Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Zvečan

ОВО НАМ ПРЕТИ: 12 реалних опасности по човечанство

16.02.2015. 16:15
Asteroid se približava Zemlji
Астероид се приближава Земљи / Извор: Профимедиа

Интелигентни рачунари која преузимају контролу над светом и опаки вирус који истребљује цели људски род можда звуче као сценарији за холивудски филм, али научници инсистирају да је реч о прилично реалним претњама човечанству.

То су само два од 12 начина на који би могло доћи до смака света, тврди се у новом истраживању проведеном на угледном Универзитета у Oxfordu. Група научника с оксфордског Института за будућност човјечанства и фондације Глобал Challenges објавили су први темељити и научно утемељени списак ризика с којима се суочава људска раса.

Неколико сценарија произлазе из догађаја који су изван наше контроле, попут удара астероида или ерупције супервулкана, али већина осталих могућа су последица људског дјеловања и напретка, пише ''Daily mail'', а преноси info-ks.net. Тај напредак у неким случајевима, посебно када је реч о технологији, може донети добробит човечанству, али такође може довести и до његове пропасти.

"Ово је научни поглед на могућност смака света, али пре свега реч је о позиву на деловање који се темељи на претпоставци да се човечанство може носити с изазовима и претворити их у добре прилике", пише у извештају научника.

1. Глобална пандемија

Апокалиптична болест била би неизлечива, готово у свим случајевима фатална, екстремно заразна и имала би дуг период инкубације. Када би се оваква погубна обележја појавила код само једног вируса, смртност би била екстремна.

Премда се у сврху борбе против зараза и у медицинска истраживања улажу значајна средства, савремени видови транспорта и густа насељеност на многим подручјима погодују изразито брзом ширењу инфекција.

2. Супервулкан

erupcija vulkana
ерупција вулкана / Извор: Youtube Printscreen

Опасност супервулкана, онога који би био у стању да произведе ерупцију хиљаду пута интензивнију од уобичајене, крије се у количинама аеросола и прашине које би избацио у атмосферу. Честице прашине би упиле сунчеве зраке и изазвале глобалну "вулканску зиму", чији би ефекти били слични стању након удара огромног астероида или нуклеарног рата. Тренутно доступна технологија не би била у стању учинити много на спречавању тоталне штете.

3. Технологија

Humanoidni robot
Хуманоидни робот / Извор: Youtube Printscreen

Реч је о претњи о којој се вероватно најчешће расправља, а односи се на развој машина и софтвера с интелигенцијом већом од људксе. Њих не би било лако контролисати и вероватно би били у стању јачати властиту интелигенцију. Одлуче ли машине да им човечанство више не треба, имаће потребу да граде нови свет без људи.

С друге стране, управо се овде крије и велики потенцијал, с обзиром да би технологија могла да послужи као средство борбе са великим бројем других ризика по човечанство.

Ипак, ваља напоменути да у овом тренутку нико не може са сигурношћу рећи постоји ли заиста ризик од екстремно интелигентних машина.

4. Екстремне климатске промене

Sunce
Сунце / Извор: Профимедиа

Научници тренутно предвиђају да би климатске промене до којих долази под утицајем човека могле подићи глобалну температуру за 4 Целзијусова степена.

Но, постоји опасност да би оне могле бити екстремније од процена и да би температура могла скочити за 6 степени.

Најтеже би последице у том случају биле у најсиромашнијим државама, које би могле постати ненастањиве, тврди се у истраживању. Могло би доћи до масовног умирања, велике глади и сеоба народа.

5. Синтетска биологија

Генетски инжењеринг суперорганизама човечанству може донијети користи, али узгајање суперорганизама који су претња човеку или важним деловима ekossitema могло би се претворити у катастрофу. До пуштања таквих организама на слободу може доћи случајно или намерно, а тада говоримо о биолошком ратовању односно биотероризму.

Последице би могле бити горе од било које природне пандемије.

Настојања да се ово подручје регулише тренутно су тек у зачецима и могуће је да закони неће бити у стању да прате напредак у истраживањима.

6. Удар астероида

Asteroid - Zemlja
Астероид - Земља / Извор: Профимедиа

Можда звучи као сценарио из филма научне фантастике, али удар огромног астероида заиста би могао довести до смака света. Велики објекти пречника пет или више километара у просеку ударају у Земљу сваких 20 милиона година, при чему се ослобађа енергија 100.000 пута већа од најснажније бомбе која је икада експлодирала.

У случају да громада удари копно, с лица Земље би збрисао териториј величине Холандије, а на планету би све замрло захваљујући облаку прашине који би испунио атмосферу. Дошло би се несагледивих промена климе и несташице хране, а посљедично и политичких нестабилности.

7. Еколошки крах

Реч је о тоталном распаду глобалног екосистема, који би могао довести до изумирања бројних врста. Вероватност овог сценарија зависи о степену зависности човјечанства о екосистему.

8. Нанотехнологија

И у овом сценарију производња отпорних или "паметних" материјала на атомском нивоу може донети разне користи човечанству, но истовремено носи и бројне проблеме, а један од највећих је стварање великих арсенала конвенционалног или напреднијег оружја.

9. Нуклеарни рат

Eksplozija
Експлозија / Извор: Профимедиа/илустрација

Страх од апокалиптичног нуклеарног сукоба СССР-а и САД-а деценијама се ширио светом. Та претња је у међувремену можда постала мања, али могућност нуклеарног сукоба и даље постоји.

У зависности од интензитета могућег нуклеарног рата, свету би у већој или мањој мери претила "нуклеарна зима", односно стварање облака у највишим слојевима атмосфере који би блокирали сунчеве зраке, након чега би температура ваздуха широм планете пала испод нуле, а можда би дошло и до тоталног уништења озонског омотача.

Епилог би био општа несташице хране, што би довело до глади и пропасти политичког система, ако би уопште било преживелих.

10. Лоше управљање државама

Две су главне категорије политичког краха – неуспех у решавању кључних решивих проблема, на пример ублажавања сиромаштва, разна политичка застрањења која би могла резултирати стварањем глобалног тоталитарног поретка.

Промене у технологији, политици и друштву могу довести до унапређења система власти, али могу за посљедицу имати и излазак на површину оног најгорег.

11. Глобални крах

Овај уопштени термин односи се на економски или друштвени колапс глобалних размера, који подразумева нереде и пропаст правног поретка у толиким размерима да би живот на Земљи постао немогућ.

Вероватност оваквог сценарија крајње је неизвесна јер је превише непознаница, али већ су забележени одређени потреси на нивоу појединих глобалних система, попут финансијског.

12. Непознато

Још једна општа категорија која обухвата све узроке смака света којих још нисмо ни свесни или који се тренутно чине екстремно мало вероватнима.