БГ управа: Морали смо да уредимо правилник о вртићима
БЕОГРАД - Београдски Секретаријат за образовање и дечју заштиту саопштио је да је Правилник о условима и начину остваривања права детета у области финансијске подршке породици измењен како би се у ту област увео ред и како би била финансијски одржива.
Секретаријат је у саопштењу навео да је у медијима било много злонамерних тумачења измена Правилника. Додаје се да су изменама Правилника "заштићена готово сва права породица у складу са Законом о финансијској подршци породици са децом Републике Србије".
"Дакле, не само да су заштићена права која предвиђа закон, већ су утврђена много шира и већа права за неке категорије деце него што закон предвиђа", наводи се у саопштењу.
Секретаријат је додао да то значи да право на бесплатан боравак у вртићима у Београду имају деца корисника материјалне помоћи, дете ратног војног инвалида и цивилног инвалида рата прве до четврте групе из оружаних акција после 17. августа 1990, дете са сметњама у развоју за које није остварено право на дечји додатак и које није уписано у посебну васпитну групу. То право имају и деца без родитељског старања за које није остварено право на дечји додатак, деца избеглица и привремено расељених лица чији родитељи нису у радном односу и дете које борави у сигурној кући. Такође, самохрани родитељ има право на умањење од 50 одсто цене вртића, а корисник услуга чије дете је оболело од одређених болести остварује додатно умањење од десет одсто. Београд тренутно регресира око 36.000 деце која користе услуге вртића и ни за једно дете се не плаћа пуна економска цена боравка у вртићима.
"Највиша цена коју породице плаћају је 9.705,70 динара, а најнижа 594 динара. Иако је реална економска цена боравка у вртићу око 30.000 динара, град није одлучио да повећа цену, већ смо одлучили да рационализацијама у постојећем систему обезбедимо надокнаду средстава која недостају", наводи се у саопштењу.
Додаје се да родитељи сада за боравак деце дугују, и по ценама које су далеко од економских, 155.248.206 динара.
"Нажалост, због непостојања социјалних карата сведоци смо да веома богати родитељи остварују максималне попусте за децу у вртићима јер немају легалних прихода. Због таквих који џиповима довозе децу у државна обданишта и плаћају мање од хиљаду динара јер формално немају приход, трпе они родитељи који су заиста сиромашни", наводи се у саопштењу.
Изменама Правилника, додаје Секретаријат, онемогућено је да се за једно дете оствари кумулативно више основа за попуст, као што је то до сада било могуће. Сада је родитељима остављено да изаберу по њих најповољнији облик регресирања, али с обзиром на тешку финансијску ситуацију у граду, није одрживо да се остварују попусти по више основа.
Брисањем члана који је предвиђао да купци првог стана на кредит, као и подстанари, остварују додатни попуст од 10 одсто, спречено је да се директно у неповољан и неправедан положај стављају породице које немају новца да купе или изнајме стан, саопштено је. Додаје се да је било више дезинформација у вези са породицама које имају више деце.
"Једина истина јесте да у породицама са више деце, свако треће, четврто и наредно дете иде потпуно бесплатно у вртић. За друго дете и даље је на снази субвенција од 20 одсто, која је постојала и раније. Само за прво дете важи попуст према важећој скали", саопштила је београдска управа.
Додаје се да Град Београд годишње издваја 6,6 милијарди динара да регресира боравак деце у вртићима и да цене нису повећане иако поједини родитељи плаћају и до 60 пута нижу цену од економске.
"Али, нисмо ми направили већ затекли листе чекања у обдаништима, нисмо ми већ неко пре нас плаћали обданишта која вреде дупло мање и по два и по милиона евра и нисмо ми направили стање у коме неко може да оствари и више попуста ођедном", наводи се у саопштењу.