ZOMBI AJKULA, SKORO POJEDENA, A JOŠ ŽIVAHNO PLIVA: Desetak morskih pasa napalo jednog, usledio je pokolj! (VIDEO)
Ovakvi slučajevi u porastu su zbog mera koje se sve češće koriste kako bi se gladni grabežljivci držali podalje od kupača
Španac Mario Lebrato (35) u Indijskom okeanu u Mozambiku uspeo je da snimi redak video kanibalizma morskih pasa. Istraživač je dokumentovao puštanje crnovrhog grebenskog morskog psa natrag u ocean, kad ga je napala druga skupina od desetak morskih pasa. Na šokantnoj snimci vidi se ranjena životinja, s ogromnim komadima mesa otkinutima s njezina boka i repne peraje te krv koja se nemilice izlijeva u more.
RIMOKATOLIČKA CRKVA DOBIJA NOVOG SVECA: Pogledajte šta je radio tokom Drugog svetskog rata, ubijen je 1942. godine
DRASTIČAN PAD DŽOZEFA BAJDENA! Sprovedena istraživanja - američki predsednik u problemu
RUSKI POSLANIK UČINIO GROZNU STVAR: Momentalno mu je oduzet imunitet, kako je mogao da ih ubija?!
Uprkos teškim povredama, morski pas je nastavio da pliva dok su drugi grabežljivci zlokobno kružili oko njega. U jednom trenutku uspeo je da ode u dubinu, ali pet minuta posle borbe, morski pas je, nažalost, uginuo.
- Već četiri godine radim u Mozambiku i činjenica je da se morski psi međusobno jedu, ali to je jako teško snimiti i dokumentovati. Ovaj se mučio dvadesetak minuta. U napadu su učestvovali morski psi bikovi i drugi crnovrhi morski psi, rekao bih otprilike njih desetak. Jedna od ženki u grupi bila je skotna, težila je do 400 kilograma - ispričao je dr. Lebrato, koji je spomenuti napad snimio 2018. godine.
- Veruje se da sve vrste morskih pasa imaju kanibalističke sklonosti, uključujući i veliku belu ajkulu. Mnogo je različitih vrsta morskih pasa koji se okreću jedni na druge - rekao je 2019. profesor Mark Miken s Australijskog instituta za nauku o moru. On takođe misli kako su ovakvi napadi u porastu zbog mera koje se sve češće koriste kako bi se gladni grabežljivci držali podalje od kupača - prenosi Daily Mail.
Tako, na primer, morski psi, koji se zapetljaju u bezbednosne mreže postavljene duž australijske Zlatne obale, šalju signale uzbune koje hvataju suparnički grabežljivci željni lakog plena.
I istraživanje iz 2019. pokazalo je kako morski psi već hiljadama godina jedu jedni druge. U fosilizovanom izmetu praistorijskog ortakantusa, morskog psa koji je u okeanima živeo pre 300 miliona godina, otkriveni su fosilizovani zubi drugog morskog psa.
- To pokazuje da su morski psi i tad bili kanibali, temeljna im je osobina da napadaju jedni druge - kaže profesor Miken.