Da li islamisti imaju rok trajanja?

29.11.2014. 08:42
Piše:
Srbija Danas - M.N.
Britanska logika / Izvor: SD/ilustracija
Borci radikalne grupe Islamske države (IS) zapalili su ''bure baruta'' na Bliskom istoku, osvojivši velike delove Iraka i Sirije u nastojanju da stvore islamski kalifat, čije buduće granice neće biti ograničene samo na ove dve države. U toj borbi sve više dobijaju podršku boraca iz celog sveta, ponajviše iz Evrope i Amerike. To je činjenica koja uveliko zabrinjava mnoge zapadne zvaničnike, ali ono što još više zabrinjava jeste način na koji pojedine države ovaj problem nastoje da reše.

Problem je sledeći – postoji bojazan da će po okončanju borbi u Siriji i Iraku, evropski dobrovoljci IS-a doneti taj pakao i kod kuće, planirajući i izvodeći napad na matične države, naročito na one koje su putem američke anti-IS koalicije objavile rat Islamskoj državi.

Uspon ''zapadnih džihadista''

Prema istraživanju američke Centralne obaveštajne agencije (CIA) iz septembra 2014. godine, gotovo polovinu pripadnika ekstremističke grupe Islamske države čine borci iz drugih zemalja. Iz Srbije je otišlo više od 150 boraca, s tim da je tu pre svega reč o Albancima sa Kosova i Metohije. Iz Bosne i Hercegovine se Islamskoj državi pridružilo oko 400 boraca, iz Albanije više od 150, dok je iz Makedonije preko 20 dobrovoljaca otišlo u džihad.

Strani borci IS / Izvor: Profimedia

Međutim, začuđujuće je to što su među zemljama koje prednjače po broju dobrovoljaca na strani islamista (sa više od 600 boraca) države poput Francuske i Velike Britanije. Nedavno je francuski premijer Manuel Vals rekao da je više od hiljadu Francuza uključeno u ovaj fenomen, kao i da je do sada najmanje 50 francuskih državljana poginulo u Siriji.

I britanska vlada je potvrdila da je najmanje 600 britanskih građana otišlo u Irak i Siriju da se bori na strani islamista, ali obaveštajne službe procenjuju da njihov broj ide i preko 2.000.

Ono od čega strahuju Evropljani, a ponajviše Amerikanci, jeste da će borci IS-a u Evropu i SAD dolaziti sa svojim zapadnim pasošima i tamo izvršiti terorističke napade. Cifra od preko 100 Amerikanaca u službi IS-a veoma zabrinjava vladu SAD.

Islamista / Izvor: Profimedia/ilustracija

CIA procenjuje da militantnih aktivista Islamske države ima između 20.000 i 30.000 i da njihov broj iz meseca u mesec raste, a da su za to upravo odgovorni strani borci. 

Britanski 'plan'

U nastojanjima da se ovaj problem reši, u Evropi prednjači vlada Velike Britanije, koja je i najviše šokirana činjenicom da njeni građani učestvuju u zverstvima Islamske države, naročito kada se saznalo da je britanski državljanin, zloglasni ''džihadista Džon'', kriv za nedavna pogubljenja američkih i britanskih novinara u Siriji.

Džihadista Džon / Izvor: Youtube Printscreen

Rešenje u vidu zakona, koje je nedavno predložio britanski premijer Dejvid Kameron, je sledeće – zabraniti povratak u zemlju britanskim borcima Islamske države na period od dve godine, osim ako ne prihvate da budu uhapšeni i privedeni na suđenje zbog učešća na ratištima u Siriji i Iraku. Uz to, Kameron namerava da osnaži pripadnike granične policije i carine kako bi mogli da ''konfiskuju pasoše osobama za koje postoji i 'najmanja sumnja' da se vraćaju sa ratišta na Bliskom Istoku''. Na ovaj način se, smatra Kameron, ''ekstremizam neće proširiti Britanijom''.


Međutim, ako je ovo najbolje što britanski premijer ima da ponudi, onda britanski državljani zaista treba da budu zabrinuti.

Činjenice su sledeće: plan se uopšte ne bavi korenom problema gde je, pre svega, najvažnija prevencija. S obzirom na propagandnu moć IS na društvenim mrežama koja je veoma uspešna u privlačenju mladih ljudi širom sveta da se bore za ideje kalifata, svaku borbu protiv ekstremizma treba započeti prevencijom. To znači rešiti osnovne političke, ekonomske i socio-kulturne probleme zbog kojih mnogi mladi muslimani jedini izlaz u društvu vide kroz radikalni islamizam.

Dalje, zakoni trebaju da ohrabre građane da se vrate i odgovaraju za svoje zločine, a ne da budu osuđeni da i dalje lutaju ratnom zonom gde će njihovi ideali, nesumnjivo, doživeti dalju radikalizaciju i potencijalno uticati na druge osobe da pristupe redovima Islamske države.

Ako, uz to, granična policija bude (diskriminatorno) otimala pasoše osobama koji samo ''spadaju u profil'' radikalnih džihadista, to će još više uneti razdor i ojačati nepoverenje između britanskih vlasti i muslimana u Britaniji, i to na takav način koji će pre doprineti daljoj radikalizaciji muslimanske zajednice u Britaniji nego njenoj prevenciji. U tom slučaju će problem radikalizma brzo početi da se razvija i iznutra.

Radikalni islamsiti u Londonu / Izvor: Profimedia

Na kraju, sama pomisao da će neko, ko dovoljno veruje u ideale Islamske države da ode da se bori u njihovo ime, posle samo dve godine, izgubiti iste i potpuno ignorisati 'obavezu' izvođenja terorističkih napada na neprijatelje Islamske države, zaslužuje podsmeh i pokazuje veliku političku neozbiljnost. Uz to, ti isti borci ne moraju čekati dve godine i mogu pokušati da se prebace u Britaniju ili neku drugu zapadnu zemlju koristeći se ilegalnim metodama, što je i najrealnija opcija. U većini slučajeva, biće dovoljno da iz Sirije ilegalno uđu u Tursku odakle britanskim pasošem mogu bez problema da se kreću širom Unije. 

Ovo navodi na zaključak da radikalni britanski povratnici iz Sirije i Iraka mogu da iskoriste svoje britansko državljanstvo da se infiltriraju i napadnu druge zemlje evro-zone (pa čak i Ameriku), ako ustanove da je do matične zemlje nemoguće doći. Na ovaj način, Britanija će svoje probleme praktično svaliti na ostale države, a to nije rešenje.

Potrebna su sveobuhvatna rešenja   

Za sada ni druge evropske zemlje nemaju sveobuhvatnih planova za rešavanje ovog problema. Puko nametanje vremenskih kazni jednostavno nije dovoljno, naročito kada se uzme u obzir da u velikom broju slučajeva i višedecenijske kazne nisu dovoljne da se reformišu najobičnije ubice.

Većina država će, poput Nemačke, naložiti obaveštajnim službama da pomno prate povratnike za koje se zna da su učestvovali u borbama na strani islamista, a pravosuđe će delovati po potrebi.

Nemački islamista pred sudom / Izvor: Profimedia

I druge zemlje donose ili dopunjuju zakone kojima se predviđaju kazne zatvora za osobe koje odluče da se bore na stranim ratištima, međutim, ni ova rešenja nisu bez svojih problema. Najviše se zanemaruje činjenica da postoje i povratnici koji se okreću od islamista. ''Imamo iskustvo sa jednim brojem osoba koje su se vratile i sada su spremne da rade zajedno s policijom i tako pomognu u sprečavanju odlaska drugih mladih ljudi'', naglasio je ministar unutrašnjih poslova Bremena, Urlih Mojrer.

To samo dokazuje da ne sme biti jeftinog političkog oportunizma među liderima zapadnih država, kada je reč o ovom problemu, kao i da samo sveobuhvatna rešenja za povratnike iz Sirije i Iraka mogu pružiti efikasnu zaštitu od širenja radikalnog ekstremizma širom Evrope i sveta. 

Pogledajte još: 
Čurkin: Nedopustivi dvostruki standardi u borbi protiv terorizma
MAJČINSKA LJUBAV SVE MOŽE: Sama otišla u Siriju i spasila ćerku od IS (VIDEO)
Sirijski zvaničnik za BBC: ''Ne mogu borbu protiv terorista voditi oni koji su ih stvorili''

 

 

Piše:
Srbija Danas - M.N.
29.11.2014. 08:42
Pogledajte više