulu brani Partizan, a Crvena zvezda ima prednost domaćeg terena.

Pre meča:

Uzavrela atmosfera, a ovako su izašli na teren igrači večitih rivala.

Za Zvezdu će igrati Džoel Bolomboj, koji je bio upitan.

Najava meča:

Zvezda je ligaški deo sezone završila kao prvoplasirana, a na putu ka finalu je eliminisala Studentski centar i Megu, a obe serije rešila je u dva meča. Sa druge strane, Partizan je bez problema uspeo da izbaci ekipu Igokee u dva duela, dok je sa timom Budućnosti bilo nešto više drame i serija je na kraju otišla u tri meča.

Ovo će biti ukupno šesti meč Zvezde i Partizana ove sezone, kako u Evroligi, tako i u ABA ligi i na Kupu Radivoja Koraća. Partizan je bio bolji na prva dva meča u oktobru u Evroligi i ABA ligi, da bi potom crveno-beli slavili u naredna tri.

Velika bura oko sudija digla se pre finala. Iz ABA lige su zahtevali da sudije imaju policijsku zaštitu za ovaj duel, a iz Zvezde je danas stigao dopis da oni ne mogu da garantuju za bezbednost arbitara. To će biti Saša Pukl iz Slovenije, Milivoje Jovčić iz Srbije i Luka Kardum iz Hrvatske.