5 вештина које само мачке поседују
Оне су предатори који немилосрдно лове свој плен. Савршени инстинкти и одређене вештине су им помогле да опстану хиљадама година. Које су то карактеристике које их чине посебним?
Осим што су веома лепе животиње, грациозног држања мачке имају низ интересантних карактеристика које нас одушевљавају.
Свака мачка је попут малог пантера
Својом анатомском грађом и понашањем мачка има заједничке особине са својим рођацима - великим мачкама. Све мачке, велике или мале морају да се хране искључиво другим животињама јер без ових беланчевина и масти не могу да преживе.
И док су неке велике мачке попут лавова приликом лова на велике сисаре развиле способност сарадње, домаћа мачка је усамљени ловац који плен вреба и уходи. Домаћа мачка попут леопарда обилази и брани своје ловно подручје. И како је црни пантер варијанта леопарда с црним крзном тако црне и друге природне боје налазимо код мачке. У случају кућних мачака тих боја је пуном више, пише портал 24сата.хр.
Савршена атлетска грађа
Мачка је савршено грађена животиња за живот и лов у различитим окружењима. Уски грудни кош омогућује јој покрете који су слободни, тихи и поуздани. Како би се брже кретале њене предње ноге нису спојене са раменима - немају кључну кост.
Ова карактеристика позната је као 'плутајуће раме', а мачјим ногама омогућује ублаживање ударца при скоку са висине. У једном скоку мачка може прескочити висину пет пута већу од властите.
Покретљива кичма, у којој су кости међусобно лабаво причвршћене допуштају мачкама 'пресавијање' на пола односно ротацију половине леђа за пуних 180 степени у односу на другу половину.
Не постоје педантније животиње од мачака
Колико им то олакшава живот? Мачка 30 посто свог времена троши на уређивање себе или уређивање других мачака из своје друштвене скупине.
При прању лица мачка ставља слуз на унутрашњу страну шапе коју тада полукружним покретима утрљава на лице. Овај поступак понавља и другом шапом – што јој омогућује чишћење и друге стране лица.
Храпави језик мачке савршен је за уређивање крзна јер се мртва длака лепи за језик. Међутим, гутањем длаке стварају се лоптице од длаке које ако их мачка не избаци из организма могу постати опасне за њено здравље. Поготово се то односи на дугодлаке мачке.
Мачка види оно што други не виде
Мачка има велике очи. Боје нису у првом плану па тако мачка не види све боје. Мрежница је тако осетљива само на плаву и зелену, али не и на црвену боју. Очи имају велики број станица које виде и најмањи покрете сочива који се по потреби могу оштро фокусирати, објашњавају на порталу 24сата.хр.
Површина ока, рожњача драматично је испупчена - тиме је проширен угао гледања и омогућен улазак веће количине светла у очи које мачкама пружају невероватан периферни вид за откривање предатора и плена.
Вешт ловац
Мачка је веома стрпљива животиња. Омиљена стратегија јој је да намирише ловно подручје - и онда седне и чека. Кад се појави плен мачка га лови из заседе притискајући плен предњим шапама.
У лову на птице мачка користи заклон на земљи са којег се прикрада мало - помало, а укипи се кад сматра да је откривена. Тако се прикрада док се коначно не затрчи, скочи или обруши на плен.
Ако је гладна мачка плен убија енергично. Очњаци мачке савршено су обликовани за продирање између вратне кичме малих глодара које убијају на лицу места.