BUDUĆNOST JE STIGLA: Ruski vojnici u robotskim odelima (FOTO/VIDEO)

01.05.2015. 19:21
Piše:
Srbija Danas
BUDUĆNOST: Ruski vojnik u egzoskelet robotskom odelu / Izvor: SD/ilustracija
Vojnici obučeni u moćnim egzoskeletima možda zvuče kao zaplet iz filma o naučnoj fantastici, ali ruski naučnici su samo pet godina udaljeni od njihove proizvodnje.

"Mislim da ćemo za pet godina imati neuronski interfejs za kontrolu egzoskeleta i proteza kroz električni potencijal mozga", rekao je Aleksandar Kuliš, šef za razvoj i proizvodnju medicinske opreme pri UIMC korporaciji, prenosi agencija Tass.

UIMC korporacija je posvećena proizvodnji komunikacionih, elektronskih i robotskih sistema za ruske vojne, ali i civilne potrebe. Ona je ogranak Rosteca, državnog holdinga za razvoj odbrambenih tehnologija.

Primer egzoskelet odela XOS 2 / Izvor: Profimedia

Robotska odela biće pod kontrolom moždanih talasa i višetruko će povećati snagu i izdržljivost ruskih vojnika. U borbenim uslovima, ovi egzoskeleti omogućiće vojnicima da nose i do 300 kilograma ratne opreme i obavljaju neverovatne podvige, rekao je Kuliš.

"Sa njima vojnik može da obavlja neverovatne skokove, poteze i baca teške predmete. To je budućnost", rekao je Kuliš.

Primer egzoskelet odela XOS 2 / Izvor: Profimedia

Životinje kao uzor

Zanimljivo je da postoji mnogo primera postojanja egzoskeleta u današnjem svetu. Možda će vam doći kao iznenađenje, ali 98 odsto životinja na Zemlji su beskičmenjaci, što znači da nemaju kičmu, a 95 odsto njih nema nikakve kosti.

Svi beskičmenjaci podržavaju i štite sebe uspomoć zaštitnog spoljnog kućišta - egzoskeleta. Njegova uloga je da pokrije meko tkivo životinje i pruži čvrstu strukturu na koju se mogu osloniti mišići, piše Sputnjik.

Međutim, egzoskeleti nisu kraj ove inovacije, dodao je on. Ako tehnologija postane dovoljno precizna "možemo kontrolisati mnoge instrumente: automobile, bespilotne letilice", rekao je Kuliš.

Tehnologija takođe ima civilnu upotrebu: egzoskeleti mogu da se koriste i za rehabilitaciju ljudi kod kojih su centralni nervni sistem i motorika oštećeni, izjavio je naučnik.

Rusija je u poslednjih nekoliko godina višestruko povećala izdvajanja za vojsku pod vođstvom predsednika Vladimira Putina, posebno kroz 390 milijardi dolara vrednu politiku naoružavanja do 2020. godina, koja se uspešno nastavlja, čak i pod pritiskom sankcija i niskih cena naftne na svetskom tržištu.

Ruska vojska već ima nekoliko tehnoloških projekata koji pomeraju granicu naučne fantastike i realnosti, uključujući i tekući program izgradnje ogromnih robota sa teškim mitraljezima i raketama.

Piše:
Srbija Danas
01.05.2015. 19:21
Pogledajte više