Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Zvečan

УПОРЕДИТЕ ПРОМЕНЕ

ШТА СЕ ДЕШАВА СА ГРУДИМА ТОКОМ ТРУДНОЋЕ? Одређена промена настаје у свакој недељи, није увек пријатно искуство

11.05.2024. 15:44
Пише:
Србија Данас
Trudnice
Труднице / Извор: Shutterstock

Бол у грудима је један од многих знакова и симптома који указују на то да сте трудни и пре него што урадите тест. Ваше дојке од тада стално расту и мењају се да би вас припремиле за најлепшу улогу мајке.

Као што вам се мишићи опуштају, грудни кош се шири, стомак се растеже, а унутрашњи органи се померају, ваше груди расту и мењају се да би вас припремиле да храните бебу када се она роди. Међутим, раст груди током трудноће није увек пријатно искуство. Већина жена се жали на бол, али ниво нелагодности варира.

Као и код скоро свих других симптома повезаних са трудноћом, осетљивости груди у трудноћи се приписује два главна кривца, естрогену и прогестерону. Исти хормони који су довели до формирања ваших груди када сте били тинејџерка пре пубертета, сада почињу да делују, да вас припреме за лактацију. Они осигуравају да се ваши млечни канали прошире и да ваше груди добију довољно крви. Бол у грудима у раној трудноћи је чест, јер већину промена доживљавате у првом тромесечју, односно између друге до четврте недеље од зачећа.

Прво тромесечје

Ево неких промена на грудима у првом тромесечју трудноће, од 1. до 12. недеље:

1. Промене од 1-3. недеље

Промене на дојкама почињу чим дође до имплантације. Многе промене се јављају током друге недеље, а ви ћете се суочити са повећаном осетљивошћу, посебно на странама где су унутрашње млечне артерије. Млечни канали и алвеоларни пупољци брзо расту током овог периода.

2. Промене од 4-6. недеље

Током овог периода приметне су промене на брадавицама. Повећање снабдевања крвљу изазива осећај пецкања око брадавица. Промене температуре такође могу изазвати пецкање. На крају ове фазе, повећана пигментација ће учинити да ваше ареоле изгледају тамније, а брадавице истакнутије.

3. Промене од 7-9. недеље

У седмој недељи груди почињу да расту како се масноћа накупља и млечни канали даље расту. Лобуле формирају растуће алвеоле, чинећи их болним и нежним. Монтгомеријеви туберкули или мале бубуљице око ареола појављују се око 8. недеље. До 12. недеље тамне ареоле су окружене другом ареолом од светлијег ткива.

4. Промене од 10-12. недеље

Ово је период када брадавице потпуно вире, а ви ћете сигурно приметити разлику, посебно ако вам је у питању прва трудноћа.

Други триместар

Ево промена на грудима у другом тромесечју трудноће које се обично јављају код жена, по недељама:

1. Промене од 13-15. недеље

Током овог периода, дојке могу порасти и постати нежније. Ареоле (тамније подручје око брадавица) могу потамнети и постати веће. Брадавице могу постати истакнутије и осетљивије.

2. Промене од 16-18. недеље

До 16. недеље , многе жене доживљавају цурење колострума, жућкасте течности претече мајчиног млека. Монтгомеријеви туберкули, мале избочине на ареолама, могу постати уочљивије. Вене на грудима су истакнутије.

3. Промене од 19-21. недеље

Груди би могле наставити да се повећавају, постајући теже. Ареоле дојки се мењају током трудноће и постаје све израженија. Стрије се могу развити на грудима због брзог раста.

4. Промене од 22-24. недеље

До 22. недеље груди су обично приметно веће него пре трудноће. Монтгомеријеви туберкули могу постати још израженији. Неке жене могу искусити повећану осетљивост у брадавицама.

žena, grudi
жена, груди / Извор: Shutterstock

Трећи Триместар

Ево прегледа промена на дојкама у трећем триместру, из недеље у недељу:

1. Промене од 25-27. недеље

Груди су можда достигле своју максималну величину и тежину током ових недеља. Ареоле око брадавица настављају да тамне и постају све израженије. Вене на грудима могу постати још уочљивије. Неке жене могу осетити пецкање или свраб у грудима због истезања коже.

2. Промене од 28-30. недеље

До 28. недеље цурење колострума може постати чешће. Груди су још теже и пуније. Брадавице могу постати осетљивије. Стрије на грудима су израженије.

3. Промене од 31-33. недеље

Дојке могу наставити да се припремају за дојење, са повећаним протоком крви и развојем жлезда. Брадавице могу постати усправније и осетљивије. Неке жене могу искусити промене у величини и облику груди док се припремају за производњу млека. Како хормони трудноће варирају, неке жене могу приметити варијације у осетљивости груди.

4. Промене од 34-36. недеље

Груди и даље могу производити колострум, што указује да се припремају за дојење. Осетљивост брадавица може да остане исто или да се повећа. Груди могу бити тешке и изазвати нелагодност у леђима код неких жена. Промене на кожи, као што су затамњене ареола и стрије, могу се наставити.

Уобичајене промене дојки у трудноћи

Док се главне промене дешавају током првих 12 недеља, развој дојки траје током целе трудноће и обележен је следећим променама:

1. Раст груди

Повећање груди је најуочљивија промена током трудноће, али образац раста може се разликовати од жене до жене. Док неке жене доживљавају спор и стабилан раст, друге виде нагле скокове. Ако вам је то прва трудноћа, можда ћете открити да вам се величина грудњака повећала за чак једну величину, а ваше груди су пуније и теже. Нагло повећање величине растеже вашу кожу и може изазвати свраб. Није неуобичајено да се појаве стрије, али оне су углавном привремене и не морате превише бринути због њих.

2. Осетљивост груди

Бол или осетљивост дојки су најуочљивији током првог тромесечја и обично попуштају како се ближи други триместар. Изазван порастом хормона, бол може да учини непријатним и уобичајене дневне обавезе.

3. Видљиве вене

Појачани проток крви у телу током трудноће може довести до појаве видљивих вена на деликатној кожи ваших груди. Ово стање је привремено, а вене се обично враћају на своју нормалну величину након порођаја или након што престанете да дојите.

4. Квржице и избочине

Неке жене могу приметити развој квржица у грудима. Иако је већина њих бенигна, помаже да се провери ако приметите промене или нове квржице. Већина квржица је узрокована галактоцелама (цисте испуњене млеком), фиброаденомима (влакнастим ткивом) или цистама.

5. Промене брадавица током трудноће

Трудноћа узрокује повећање пигментације у вашим брадавицама, које се називају и ареола. Промене у трећем тромесечју укључују повећање величине брадавица и појаву Монтгомеријевих туберкула.

6. Монтгомеријеви туберкули

Појављују се као мале бубуљице око ареоле, ове избочине су добиле име по ирском акушеру који их је први приметио. Број избочина је различит за сваку жену. Верује се да ови туберкули имају заштитну функцију, јер луче уље које одржава влажност ареоле и ублажава болне брадавице током трудноће. Одуприте се жељи да их дирате или ћете можда завршити са инфекцијом.

7. Цурење из груди  у трудноћи

Цурење груди је честа појава, чак и у 16. недељи трудноће. Док се млечни канали припремају за свој задатак након порођаја, из њих цури колострум, течност боје сламе. Колострум је оно што ваша беба треба да пије одмах након рођења, јер је богат антителима која штите ваше новорођенче.

8. Галактореја

Док је одређени степен цурења дојки (колострума) уобичајен током трудноће, галактореја је ређе стање у којем жена доживљава производњу млека из дојки током трудноће. Хормонски дисбаланс или одређени лекови могу да га изазову и треба се консултовати са лекаром.

9. Полимастија или прекобројне брадавице

У ретким случајевима, неке жене могу имати додатно ткиво дојке или додатне брадавице (прекобројнабрадавица) које постају уочљивије или чак развију способност производње млека током трудноће. Ово стање је познато као полимастија или полителија. Обично не представља ризик по здравље, али може захтевати праћење или лечење ако се појаве компликације.

Србија Данас/Лепа и Срећна/(Yumama/J.D.)/Prenela: Т.О.