5 СИГНАЛА ДА ИМАТЕ ДИГИТАЛНУ АМНЕЗИЈУ: Да ли и ви патите од ове болести?
01.03.2016.
09:35
Коментари (0)
Судећи према истраживањима компаније Касперски, ниједна старосна група није имуна на склоност ка заборављању информација које узрокује претерано ослањање на електронске уређаје.
У истраживању је учествовало 1.000 особа изнад 16 година старости, а чак 91 одсто испитаника потврдило је да дигиталне уређаје користи као неку врсту “надоградње” мозга.
Проблем настаје када почнемо да заборављамо важне информације јер смо се исувише ослонили на технологију која их чува.
Знаћете да имате проблем ако:
- Скоро све што треба да запамтите ускладиштено је на вашем смартфону.Скоро половина испитаника признала је да има овај проблем, нарочито они између 16 и 44 година старости.
- Имате осећај као да је сувише мејл адреса, шифри, бројева телефона итд. које треба да упамтите. Више од 85 одсто испитаника осећа се преплављено информацијама.
- Осећате тугу или вас хвата осећај панике када помислите на то да бисте у овом тренутку могли да изгубите све што се налази на вашим електронским уређајима. Нешто више од 50 одсто жена и 49 одсто испитаника мушког пола између 25 и 34 године старости изјавило је да би их то испунило тугом, док код 35 одсто испитаника између 16 и 24 година старости оваква помисао изазива свеопшту панику.
- Памтите неке бројеве телефона из времена када сте ишли у основну или средњу школу, али не знате бројеве мобилних телефона људи са којима сте сада у контакту. Ово је потврдило 67 одсто испитаника. Неки од њих не знају чак ни бројеве чланова породице. Међутим, скоро 70 одсто испитаника је ипак било у стању да се сети броја свог партнера.
- Ако нешто не знате, аутоматски одлазите на интернет да пронађете одговор. Тако поступа око 45 одсто особа између 16 и 24 година старости, као и 53 одсто оних ко имају више од 55 година. Већина (61 одсто) испитаника је изјавила да није неопходно да ове чињенице памти касније јер им више нису потребне.