Foto-monografija "Ravna gora"

08.10.2014. 12:37
Piše:
Tanjug
Ravna gora / Izvor: Facebook
U Klubu - knjižari - galeriji "Glasnik" je vladalo izuzetno interesovanje za foto-monografiju "Ravna gora" za koju je tekst napisao viši kustos u Muzeju u Čačku Miloš Timotijević, a autor fotografija je iskusni majstor osme umetnosti Saša Savović.

One koji su očekivali da je ova luksuzna knjiga omaž četništvu, Draži Mihailoviću i ravnogoskom pokretu sigurno su bili razočarani jer su autori imali za cilj da dočaraju lepote toga dela Takovskog kraja, prikažu život njegovih stanovnika i samo ponude izvesna istorijska objašnjenja zašto je ušla u jedno od mesta sećanja.

O knjizi su govorili dr Kosta Nikolić, urednik izdanja Borisav Čeliković i autori dr Miloš Timotijević i Saša Savović.

Ravna gora / Izvor: Facebook

Kako je kazao Nikolić, Ravna gora u savremenoj srpskoj javnosti ima ulogu i značaj svojevrsnog mitskog mesta. Ali, šta je zapravo Ravna gora? Odgovor na ovo pitanje, smatra on, mora se potražiti u geografiji i istoriji planine Suvobor jer to je samo jedna visoravan u prosoru između planina Suvobor i Maljen.

Tekst Timotijevića, kazao je urednik Čeliković koji je iz toga kraja, nastao je na osnovu prirodnog i spomeničkog nasleđa, materijalnih ostataka i poznavanja života stanovnišva i osvetljava ove geografske i mitske prostore od postanka do danas, dajući snažan doprinos u nas, često, skrajnutoj kulturi sećanja.

Poseban pečat, istakao Čeliković, ovom izdanju daje više od 160 fotografija koje je iz dvadesetogodišnje "gomile" odabrao Savović, koji poseduje izrazitnu sposobnost da dočara lepotu, karakter i tajnovitost pejzaža i likova koje čitaocu otkriva svojim objektivom.

Snimane kontinuirano, u različita godišnja doba, pod različitim vremenskim uslovima, one upečatljivo govore o prirodnoj lepoti, naseljima i žtiteljima ravnogorskog kraja.

Čeliković je ispricao da je tek kao student istorije poceo da se interesuje za Ravnu goru koja je u njegovoj mladosti tretirana kao ukleto mesto na kome niko ne živi. On smatra da je prava šteta što je ovaj kraj bio netaknut i zaista savršeno zaštićen od svakog zagađenja sve dok je bio prokazan kao mesto okupljanja narodnih neprijatelja-četnika dok je danas izložen promenama.

Piše:
Tanjug
08.10.2014. 12:37
Pogledajte više