Још један разлог да не верујете свему што видите на Фејсбуку
Портали са лажним вестима презентују неистините, алармантне приче на Фејсбуку да би повећали саобраћај и зарадили новац кроз рекламирање.
У претходним недељама, потпуно фиктивне приче о ширењу еболе, хапшењу уличног уметника Бенксија и нападу Исламске државе дељене су у великој мери на овој друштвеној мрежи пре него што су разоткривене.
Прича о Бенксију, поновљена превара која је први пут виђена прошле године, објављена је на сајту "Натионал Репорт" и примила скоро два милиона јединствених посетилаца у САД, као и скоро пет милиона широм света, пише the Верге.
Упркос томе што "Натионал Репорт" има свега 21.000 пратилаца на Фејсбуку, још једна прича о еболи у дечјем обданишту у Тексасу подељена је око 8.000 пута за свега два дана.
Да ли сте читали?
Ко не носи боросане - следи казна!
Верујете ли у духове: На ову намештаљку би многи насели (ВИДЕО)
Имали сте лош дан? Погледајте ово
Феномен лажне вести ради јер веб странице покушавају да уновче страх од заразе или да представе невероватну вест и тако искористе чињеницу да линкови са свих портала изгледају исто када се нађу на Фејсбуку. За разлику од сатиричних портала какав су "The Онион" или "Daily Масх", у питању је тренд намерне преваре, која постаје вирална захваљујући механизму кликтања, лајковања и шера који држе причу на врху странице корисника друштвене мреже.
"Натионал Репорт", који додаје лажне цитате у своје приче и претвара се да су лажне приче потврђене од стране куће BBC, назива се америчким независним извором вести број један. Нема упозорења о измишљеној причи, кога је било раније.
Последње вести са овог веб сајта укључују да је Ноћ вештица отказана у Даласу због еболе, како у Тексасу продају "уради сам" опрему за абортус и да је Оскар Писторијус добио понуду за рекламирање од компаније која продаје лек за "атлетско стопало", пише Индипендент.