Egipat posle izbora: Demokratija na ispitu

31.05.2014. 17:18
Piše:
Srbija Danas
el Sisi plakat / Izvor: Reuters
Na glasačkim mestima mnogi Egipćani su isticali da bi voleli da su imali veći izbor. Mlade egipatske političke stranke to im nisu mogle ponuditi.Osnovna karakteristika egipatskih izbora bila je dilema mnogih Egipaćana da li glasati, kako i kome dati glas.

Mnogi od onih koji podržavaju el-Sisija tvrde da nisu toliko mnogo glasali za njega zbog njega samog, koliko su, ipak mu dajući glas, glasali protiv izbora Mohameda Morsija, člana Muslimanskog bratstva  i bivšeg predsednika Egipta, zbačenog sa te funkcije prošle godine i još uvijek zatvorenog.

Fekri Nabil, glasnogovornik političke stranke "Za snažan Egipat" koja je bojkotovala izbore, ističe da se stranka kojoj pripada zalaže za redefinisanje egipatske politike i dodaje:

"Egipat je polarizovana zemlja, podeljena između islamista i ne-islamista. Sa naše tačke gledišta, ta podela nije realnost i to je sukob koji nam nije potreban. Mi se moramo boriti za demokratizaciju, protiv onih koji su protiv demokratije."

el Sisi / Izvor: Reuters

Nakon arapskog proleća, ili revolucije kako mnogi kažu, 2011. godine formirane su mnoge političke stranke. Jedna od njih je i umerena, centralistička "Stranka za slobodni Egipat" koja je privukla mnoge mlade Egipćane. Generalni sekretar te stranke Šahir Džordž kaže da su mnogi članovi napustili stranku nakon što je general el Sisi  preuzeo vlast, plašeći se posledica  suprotstavljanja politici armijskog vrha.

"Izazov sa kojim se suočavamo je ponovo steći široko poverenje koje nam nedostaje ovih dana. Moramo naći načina da preusmerimo efekat ulice i sadašnje trendove ignorisanja ljudskih prava."
Piše:
Srbija Danas
31.05.2014. 17:18
Pogledajte više