Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Zvečan

КАКО САМ ХАРФОМ ПРОПУТОВАЛА СВЕТ: Исповест српске уметнице ће вас навести на размишљање! (ФОТО+ВИДЕО)

11.01.2016. 12:18
Željka Milošević
Жељка Милошевић / Извор: Фото: Приватна архива Жељке Милошевић

Не желим да живим негде другде, Србија је мој избор.

За Жељку Милошевић (30) прво можете рећи да се бави музиком од своје осме године. По струци је харфиста, али и дизајнер звука, док је, такође, и менаџер културе и уметности. Не само што је завршила три факултета, већ се и активно свим тим бави, што веома воли да ради. Али, то не значи да је досадна. Напротив. Налази времена за јогу коју обожава, али и за читање књига и путовања. Увек је заљубљена и има времена за драге људе за које много воли да кува.

Željka Milošević
Жељка Милошевић / Извор: Фото: Приватна архива Жељке Милошевић

- Увек сам од акције, вечити иницијатор, повлачим људе са собом, воле ме звог тога. Другима волим да угодим, да им буде лепо, шта год да је у питању - од поклона до организовања рођендана, излета и разних радионица на необичан начин - примећује уметница која не крије да воли Фејсбук, иако "бежи" од смартфона.

Менаџементом се бави најкраће, али веома успешно, што можда има везе и са тим што је изузетно уредна и организована, те постиже да се бави многим пословима.

- Реализујем пројекте у области културе и уметности, највише везане за неформалну едукацију младих, на националном и интернационалном нивоу. Председник сам удружења "Арт мрежа" из Новог Сада као и заменик директора "Фабрик Арт" из Београда - каже Жељка која се поноси тиме што је попунила пасош шест година пре његовог истека.

Željka Milošević
Жељка Милошевић / Извор: Фото: Приватна архива Жељке Милошевић

У Средњој музикој школи у Сомбору је наставница на смеру "Снимање и дизајн звука".

- То је редак, али јако занимљив и креативан смер. Задовољство ми је да радим тај посао, као и на пројектима мимо школе у вези са овим. Моји ђаци, а и ја заједно са њима, уче и напредују. Пратимо развој технологије који се у данашње време одвија изузетно брзо. Јако су талентовани и иновативни. Компонујемо, аранжирамо, дизајнирамо, миксамо, снимамо, уклапамо - истиче Жељка која са својим ђацима ствара уметност која је везана како за музичку продукцију, тако и за друге медије - филм, позориште, радио, телевизију и др.

Željka Milošević
Жељка Милошевић / Извор: Фото: Приватна архива Жељке Милошевић

Главни покретач јој је љубав, а веома је испуњена особа.

- Срећна сам и задовољна својим животом и одувек је тако било. Дешава ми се да ме људи гледају чудно када им кажем да сам срећна и да сам задовољна и да волим посао који радим - искрена је она.

Нека од најлепших искустава везује за харфу.

- Оснивач сам прве приватне школе за све узрасте у Новом Саду, па подучавам и људе који желе да свирају неку своју омиљену тему из филма или рок песму на харфи из хобија - истиче Жељка, чија је једна ученица (бебиситерка) желела да учи како би свирала бебама успаванке.

Željka Milošević
Жељка Милошевић / Извор: Фото: Приватна архива Жељке Милошевић

Харфа на први мах већини звучи као потпуно недостижан инструмент, у сваком смислу (величина, цена, техника свирања и др), али она је ништа друго до народни инструмент, а постоји безброј верзија малих харфи, преносних и повољних.

- Харфа није намењена само за оркестар или класичне соло композиције. На њој свирам од амбијенталне до ирске традиционалне музике, као и обраде домаћих и страних поп-рок нумера, евергрина и филмиских хитова.

Иако делује компликовано, овај инструмент није уопште тежак за свирање, барем тако тврди млада професорка.

- Један тон - једна жица, све иде редом и сасвим је логично. Као и за свирање других инструмената, неопходно је пре свега научити технику свирања. Једино педалне (концертне) харфе укључују и мало баратање са ногама, али то вам је скоро као кад возите ауто - шаљиво закључује ова инспиративна дама.

Вечити позитиван поглед на живот и свет је то што је чини посебно јединственом и сматра да је то издваја од других уметника и људи уопште, али и харфа.

- Чињеница је да то редак инструмент и људи просто реагују на то. Често кажу да сам вила, анђео, као из бајке, или само направе "блажену" фацу. Зар то нису прелепи и несвакидашњи појмови и епитети - поносна је Жељка која мисли да харфом дефинитивно може да скрене пажњу, омађија, опије или умири, а ако ништа друго - без грешке да успава.

 

Пхото by: Милован MilicEditing&Design by: Јана HylaPosted by Зељка Милосевиц он Thursday, Децембер 3, 2009

Бајковита искуства

- Свирала сам тако на улици и пришла ми је малена девојчица. Држећи маму за руку убацила је новчић у шешир, погледала ме тугаљиво, и рекла онако искрено - жао ми те - присећа се харфисткиња и признаје да има људи који не знају шта је харфа, па кад им каже шта свира, имају необичну замисао.

- Смешно је како крену да млатарају рукама не би ли показали начин свирања, па то често испадне нешто што личи на флауту или пак виолину - објашњава уметница младоликог изгледа, којој се дешавало да када се појави са ђацима у некој институцији, помисле да је и сама ђак.

Сарадња са уличним свирачем

 - Дуго сам трагала за неким у Србији ко свира "ханг друм", јер сам одувек желела пре свега да чујем тај инструмент уживо, а затим да свирамо заједно. Шетајући Кнез Михајловом, наишла сам на Бору. Помислила сам да је неки странац, али кад сам пришла, схватила сам да је Београђанин - што ју је веома обрадовало и из чега је проистекла сарадња и две ауторске нумере. О Боривоју Ескићу смо писали већ раније, а о овом свестраном младићу можете сазнати нешто више ОВДЕ.

- Ханг друм и харфа су тако милозвучни заједно. Могла бих непрестално то да слушам - искусно закључује Жељка.

Управо са Бором је често наступала на улици, али више пута и сама, углавном на приморју.

- Моје прво свирање на улици је било у Истанбулу на њиховом великом шеталишту где у минути прође на хиљаде људи и ни данас ми није јасно како, али зарадила сам непун један евро! То је тако било обесхрабрујуће за мене и помислила сам како више никада нећу изаћи на улицу са инструментом. Међутим, ипак сам то урадила - храбро признаје Крагујевчанка коју посао сада највише везује за Нови Сад и Београд.

Повезаност са природом

- Шетам на десетине километара по шумама Фрушке горе, проводим по два месеца у дивљем кампу на мору (Ада Бојана). Песак, море, сунце, то је мој живот. Возим бицикл, али само ван града, по природи. Не седам на њега без 50-100 километара туре.

- Диван је осећај када људи спонтано застану, па се створи гомила публике око мене, неко приђе, пипне инструмент, пита, фотографише, снима, захвали, насмеје се... А највише волим да видим дечје реакције, када бих само могла да их снимим док свирам - дирљиво истиче она.

Иако смо много тога сазнали већ сада о њој, то није све. Свира популарну музику у оквиру "Ле дуо" састава као и соло медитативну музику на часовима јоге. Члан је и мултимедијалне групе "Феабрик" која ствара амбијенталну ауторску музику. Иако је са том групом чешће наступала у иностранству него у Србији, ипак не планира да напусти нашу земљу.

- Свега пар пута ми је то прошло кроз главу, али као мисао која је трајала неколико секунди. То је зато што ми је увек било незамисливо да из комфора и слободе које имам овде, одем негде у потпуно непознато и започињем све испочетка - истиче харфисткиња која сматра да нигде "не цветају руже" - свуда су потребни труд и рад, што ја и чиним овде, а и имам мање више све што ми је потребно - закључује невероватна Жељка која сматра да је живи пример да "закон привлачења" ради 100 одсто.

Уколико вам је ово било интересантно, сазнајте нешто више о револуционарном изуму младог Србина који може да промени пољопривреду (више информација на ОВОМ линку).

 

Прочитајте и: