Шта је Србима важније од плате?
Добри међуљудски односи највећи су мотив на радном месту за 46 одсто запослених у Србији, за 40 одсто њих је то висина плате.
Истовремено, за 37 процената је мотив то што раде посао који воле, показало је истраживање које је спровео Инфостуд.
На четвртом месту испитаници су навели сигурност радног места (27 одсто) а потом могућност усавршавања и напретка у каријери, објављено је на сајту Poslovi.infostud.com.
Више од половине испитаних незадовољно радним местом
Према овој анкети, о промени посла размишља 70 одсто испитаника, јер им, како кажу, тренутни не одговара, мање од трећине њих би размотрило такву опцију ако би им се указала конкретна прилика, а свега један одсто анкетираних наводи да су потпуно задовољни постојећим радним местом и да уопште не размишљају о промени.
Главни разлози због којих би запослени променили посао су: мобинг на радном месту, ниска примања, недовољно времена за приватни живот, као и проналазак бољег посла.
Најчешћи разлог за промену посла мобинг
Иначе сајт Poslovi.infostud.com је истраживао колико су људи у Србији задовољни послом који обављају и шта их на радном месту највише мотивише, да ли размишљају о промени посла и да ли би због бољег радног места пристали на пресељење и преквалификацију.
Занимљиво је да је упитник за само цетири дана током месеца новембра попунило 7.621 људи.
На питање да ли су задовољни радним местом, више од половине испитаника је навело да није ни задовољно ни незадовољно. Дубоко незадовољство осећа око трећина испитаних, док је око 14 одсто анкетираних у потпуности задовољно тренутним радним местом. Назадовољство је највеће међу људима који имају од пет до 10 година радног искуства.
Због бољег посла спремни на преквалификацију и пресељење
Готово половина анкетираних је спремна да се пресели у други град због бољег посла, око 30 одсто није сигурно да би се преселило, док једна петина учесника у истраживању на ову опцију не би пристала.
Међу онима који би се због бољег посла одлучили на пресељење најбројнији су кандидати који имају до пет година радног искуства, као и они из мањих средина.
Занимљив податак је да би на преквалификацију због бољег посла пристало чак 65 одсто анкетираних, више од једне четвртине се двоуми, док девет одсто наводи да не би мењало струку.
Резултати истраживања показују да су испитаници са нижим степеном образовања спремнији на преквалификацију (71 одсто испитаника је потврдно одговорило) у односу на оне са високом стручном спремом (око 50 одсто анкетираних).
Прочитајте:
ЊИХОВО ДРУГО ИМЕ ЈЕ АГОНИЈА - Аеродроми који су званично ноћне море!