СП: Бразил угасио "ватрене", Нејмар творац преокрета

12.06.2014. 20:02 14:46
Nejmar slavi svoj drugi gol na meču protiv Hrvatske na otvaranju SP
Нејмар слави свој други гол на мечу против Хрватске на отварању СП / Извор: Танјуг

Сјајни Бразилац вратио свој тим из понора, иако је победи домаћина допринео и јапански судија Нишимура.

На отварању 20. Светског првенства у фудбалу домаћа репрезентација Бразила савладала је селекцију Хрватске резултатом 3:1 (1:1).

Улогу фаворита на уводном мечу шампионата "кариоке" су оправдале највише захваљујући свом најбољем играчу, нападачу Барселоне Нејмару, али и јапанском судији Нишимури који је, чини се, погурао домаћу селекцију у самој завршници меча.

Старт сусрета није протекао према очекивању домаћих навијача на стадиону Коринтијанса у Сао Паулу. "Ватрени" су шокирали домаћи тим у 11. минуту аутоголом Марсела, након центаршута Ивице Олића и несрећне реакције дефанзивца "кариока" који је савладао свог голмана Жулија Цезара, пошто је претходно лопти правац променио Никица Јелавић. Ипак, изједначење је стигло у 29. минуту када је Нејмар са двадесетак метара прецизним ударцем савладао Плетикосу и донео радост свом тиму.

Nejmar postiže izjednačujući gol za Brazil protiv Hrvatske na otvaranju SP
Нејмар постиже изједначујући гол за Бразил против Хрватске на отварању СП / Извор: Танјуг

Бразил је до потпуног преокрета стигао после спорне одлуке јапанског судије, који је у 71. минуту досудио пенал за Бразил после наводног фаула Ловрена над Фредом, а сигуран извођач најстроже казне поново је био Нејмар. Хрватски репрезентативци покушали су да узврате, неколико пута су озбиљно припретили голману Цезару, али је четврти гол на мечу виђен у њиховој мрежи, након што се Оскар у једној полуконтри ослободио Ћорлуке и изненадним шутем савладао Плетикосу на старту надокнадног времена.

Бразилци су наставили традицију домаћина на уводним мечевима шампионата, пошто ни на 20. Мундијалу домаћин није поражен у првом мечу на турниру. На 21 мечу (2002. била су два домаћина), домаћи тимови забележили су 15 победа и шест нерешених резултата.
Група А: БРАЗИЛ - ХРВАТСКА 3:1 (1:1)

Стадион: Коринтијанс арена, Сао Пауло.

Судија: Јуичи Нишимура (Јапан).

Стрелци: Нејмар 29, 71п, Оскар 90 1. - Марсело 11аг.

БРАЗИЛ: Сезар, Алвес, Луиз, Силва, Марсело, Луиз Густаво, Паулињо (Хернанес 63), Оскар, Хулк (Бернард 68), Фред, Нејмар (Рамирес 88). Селектор: Луис Фелипе Сколари.

ХРВАТСКА: Плетикоса, Срна, Ћорлука, Ловрен, Врсаљко, Ковачић (Брозовић 61), Модрић, Перишић, Ракитић, Јелавић (Ребић 78), Олић. Селектор: Нико Ковач.

Меч Бразил - Хрватска могли сте да пратите уживо у текстуалном преносу на сајту "Србија Данас".

ТОК МЕЧА:

90 4. минут - КРАЈ!!! Победа домаћина који је оправдао улогу фаворита и славио победу од 3:1!

Fudbaleri Brazila slave pogodak Oskara na meču protiv Hrvatske na otvaranju SP
Фудбалери Бразила славе погодак Оскара на мечу против Хрватске на отварању СП / Извор: Танјуг

90 1. минут - ГОООООЛ!!! 3:1! Оскар је побегао Ћорлуки и ударцем спољним делом десног стопала изненадио Плетикосу и савладао га за вођство Бразила од два гола и победу на уводном мечу шампионата.

90. минут - Перишић шутира из даљине, али неугодан ударац брани Цезар.

88. минут - Најбољи појединац меча Нејмар излази из игре уз овације са трибина, а мења га Рамирес. Ћорлука је шутирао главом после центаршута, али је лопта отишла поред гола.

86. минут - Модрић одлично шутира из даљине у доњи десни угао, али Цезар је у приправности и одбија лопту у поље.

83. минут - "Ватрени" су поново протествовали када је после једног центаршута Нишимура свирао фаул Олића над Жулиом Цезаром у петерцу, овог пута, чини се сасвим оправдано.

80. минут - Хрватски репрезентативци покушавају да узврате, али су очигледно били под великим притиском после примљеног поготка.

78. минут - Ребић је заменио Јелавића.

Nejmar postiže gol iz penala protiv Hrvatske na otvaranju SP
Нејмар постиже гол из пенала против Хрватске на отварању СП / Извор: Танјуг

71. минут - ГОООООЛ!!! 2:1! Нејмар је извео пенал и постигао погодак, иако је Плетикоса закачио лопту.

70. минут - Спорни моменат! Ловрен је помало безазлено повукао Фреда у казненом простору, а судија Нишимура показао је на белу тачку. Хрвтаски репрезентативац због протеста је добио жути картон.

68. минут - Прву измену прави и Сколари. Бернард мења Хулка.

65. минут - Ракитић и Ћорлука су погрешили на средини терена, Нејмар је одузео лопту и повео је ка голу Хрватске, али је опасност фаулом с леђа "отклонио" Ћорлука и зарадио жути картон.

63. минут - Хернанес је заменио Паулиња.

61. минут - На истеку сат времена игре, прва измена на мечу. Ковач изводи Ковачића а уводи Брозовића.

59. минут - Добру игру из првог полувремена Олић наставља и у другом делу. Још једном је добро прошао по левој страни, али је његов центаршут избацио Давид Луиз.

50. минут - Наставак је почео иницијативом домаћих фудбалера, али осим једног слободног ударца и слабо убачене лопте са десне стране, опасности није било.

46. минут - Без промена у саставима обе екипе пред наставак меча.

Највише аутоголова на једном мечу (2) постигнуто је на СП у Јапану и Јужној Кореји, на мечу између САД-а и Португала (Џеф Агос за САД и Жорге Коста за Португал).

Једини играч који је постигао голове за оба тима у једном мечу био је Ерни Брантс (Холандија - Италија, СП 1978).

45 3. минут - ПОЛУВРЕМЕ! На велики одмор обе селекције одлазе са активних 1:1.

45. минут - Нејмар је ушао у казнени простор, покушао да шутира, али га је изблокирао Ловрен. Лопта је стигла до Хулка који шутира високо преко гола.

42. минут - Први пут у историји СП употребљен је спреј за одређивање удаљености живог зида од лопте. Нејмар је шутирао, али је лопта погодила наког од бразилских фудбалера у зиду.

38. минут - Период мирније игре. Хрватска је донекле преузела иницијативу и покушала да наметне свој ритам, али озбиљнијих прилика нема.

29. минут - ГОООООЛ!!! 1:1! Нејмар је прихватио лопту на неких 25 метара од гола "ватрених", повукао је неколико метара и прецизним ударцем погодио доњи леви угао гола Плетикосе.

27. минут - БАРСЕЛОНА вс. РЕАЛ: Нејмар је први играч који је добио жути картон на 20. Светском првенству, пошто је лактом ударио Луку Модрића.

Nejmar dobija prvi žuti karton na SP
Нејмар добија први жути картон на СП / Извор: Танјуг

22. минут - Нејмар је прошао уз десну гол-аут линију, послао лопту у петерац, али је лопта избачена. Само до Оскара који јешутирао одлично са ивице шенаестерца, али је Плетикоса сјајан.

21. минут - Паулињо је имао добру шансу, ушао у шеснаестерац искоса са десне стране, али је шутирао право у Плетикосу.

18. минут - Бразил покушава узврати што пре, али озбиљнијих узбуђења пред голом Плетикосе није било.

11. минут - ГООООЛ!!! 0:1! Олић је прошао по левој страни, центрирао лопту оштро по земљи, Јелавић је није најбоље захватио, али се она од њега одбила ка Марселу који ју је несрећно убацио у сопствену мрежу.

7. минут - Прва озбиљнија прилика била је пред голом Бразила. Перишић је центрирао са десне стране, а Ивица Олић шутирао је са петерца главом поред гола.

4. минут - Бразил је преузео контролу лопте од старта, али су први у навалу кренули хрватски фудбалери. Олић је центрирао, али је лопта избачена из шеснаестерца домаћих.