SVI STE ČULI ZA BITKU NA KOŠARAMA: Ali da li o njoj znate dovoljno?! OVAKO je izgledala krvava borba koju je SRBIJA vodila protiv udruženih neprijatelja
Na deveti april, pre tačno 25 godina, počela je nesumnjivo najčuvenija bitka u savremenoj srpskoj istoriji – bitka na Košarama. U pitanju je bio pokušaj pripadnika iz terorističke OVK da uz pomoć NATO avijacije i albanske vojske da najpre zauzmu karaulu Košare, a potom naprave koridor za kopnenu invaziju iz pravca Albanije kroz Juničke planine.
Napad je pokrenut u tri pravca: prema vrhu Rase Košares, ka karauli Košare i prema vrhu Maje Glave. Bitka je trajala sve do potpisivanja Kumanovskog sporazuma i povlačenja naše vojske sa Kosova i Metohije, odnosno 10. juna 1999. godine.
Uprkos ogromnim naporima OVK i njihovih zapadnih pokrovitelja, i zauzimanju pomenutih lokacija od strane terorista, Vojska Jugoslavije uspela je da stabilizuje front na drugoj liniji odbrane i spreči dalje napredovanje, odnosno kopnenu invaziju na SRJ.
Na strani SRJ u borbama za karaulu i okolne vrhove učestvovali su delovi 53. graničnog bataljona, 125. motorizovane brigade, 549. motorizovane brigade iz sastava Prištinskog korpusa VJ, zatim delovi 63. padobranske i 72. specijalne brigade (kako se tada zvala 72. brigada za specijalne operacije), pojedine jedinice iz sastava vojne policije, rezervisti i veterani učesnici ratova u BiH i Hrvatskoj, kao i domaći i ruski dobrovoljci.
Tokom dva meseca borbi poginuo je 21 oficir i podoficir, 50 vojnika na odsluženju vojnog roka, 13 aktivnih vojnika i 24 dobrovoljca, dok je ukupno ranjeno 256 boraca. Iako ne postoje precizni podaci o gubicima neprijatelja, procenjuje se da su oni višestruko veći.
Kao što je već pomenuto, osim OVK u napadu na Košare učestvovale su Oružane snage Albanije koje su artiljerijskom vatrom pružale podršku teroristima na terenu, kao i letelice Severnoatlantske alijanse koje su konstantno izviđale i bombardovale položaje VJ i vršile korekciju artiljerijske vatre.
Iako se u godinama nakon okončanja NATO agresije jako malo govorilo o samoj bitki u javnosti, zahvaljujući filmu "Ratne priče sa Košara", ali i drugim dokumentarnim filmovima, svedočenjima učesnika bitke, naročito pokojnog generala i komandanta 549. motorizovane brigade Božidara Delića, sačuvano je sećanje na sve borce koji su dali svoje živote za odbranu naše države i time sprečili kopnenu invaziju na SRJ.