Зојин закон: Да деца добију шансу за оздрављење
Према најавама министра здравља Златибора Лончара, Зојин закон који регулише лечење деце оболеле од ретких болести биће донет у јануару следеће године.
За око десеторо деце у Србији која у овом тренутку не знају коју ретку болест имају биће омогућено да средствима која су сакупљена у Фонду за лечење деце у иностранству ураде анализе у иностраној лабораторији. Ово је договорено јуче на састанку који су родитељи имали с министром здравља др Златибором Лончаром.
Бојана Миросављевић, мама мале Зоје која је преминула од Бетенове болести, каже да коначно види светло на крају тунела, али ипак не сме да се унапред радује јер је више пута била преварена.
"Надам се да овог пута неће бити тако и да ће деца добити своју шансу. Страшно је када се сусретнете са ситуацијом да вам лекари дају пет различитих дијагноза у три сата. И то врло озбиљних, али без било какве конкретне потврде. Онда видите да и лекари лутају, а на крају вам кажу да идете кући и да чекате да вам дете умре. Наравно, то ни за једног родитеља не може бити прихватљиво. Голготу смо прошли и са РФЗО које нам је рекло да је Зоја колатерална штета ове државе и генетска грешка. Зато смо решили да томе станемо на пут", објашњава Бојана како је настала иницијатива за Зојин закон.
Министар здравља Златибор Лончар је објаснио да, док се закон не донесе, родитељи треба своје захтеве да упуте Фонду, а он ће у најкраћем могућем року бити размотрен.
"Апелујем на све који су учествовали у праћењу болесне деце да се укључе. Више се не ради о новцу јер њега има више од три милиона евра на рачуну Фонда. Проблем је што се не зна коме треба да се обратите када добијете дијагнозу", рекао је др Лончар.
Др Душан Милисављевић, који је посланике до сада пет пута безуспешно молио да подрже Зојин закон, рекао је да је ово велики дан за оболелу децу која немају дијагнозу и захвалио министарству здравља на ангажовању да се реши тај проблем.
"Лончар је наступио прво као лекар и родитељ, а тек на крају као политичар", рекао је Милисављевић.