Поплаве у Србији: Расте водостај свих река, прорадила клизишта у дољевачком крају (ФОТО)
Хитне службе прате ситуацију
Србији прете озбиљне поплаве услед топљења снега после прошлонедељног таласа падавина. Све већи број домаћинстава широм земље угрожен је пред налетом набујалих река.
Прочитајте и:
Због повећаног водостаја у сливу Јужне Мораве и топљења снега, расте водостај и Велике Мораве. Према подацима Републичког хидрометереолошког завода (РХМЗ) Србије, од јуче водостај највеће српске реке код Врварина је порастао 63 центиметра и износи 232 центиметра, код Chuprije је Морава порасла 70 центиметара и сада је 289 центиметара, код Багрдана (Јагодина) водостај је 437 центиметара, за 73 центиметра већи него јуче.
Из РХМЗ упозоравају да ће водостај на Великој Морави, бити, до 13. марта у умереном порасту и кретаће се између редовне и ванредне одбране од поплава.
У дољевачком селу Малошиште прорадило је клизиште и неколико кућа је угрожено, због чега је евакуисано 12 особа.
Како преносе локални медији, због клизишта је затворен и мост између села Чурлина и Перутина.
Бабовић: Житорађа, Дољевац, Прокупље - ванредна ситуација - https://t.co/qPtLFCpizE pic.twitter.com/R06uLQJvKa— Блок вести (@blokvesti) 04. март 2018.
Помоћник председника Општине Дољевац Братислав Јовановић изјавио је да су угрожене три куће у Малошишту, а још се процењује да ли ће и друге куће почети да клизе због померања терена.
Због наглог топљења снега претходних дана, набујали Ибар, чији је водостај у ноћи између понедељка и уторка достигао границу редовне одбране од поплава, делимично је поплавио своје приобаље у Краљеву – градску плажу и шеталиште, готово у самом центру града, али бар засад није угрозио бунаре градског водовода у Жичком, као ни у оближњем Конаревском пољу на самој обали.
#ZapadnaMorava #Trstenik pic.twitter.com/V3MV9bujjt— Натенане❄️ (@BlaBlaTrucTrucZ) 06. март 2018.
Водостај Западне Мораве код Краљева је у стагнацији. Ова река је у рукавцима поплавила неколико десетина хектара пољопривредног земњишта, али уколико не буде обилнијих падавина надлежни не очекују изливање већих размера.
Пет особа евакуисано је чамцем из из села Трубарево у општини Ћићевац. У акцији спасавања учествовало је пет припадника Ватрогасно-спасилачке јединице Крушевац. На терену су тренутно два возила са четири припадника ове јединице.
#juznamorava #djunis #srbija pic.twitter.com/nT6kLbuIrf
— Никола (@nixsonnik) March 4, 2018
Ниво Јужне Мораве и даље расте на територији града Крушевца у месту Ђунис, а вода се још увек не повлачи са државног пута 2.реда 215 Б Крушевац-Ниш. Душан Тодоровић, начелник Одељења за послове одбране и ванредне ситуације каже да је део сточног фонда евакуисан са угрожене територије, као и да се ситуација интензивно прати. Испоручено је 500 врећа за песак.
ЈУЖНА МОРАВА СЕ ИЗЛИЛА: Поплавни талас прети домаћинствима
Вода се повлачи у Житорађи и Прокупљу, али водостај Јужне Мораве расте
Под водом је више од 100 хектара плодне земље, као и део подрума, дворишта, домаћинстава и помоћни објекти. Непосредно је угрожено 25 домова у којима живи 27 људи.На терену су све време Службе за превенцију и цивилну заштиту, припадници ВСЈ, МУП-Саобраћајна полиција Крушевац и представници Штаба за ванредне ситуације.
У северном делу Косовске Митровице дошло је до изливања реке Ибар у делу испод "Војног ремонта".
Информативна служба Привременог органа општине Косовска Митровица саопштила је да су стручне службе на терену и да прате ситуацију.
Водостај Ибра је нарастао и у етнички мешовитом насељу Бошњачка махала, до изливања реке остало је још 40 центиметара у овом делу града.
У прокупачкој општини у подруме око десетак кућа ушла је вода, а у Општини Житорађа двадесетак стамбених објеката имају проблема са водом у подрумима. У Житорађи је поплавлјено више стотина ораница и пластеника, а пумпама се вода још од прексиноћ (неделја) избацује из подрума. Ипак, нико није знао да нам каже колико је заиста грађана угрожено.
Ниво Топлице значајно је опао у односу на неделју. Ипак, очекује се топлјење снега са Копаоника и Јастребца, па ће вероватно, према проценама наићи још један јачи водени талас. У Липарској улици за длаку је избегнута катастрофа, али је у пет подрума ипак продрла вода.
На улазу у селу Доња Трнава потпуно се срушио мост. Он је служио пре свега деци из села Бумбурек да дођу до школе у Доњој Трнави. Тај мост је јесенас мало поправљан, а мештани Бумбурека су у више наврата писали лоакалној самоуправи и указивали на проблем. Ипак, до данас проблем није решен, а деца су данас спречена да дођу до школе.
Велика количина воде и поплављен коловоз, због изливања Јужне Мораве, довели су до обуставе саобраћаја на деоници регионалног пута Крушевац-Ниш, у месту Ђунис.
Угрожено 30 кућа у Нишу: Евакуисано 17 људи из села
Водостај Јужне Мораве, на којој је проглашена ванредна одбрана од поплава, и даље расте.
Према информацијама Одељења за ванредне ситуације Расинског округа, ниво Јужне Мораве расте четири центиметара по сату.
Због топљења снега са Јастрепца и набујалих потока, Рибарска река је у месту Каоник поплавила оранице у приобаљу, али домаћинства нису угрожена. У порасту је и водостај реке Расине због превентивног испуштања воде из Ћелијског језера.
Крушевацком крају прети и неколико клизишта. До померања неколико делова тла, дошло је у насељеном месту Здравиње, затим у Великој Крушевици, а пукотине су се појавиле и на џавном путу Рибаре.
У општини Дољевац, где је након проглашења ванредне ситуације евакуисано 17 особа, јуче је било мирно, али се стање и даље непрекидно прати.
Подземне воде које су се појавиле након отапања снега и прошлонедељних падавина угрожавају око 30 кућа у нишком насељу 9. мај. Пред неким кућама створила су се права језера, негде су поплављени подруми, а негде су се излиле септичке јаме. Директор ЈП "Србијаводе" Горан Пузовић указао је да је ванредна одбрана од поплава проглашена на сливу Јужне Мораве и Тимока, док на свим осталим сливовима ситуација стагнира.