JUŽNI TOK: Prvi kapitalni projekat posle više decenija

04.08.2014. 21:12
Piše:
Srbija Danas
Južni tok / Izvor: SD/ilustracija
Izgradnja deonice gasovoda "Južni tok“ u Srbiji prvi je kapitalni projekat posle više decenija, čime će Srbija postati regionalno čvorište za snabdevanje gasom i energetski partner za snabdevanje Evrope bez tranzitnih rizika.

Ovim projektom bi trebalo da se preko Srbije transportuje više od 10 odsto ukupnih evropskih potreba za gasom, čime će biti otvoren i veliki broj radnih mesta.

Premijer je u svom ekspozeu naveo da mogućnosti za investicije u energetici do 2020. iznose oko 8,5 milijardi evra, odnosno da je za gasovod Južni tok planirano 1,9 milijardi evra. Od toga oko 2.000 MW, u savremene termoelektrane i elektrane na prirodni gas uz princip kogeneracije. Oko 1.400 MW u velike hidrokapacitete uključujući i reverzibilne, i 1092 MW vrednih oko 2 milijarde evra iz obnovljivih izvora energije. Svaka investiciona odluka će biti pažljivo analizirana u skladu sa interesima investitora i Republike Srbije, a u skladu sa fiskalnim mogućnostima.

Foto: Tanjug / Izvor:

Premijer je tom prilikom istakao da je Otvaranje i razvoj internog i regionalnog tržišta proces koji je već započet, a koji treba da omogući postavljanje funkcionisanja energetike na tržišnim osnovama i njeno bolje regionalno pozicioniranje.

"U ovom trenutku je otvoreno do 40% tržišta, što iznosi 4.000 kupaca na visokom i srednjem naponu. Ovo je siguran put da se poveća konkurentnost srpske privrede, ali i da se obezbedi sigurnost snabdevanja domaćeg tržišta, i smanje gubici u distributivnim mrežama", rekao je premijer.

Projekat Južni tok okuplja na stotine inženjera i stručnjaka, a posredno i oko 100.000 radnika, koji će biti zaslužni da  gas iz Rusije dođe do Evrope.

Nedavna poseta premijera Aleksandra Vučića Moskvi rezultirala je Ugovorom o Južnom toku, vrednim 2,1 milijardu evra čime prepreka za gradnju više nema.

Tada je palo i obećanje da će gas  poteći po planu do kraja 2016. godine.

Posebnom klauzulom u ugovoru zaštićeno je i učešće domaćih preduzeća kao podizvođača radova, a interesovanje je veliko.

Dušan Bajatović direktor Južnog toka Srbija, posle nedavnog  potpisivanja Ugovor o izgradnji deonice magistralnog gasovoda Južni kroz Srbiju, vrednim oko 2, 1 milijarde evra istakao je da je  reč o najpovoljnijim finansijskim uslovima za kredit, koji će biti odobren po kamatnoj stopi od 4,25 odsto godišnje, a kako je naglasio, „na ročnost koja nam bude potrebna”. Reč je o početnom kapitalu, a ostatak sredstava biće obezbeđen kroz projektno finansiranje, a taj zajam neće opteretiti budžet Srbije, niti doprineti dodatnom zaduživanju Srbijagasa. To znači da će sav finansijski rizik za deonicu Južni tok kroz Srbiju snositi Gasprom, objasnio je Bajatović.

Bajatović je naveo da je za srpsku deonicu gasovoda urađen idejni projekat, izdata lokacijska dozvola, a narednih nedelja se očekuje i građevinska dozvola ze celu deonicu, a potom sledi eksproprijacija zemljišta i na kraju potpisavanje velikih ugovora o isporuci cevi i kompresorskih stanica za srpsku deonicu gasovoda.

" Interesovanje za ovaj projekat  ne samo da iskazuje domaća privreda, u poslednje vreme  veliki broj inostranih firmi dolazi u Komoru, interesuje se kada će početi 'Južni tok'", rekao je  Ljubinko Savić, sekretar Odbora za energetiku u PKS.

Rokovi za izgradnju gasovoda veoma su  strogi, a postoji i vrlo jasan spisak kriterijuma za gradnju kao i tačno precizirana pravila kojim se biraju proizvođači.

Mnoge zemlje imaju želju da se uključe u ovaj projekat, a nedavno je i  Crna Gora izrazila zainteresovanost. Crnogorski ministar ekonomije Vladimir Kavarić je tom prilikom rekao da  bi taj projekat bio izvanredan način diverzifikacije energetskih izvora i sredstvo jačanja konkurentnosti ekonomije.

STATISKA JUŽNOG TOKA
Glavni snabdevač - Rusija
Vrednost investicionog projekta - 16 milijardi evra
Ukupna dužina gasovoda - 2.380 km
Kopneni deo toka - 1.455 km
Podvodni deo toka - 925 km
Maksimalan kapacitet - 63 milijarde kubnih metara godišnje

Ulaz Južnog toka iz Bugarske u Srbiju trebao bi da bude kod Zaječara, a izlaz kod Subotice, uz dva planirana odvojka ka Hrvatskoj i Republici Srpskoj, a razmatra se i mogućnost da jedan krak gasovoda ide ka Makedoniji i Kosovu i Metohiji.

Izgradnju Južnog toka kroz Srbiju će realizovati zajedničko preduzeće "Južni tok Srbija", u kojem Srbijagas ima 49 odsto, a ruski Gasprom 51 odsto vlasništva. Za taj gasovod pripremljena je lokacijska dozvola, glavni idejni projekat i prostorni plan područja posebne namene, a Srbija je usvojila i poseban zakon o Južnom toku, koji će doprineti ubrzanju eksproprijacije zemljišta na trasi gasovoda kroz Srbiju.

STATISTIKA „JUŽNI TOK“-SRBIJA
Vrednost projekta - 1,7 milijari evra
Dužina magistralne trase gasovoda - 422,4 km
Dužina odvojka za Republiku Srpsku105,8 km
Dužina odvojka za Hrvatsku - 52,8 km
Kapacitet gasovoda - 40,5 milijari kubnih metara godišnje
Eksproprijacija - 10.000 parcela
Sredstva iz budžeta u 2013. godini - 75. miliona evra
Sredstva obezbeđena od Gasproma - 75. miliona evra

 

Piše:
Srbija Danas
04.08.2014. 21:12
Pogledajte više