KRIPTOVALUTA IZAZVALA POLEMIKE U SVETU: Oglasila se i NBS, izdala posebna uputstva za trgovanje digitalnim novcem

15.01.2021. 09:35
Piše:
Srbija Danas/Blic
Bitkoin / Izvor: Profimedia
Iz NBS je rečeno da država ne odgovara za gubitke.

Velika popularnost bitkoina tokom prethodnih nedelja, kada je njegova vrednost praktično utrostručena i kada je dostigao cenu od preko 40.000 dolara, naterala je finansijske institucije širom sveta da se detaljnije pozabave kriptovalutama.

Naime, interesovanje građana za kupoprodaju i korišćenje bitkoina u svakodnevnim transakcijama naglo je skočila, pa su iz Narodne banke Srbije i Evropske centralne banke juče stigle instrukcije i upozorenja da se obrati pažnja prilikom trgovanja digitalnim novčićima.

DOBRE VESTI ZA MLADE: Komšije oslobađaju poreza na dohodak mlađe od 25 godina

DOBRE VESTI ZA MLADE: Komšije oslobađaju poreza na dohodak mlađe od 25 godina

EKONOMSKI BREGZIT KOLAPS: Britanski BDP pao u novembru prvi put od aprila za 2,6 odsto!

EKONOMSKI BREGZIT KOLAPS: Britanski BDP pao u novembru prvi put od aprila za 2,6 odsto!

STIŽE NOVA NOVČANA POMOĆ ZA GRAĐANE: Ukoliko spadate u ovu grupu ljudi, možete dobiti do 48.000 dinara od države

STIŽE NOVA NOVČANA POMOĆ ZA GRAĐANE: Ukoliko spadate u ovu grupu ljudi, možete dobiti do 48.000 dinara od države

Suština je da je vrednost bitkoina veoma promenjiva, da je odgovornost na građanima i da država ne odgovara za gubitke.

Iz Narodne banke Srbije podsećaju da su i ranije više puta ukazivali da bitkoin i druge virtuelne valute nisu zakonsko sredstvo plaćanja i da centralna banka ne garantuje za njihovu vrednost.

Stav NBS se, kažu, nije promenio ni posle nedavnog usvajanja Zakona o digitalnoj imovini u čijoj izradi je učestvovala.

Kako objašnjavaju, ovim zakonom se uređuje poslovanje ljudi koji obavljaju poslove sa digitalnom imovinom, ali cilj njegovog donošenja nije promovisanje ulaganja u virtuelne valute, već isključivo uređenje oblasti koja je znatno šira od ovih valuta i do sada nije bila pravno uređena.

Iz centralne banke napominju da je vrednost bitkoina i drugih virtuelnih valuta veoma promenljiva, kao i da bez obzira na trenutni veliki porast vrednosti bitkoina kretanje njegove vrednosti nije moguće predvideti. Dodaju da, u skladu s tim, tako velike oscilacije mogu jednom da prouzrokuju i velike finansijske gubitke građanima.

Takođe objašnjavaju i da ulaganje u bitkoin više predstavlja vrstu investicije nego štednje, i da građani treba da budu svesni da svaka investicija može dovesti do dobitaka, ali i gubitaka.

Bitkoin / Izvor: Profimedia

ECB: Bitkoin pogodan za pranje novca

Bitkoin je poslednjih godina iskoračio iz svoje male "tržišne niše", i sada ga kupuju obični ljudi, investicioni fondovi, pa i velike korporacije. Neki čak uzimaju kredite da bi povećali kupovinu te kriptovalute, čija se vrednost skoro udesetostručila od prošlog marta.

Zato je predsednica Evropske centralne banke Kristin Lagard pozvala na globalno regulisanje trgovanja bitkoinom, navodeći da se ova digitalna valuta u nekim slučajevima koristi za aktivnosti pranja novca i da je zato potrebno zatvoriti sve "rupe" u regulativi.

- Bitkoin je visoko špekulativna imovina koja je se koristi za neke čudne poslove i neke zanimljive i potpuno neprihvatljive aktivnosti pranja novca - rekla je Lagard na konferenciji Rojters Nekst i tako se pridružila brojnim regulatorima iz celog sveta u pozivima za primenu globalnih pravila i na kriptovalute.

Ona nije navela konkretne slučajeve u kojima je ta digitalna valuta korišćena za pranje novca, ali je rekla da ima saznanja da se vodi krivična istraga protiv tih ilegalnih aktivnosti.

Sektor kriptovaluta je i dalje uglavnom pod vrlo labavim nadzorom ili neregulisan, mada postoje globalni standardi u oblastima kao što je sprečavanje pranja novca (AML).

Piše:
Srbija Danas/Blic
15.01.2021. 09:35
Pogledajte više