"МИЛИОНЕРИ" УТИШАЛИ ПАРИЗ: Борусија Дортмунд је у финалу Лиге шампиона!

07.05.2024. 23:08
PSŽ - Borusija
ПСЖ - Борусија / Извор: Танјуг/АП Пхото/Франк Аугстеин

Фудбалери Борусије Дортмунд пласирали су се у финале Лиге шампиона, пошто су укупним резултатом 2:0 елиминисали Пари Сен Жермен.

Након тријумфа на "Вестфалену" (1:0), немачки тим је славио и у Паризу истим резултатом, а једини погодак постигао је Матс Хумелс у 50. минуту сусрета.

Дортмунд, који је једину титулу првака Европе освојио 1997, играће први пут у финалу после 11 година. Тада је бољи био минхенски Бајерн.

Управо су Баварци потенцијални ривал у мечу за трофеј. Њих у среду од 21.00 очекује реванш против Реала у Мадриду, након минхенских 2:2.

Жалиће тим Луиса Енрикеа за пропуштеним шансама, а нарочито стативама и пречкама. Укупно су шест пута у двомечу уздрмали оквир гола Грегора Кобела.

Очекивано тврда утакмица виђена је у Паризу, иако су обе екипе од самог старта показивале нападачке тенденције.

Нешто конкретнији у уводним минутима били су домаћи, који су покушавали преко Гонсала Рамоша, Ашрафа Хакимија и Килијана Мбапеа, али ништа опасно.

Сјајни Јулијан Рјерсон је деловао по десном боку и у више наврата се убацивао и правио проблеме Парижанима.

Након мирнијег периода, Дортмунд је у 35. минуту имао најбољу шансу, али је Ђанлуиђи Донарума зауставио Карима Адејемија.

Био је то одличан контранапад гостију, Адејеми је побегао, шутирао поред Маркињоса, међутим, Италијан је одлично интервенисао.

ПСЖ је пред надокнаду првог полувремена умало дошао до вођства, али је после ударца Фабијана Руиса, лопта од Ника Шлотербека отишла у корнер, а не у мрежу.

Домаћи су јако отворили други део меча, али је статива, после шута Ворена Заир-Емерија, била савезник Грегора Кобела.

Казна је стигла врло брзо, већ у 50. минуту, када је Донаруму савладао Матс Хумелс.

Штопер "милионера" је побегао Лукасу Бералду и на другој стативи главом сачекао центаршут Јулијана Бранта.

Парижани су кренули свим силама ка голу ривала, а прву у низу шанси имао је Рамош после додавања Витиње.

У 61. минуту домаћи су опет погодили стативу. Среће овога пута није имао Нуно Мендеш, чији је ударац завршио на оквиру гола.

Интересантна ситуација убрзо је виђена, када је судија Данијеле Орсато најпре показао на пенал за ПСЖ, да би, уз извињење, преиначио одлуку и досудио само слободни ударац на ивици казненог простора, након фаула Хумелса над Дембелеом.

ПСЖ је у финишу покушавао да стигне до гола и тако додатно "закува" ситуацију, али је Борусија одолевала и организовано се бранила.

Просто је невероватно да је ПСЖ у 86. минуту погодио још једном оквир гола. Овога пута је лопта погодила пречку после шута Мбапеа.

Није много требало ни Витињи да уздрма пречку. Његов пројектил прописно је узнемирио Кобела, који је на крају остао несавладан.