Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Zvečan

ЛЕТОВАЊЕ: Све што вам треба за пут у Грчку

06.07.2014. 16:11 13:54
Пише:
Србија Данас
Granični prelaz Preševo
Гранични прелаз Прешево / Извор: Танјуг

Најважније од свега: проверите папире, поштујте прописе и немојте да се преоптеретите у вожњи.

Земља Хелена је већ годинама најпопуларније летње одмаралиште за Србе. Скоро сваки други наш туриста одлази у земљу коју запљускују Јонско, Критско, Егејско и Средоземно море.

За Македонију и Грчку потребна вам је међународна возачка дозвола коју издаје се AMSS, а кошта 2.000 динара и траје три године. Дозвола за употребу туђег возила је 1.500 динара. Од докумената вам требају саобраћајна дозвола, лична карта власника и ваш пасош.

Пре поласка на пут, требали бисте да проверите свој ауто да вас не би задесио какав пех који увек кошта, поготово у страној земљи. Ниво уља у мотору, светолосне инсталације и притисак у гумама извидите сами, док рад кочница и машинерије препустите стручном лицу, на техничком прегледу који кошта од 800 д0 4000 динара.

Од главне железничке станице у Београду до граничног прелаза Прешево има 390 км, што је отприлике четири и по сата вожње. Дозвољена брзина на ауто-путу ка Нишу је 120 км/ч, али због (не)квалитета коловоза препоручујемо мању брзину. Радови на путу успориће вас на потезу Врање-Прешево, у местима Паневље, Превалац, Мазараћ и Бресница, а и сигнализација за преусмерење нија баш најјаснија, па пазите да не залутате. Између Печењевца и Прешева има и одрона, док у Грделичкој клисури добро пазите ако претичете јер су инциденти чести. Ноћна вожња у овом делу није препоручена.

Прелазак у Македонију доступан је у Прешеву, а чекаћете око пола часа. Резервна опција је Прохор Пчињски; скрените десетак километара пре Прешева. Чекања практично нема, али је пут даљи и кривудавији.

Karta puta za Grčku
Карта пута за Грчку / Извор: СД/илустрација

МАКЕДОНИЈА

Пошто пређете у Македонију, на првој црпној станици опскрбите се горивом јер јефтиније него код нас и у Грчкој. Поред "чорбе", обавезно замените десетак евра за денаре да бисте имали за друмарину у оба правца. Можете платити и еврима, али вам кусур враћају у македонској валути. Плаћање картицом је теоретски могуће, али су апарати неретко у квару.

За Македонију вам треба и "зелени картон". У AMSS понесите полису обавезног осигурања, саобраћајну дозволу и 2.000 динара.

Македонска полиција је неумољива, па избегавајте прекршаје. Уколико направите преступ, одузеће вам пасош и све док глобу не платите у пошти или банци не можете да наставите пут. На путевима наших јужних суседа обавезна су упаљена светла, као и противпожани (PP) апарат за возила на гас. Део пута до Грчке је магистралног карактера, иако квалитетом личи на ауто-пут. Прекорачите ли ограничење, чека вас намет висине до 300 евра.

ГРЧКА

У Грчку се улази на два места. Прометнији Евзони одузеће вам до 45 минута, а ујутро, када се мења смена, може да потраје и двоструко дуже. Источније од Евзонија је Дојран на коме гужви нема. Овај прелаз јЕ пречица за пут до Тасоса, али не и за одлазак на Халкидики.

НЕ ЗАБОРАВИТЕ
Померите часовник један сат унапред, друга су временска зона.


У случају да вас зауставе органи реда, никако не излазите из возила, осим ако се то од вас затражи.


Такође, не паркирајте на местима за инвалиде и не користите мобилни телефон током вожње.

У земљи Хелена PP апарат је обавезан за све типове возила, као и међународна дозвола. О атесту за аутомобиле са погоном на гас да не говоримо. Путарина се плаћа на наплатним рампама, а износи од 70 центи до 2 евра. Од границе до Халкидикија нема наплате јер нема ни ауто-пута, али је има на правцу ка престоници Атини.

Ако возите и користите наочари за вид, спремите резервни пар јер је у Грчкој обавезан. Даље, када вас полиција заустави, скините наочари за сунце и спустите прозоре на ауту. Код Солуна, удаљеног 70 км од границе, пут се грана ка Халкидикију, те Тасосу, односно ка Атини, Пелопонезу и Криту.

СВЕТА ГОРА

Уколико имате времена и средстава, а желите да свратите у монашку државу, ево пар информација за вас.

Manastir Simonopetra na Svetoj gori
Манастир Симонопетра на Светој гори / Извор: Профимедиа

Потребне су вам две ствари. Прво, обратите се манастиру, узећемо пример нашег Хиландара, да би добили благослов за посету. Друго, контактирајте Канцеларију за поклонике у Солуну да би вам издали улазну визу коју не подижете у другом највећем граду грчке, већ у Уранополису, на граници са Атосом.

НАПОМЕНА:
Улазницу резервишите неколико недеља унапред јер је интересовање велико, а број дневних посета је ограничен на 120.
Женама није допуштена посета.

Благослов од Хиландара можете добити позивом на телефон 00302377023797, али се монаси ретко јављају због обавеза. Друга и сигурнија опција је контакт факсом на број 00302377023494. Насловите поруку на оца Симеона који се бави уређивањем посета српској царској лаври, и у молби поднесите име и презиме, занимање, број пасоша, контакт телефон и датум када бисте дошли.

Дозвола Канцеларије за поклонике стоји 25  евра за одрасле, а 15 за ђаке и студенте, док је бесплатна за свештена лица, али се мора извадити. На Свету гору се креће из две луке, Уранополиса и Јерисоса. Искрцавање се, ако ходите Хиландару, врши у арсани (пристану) Јовањица, а недалеко од ње је некадасњи манастир Светог Василија, који је такође био српско уточиште на Атосу. Пола сата до сат пешачења одводе вас до Хиландара, а за остало упутиће вас монаси у светињи.

СРЕЋАН ПУТ И ЛЕПО СЕ ПРОВЕДИТЕ!