Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Zvečan

МЕЊАЈТЕ ПОЛОЖАЈ

ПОЛОЖАЈ У КОМ СПАВАМО нам може СКРАТИТИ ЖИВОТ - Срчани болесници никако не би смели овако да заспе

09.05.2024. 12:42
Пише:
Србија Данас/Крстарица
spavanje
спавање / Извор: Shutterstock

Колико вас заиста обраћа пажњу на положај тела током спавања? Међутим, положај у ком спавамо може да има дубоке последице не само на квалитет сна, већ и на дугорочно здравље. Заиста, у најгорем случају, лош положај у току спавања може полако да нас убија.

Иако положај спавања може да утиче на стања као што су деменција и срчане болести, истраживања су ограничена и углавном се фокусирају на болове и нелагоду.

Семи Марго, клинички физиотерапеут, стручњак за сан и аутор књиге „Водич за добар сан“, објашњава:

„Положај током спавања може значајно утицати на ваше опште здравље, удобност и квалитет сна. Сваки положај има своје предности и мане, а разумевање њих може вам помоћи да направите промене за бољи сан и здравствене резултате.“

Докторка Кат Ледерле, научница специјализована за сан и ауторка књиге „Сан у правом смислу“, истиче да су фактори начина живота током дана обично узрок проблема с постуром током ноћи.

„Оно што радите током дана обично изазива бол и нелагоду која се осећа када спавате у одређеним положајима. Један од најчешћих фактора који доприносе овоме је седентаран начин живота, па је важно редовно се кретати током дана.“

Спавање на боку

Спавање на боку је најчешћи положај у ком људи спавају, али постоје здравствене импликације за одређене особе у зависности од тога да ли спавају на левој или десној страни.

Препоручује се да труднице и особе које имају горушицу или гастроезофагеалну рефлуксну болест (ГЕРБ) или друге проблеме са варењем спавају на левој страни.

„То је зато што је желудац ниже од ваше једњака“, објашњава Марго.

С друге стране, особе с срчаним проблемима се саветује да покушају да спавају на десној страни како би олакшале притисак на срце. Студије показују да када људи леже на левој страни, положај срца се помера због гравитације. То изазива промене у електричној активности срца. Ткива и структуре између плућа држе срце на месту када спавате на десној страни.

Положај током спавања такође може имати утицај на здравље мозга. Током спавања, гликматски систем мозга „испире“ токсине из мозга. Постоје докази који сугеришу да овај процес боље функционише када спавамо на десној страни.

„То може бити од интереса за људе који су у ризику од деменције, Alchajmerove болести или било које врсте неуродегенеративне болести“, каже Ледерле.

Проблеми с постуром могу се јавити код особа које спавају на боку, зависно од облика тела.

„Жене с обликом пешчаног сата које спавају на меком душеку ће уронити у облик банане и то може изазвати напетост у кичми и куковима. Док мушкарци који спавају на боку могу имати више болова у раменима како старе и како им се мишићи слабе“, објашњава Марго.

Спавање на боку такође може изазвати боре и опуштање груди јер се кожа на лицу може притиснути на постељину и гравитација може повући ткиво груди и истегнути кожу.

Да би ублажили неке од проблема повезаних са спавањем на боку, Марго препоручује употребу дебелог јастука како би се глава и врат ускладили с кичмом и стављање јастука између колена како би се подржали кукови и смањила напетост у доњем делу леђа.

spavanje
спавање / Извор: Shutterstock

Спавање на стомаку

Иако спавање на стомаку може ублажити хркање јер може помоћи да се дисајни путеви више отворе него код спавања на леђима, то је положај који највероватније доводи до повећаних болова у врату и леђима.

„Окретање врата на страну ставља притисак на врат“, објашњава Марго, „а спавање на стомаку такође може изазвати искривљење кичме“.

Како би ублажили болове узроковане постуром, онима који спавају на стомаку саветује се употреба танког јастука или чак без јастука како би врат био у неутралнијем положају, као и стављање јастука испод карлице како би се одржала подршка доњем делу леђа.

Спавање на леђима

Један од најчешћих здравствених проблема повезаних са спавањем на леђима је апнеја током спавања, стање у ком се меко ткиво на задњем делу грла опушта и блокира дисајне путеве, узрокујући хркање и прекидано дисање.

Ледерле објашњава:

„Ово има последице по шире здравље и често иде руку под руку са гојазношћу. Ремети континуитет и квалитет сна. Може довести до умора, што може бити проблем за људе који возе. Такође постоје физичке последице по здравље. Знамо да лош квалитет сна повећава ризик од дијабетеса, срчаних болести и других коморбидитета. Апнеја током спавања отвара врата свим овим стањима.“

Како променити положај спавања?

Нормално је да се помало померате у току ноћи. Неки људи су активнији од других, и ако се померате, то није увек знак проблема са спавањем.

Ако желите да промените свој редован положај спавања, постепено се тренирајте. На пример, ако желите да пређете из лежећег на леђима у положај на боку, прво лезите на омиљену страну пет минут, а онда се преврните на леђа. Следеће ноћи, повећајте на шест минута, па седам и тако даље. Почните полако и постепено се навикавајте на нови положај.

Ево неколико савета за правилан положај током спавања:

Спавајте на леђима или на страни која није болна, постављајући велики јастук на висини груди и ослањајући руку на њега.

За особе које спавају на леђима, ставите јастук испод колена или смотани пешкир испод доњег дела леђа. Особе које спавају на боку требало би да ставе јастук између својих колена ради додатне подршке – ово је такође добро за људе који имају болове у коленима и куковима. Особе које спавају на стомаку требало би да ставе јастук испод доњег дела карлице и стомака.

Покушајте да задржите врат у неутралном положају. Држите јастук изнад рамена и избегавајте спавање на стомаку.

Спавајте на страни или стомаку како бисте избегли пад језика или ткива у грлу, што утиче на дисање.
Подигните главу јастуцима или подигните главни део кревета.
Држите стопала и глежњеве у опуштеном положају како бисте помогли код инфламације на дну стопала.

Србија Данас/Крстарица/Н.Л./Пренела: Т.О.