МИСТЕРИЈА КРВАВЕ ВОДЕ ДУНАВА: Не зна се да ли је крв људска или животињска!
Институт за јавно здравље Војводине (ИЗЈЗВ) у Новом Саду није могао да утврди који је узрок црвене боје у течности која се излила у Дунав, али је доказано присуство елемената који одговарају саставу крви, речено је данас у тој установи.
Истакнуто је такође да су одговарајуће додатне анализе, обављане током ове седмице, показале да је вода Дунава у новосадском приобаљу погодна за купање, потврдила је специјалиста хигијене др Сања Бијеловић на конференцији за новинаре.
У води присутне бактерије и фекална загађења
Говорећи о резултатима анализе узорака воде, односно црвене течности испуштене 24. јула у Дунав у близини Београдског кеја, она је прецизирала да је та вода "органски оптерећена", да су у њој присутни бактерије, биолошки индикатори, примарна и секундарна фекална загађења.
Доказано је "присуство ћелија које својом величином и обликом подсећају на еритроците и леукоците", рекла је др Бијеловић напомињући да није било могуће утврдити да ли анализирани узорак воде одступа од уобичајених резултата, јер Институт не ради континуирану анализу воде Дунава.
"Дунав у приобаљу погодан за купање"
Она је истакла и то да ИЗЈЗВ, захваљујући подршци из градског буџета, контролише Дунав као јавно купалиште и додала да су анализе воде, узете на више места код Новог Сада од понедељка, показале да је "Дунав у приобаљу погодан за купање", односно да није било промене његовог хемијског квалитета нити промене микробиолошких параметара.
Одговарајући на питање шта би могло да буде узрок црвене боје течности у Дунаву, докторка Бијеловић је рекла да према резултатима анализа Институт није могао да утврди шта је могао да буде узрок.
Боја потиче од крви из индустрије?
Специјалиста Михајловић напоменула је да се, у оквиру додатних лабораторијских анализа порекла црвене течности, кренуло од претпоставки о томе да ли је реч о некаквом пигменту, неком пестициду, прехрамбеној боји, појави неких алги и да та боја "можда потиче од крви из неке од индустрија".
После свих одговарајућих анализа доказано је само "присуство елемената који одговарају крвним елементима", прецизирала је специјалиста санитарне хемије Бисерка Михајловић и додала да биолошком анализом није доказано присуство алги, "јер смо били вођени примером у Ужицу, да је то могло да буде слична или таква појава".
Она је, одговарајући на питање, рекла да се не може доказати да је евентуална крв у води животињског порекла јер би за то требало урадити де-ен-ка анализе. Представници ИЗЈЗВ су напоменули да је у овом случају био анализиран део комуналне отпадне воде од домаћинстава, индустрије, уличне канализације и да општи показатељи говоре о генералном загађењу воде која се излива у Дунав.
Новинарима је речено да је део испитиване воде сачуван, односно замрзнут ради евентуалних накнадних испитивања, а како су истакле саговорнице, у евентуалном неком следећем сличном акциденту најцелисходније би било реаговати моментално, чим се примети загађење воде.
Институт нема информацију о томе да ли су одговарајуће инспекције и градско јавно предузеће "Водовод и канализација" реаговали у овом случају моментално и "кренули по шахтовима свих загађивача" да би утврдили узрочника загађења, рекла је Михајловић.