ПРОМЕНИМО НАВИКЕ: Желимо да децу учинимо здравијом, придружи нам се и ти
Лоше навике довеле су до тога да је, према подацима Института за јавно здравље ''Др Милан Јовановић Батут'', у Србији од 2006. до 2013. године број гојазне деце порастао са 8,5 на 13,7 одсто.
Деца све ређе усвајају здраве навике од малих ногу, па у Србији стасава генерација у којој је чак 18 одсто малишана са прекомерном тежином и у којој свако треће дете пати од неког облика деформитета кичме.
Узроке можемо потражити на више страна – од традиционалног схватања да је само румено дете са буцмастим обрашчићима здраво, преко савременог начина живота који је приковао децу уз телевизоре и интернет, до лоше организованих часова физичког васпитања у школама и родитеља који не подстичу дете да се од најранијег детињства физички активира.
Прекомерна телесна тежина утиче на поремећен развој масноће у крви, повишење крвног притиска, различитих обољења срца, дијабетеса, па и не изненађује да се у Србији деца пре 18 године суочавају са болестима од којих пате њихове баке и деке и да неретко добијају и исту терапију!
ДРАМАТИЧНЕ ПРОГНОЗЕ
Према констатацијама појединих стручњака, деца рођена после 2000. године спадају у критичну групу када је реч о дијабетесу, а прогнозе су алармантне - предвиђа се да ће трећина малишана ових генерација бити дијабетичари.
Нутриционисти, ендокринолози и кардиолози сложни су у констатацији да је најбоље решење за спречавање гојазности и болести које она изазива благовремена превенција, односно усвајање здравих животних навика, спортких активности и уравнотежене исхране.
ПРОМЕНА ПОРАЗНЕ СТАТИСТИКЕ
Са жељом да се нездраве навике искорене, портал SrbijaDanas.com покренуо је кампању ''ЗДРАВО, ЗДРАВЉЕ! Покрени се, продужи живот'', која ће трајати шест месеци и кроз различите садржаје у вези са спортом и исхраном имати један циљ – да у Србији расту здрава деца.
Кроз истраживања и теме које се из различитих углова баве здрављем представљаћемо правилну исхрану и начине да се дете физички активира и заволи спорт.
У кампању ће бити укључен велики број стручњака, који ће нам корисним саветима помоћи да решимо недоумице родитеља, као и спортиста како бисмо удруженим снагама у деци пробудили жељу да се баве спортом.
Наша мисија ће бити да заједничким радом променимо поразну статистику и спречимо развијање темеља за настанак тешких болести које лоша исхрана и физичка неактивност узрокују, али и да укажемо на повољан утицај добрих навика на ментално здравље.
Свесни смо да поред свих напора које друштво у целини може да учини, ипак највећи део одговорног понашања према сопственом здрављу полази од куће, па ћемо се потрудити да упозоримо родитеље на честе грешке и помогнемо им да их исправе.
Бавићемо се и могућностима које градска инфраструктура и институције пружају малишанима како би одрасли у здраве људе, истраживаћемо колико је Београд прилагођен својим најмлађим становницима и које све погодности пружа за одрастање.
У сарадњи са Градом Београдом, вођени заједничким циљем да у Србији расту срећна и безбрижна деца, потрудићемо се да отклонимо све препреке са којима се малишани суочавају и одрастање им учинимо лепшим и здравијим.