PRIJATELJSTVO KOJE SE ISPLATI: Ovo su najveće KINESKE INVESTICIJE u Srbiji

18.06.2016. 07:26
Piše:
Srbija Danas
Pupinov most / Izvor: Profimedia
Bilateralni odnosi Srbije i Kine nikada u istoriji nisu bili bolji.

O značaju koji Kinezi pridaju tim odnosima, ali i ekonomskoj saradnji sa Srbijom govore i učestale posete najvećih kineskih zvaničnika našoj zemlji. Nedavno je u Srbiji boravio kineski premijer Li Kećijang a za nekoliko dana ugostićemo i kineskog predsednika Si Đinpinga.

KINA NA PREKRETNICI: "Novi put svile" i kraj američke dominacije svetom

Razloge učestalim posetama treba tražiti u ogromnom potencijalu koji su Kinezi prepoznali kada je ulaganje u infrastrukturne i energetske projekte u pitanju. 

Kineski predsednik Si Đinping / Izvor: Profimedia

Potpisivanjem Sporazuma o strateškoj saradnji Srbije i Kine tradicionalno dobri politički i ekonomski odnosi su dodatno učvršćeni, uslovi za investiranje drastično poboljšani pa tako trenutna vrednost kineskih projekata u u našoj zemlji, koji se realizuju ili o kojima se razgovara, iznosi 3,5 milijarde evra.

Železara Smederevo

Kruna te saradnje desila u maju ove godine kada je kineski gigant Hestil preuzeo smederevsku Železaru, za šta je platio 46 miliona evra, uz obavezu da investira najmanje 300 miliona evra i zadrži svih 5.050 radnika.

NAPOKON: Železara se preporađa posle 36 godina stagnacije

Odlični uslovi pod kojima je Železara prodata Kinezima i renome koji Hestil uživa u svetu garant su dugoročnih benefita koje će Srbija imati od ovakvog ugovora, ali i, kako je predesdnik te kompanije Ju Jong istakao, odličan temelj za dalje investicije koje ta, ali i druge kineske kompanije planiraju u Srbiji.

Železara Smederevo / Izvor: Tanjug

On je izrazio uverenje da će "Železara u narednom periodu izrasti u moderan kompleks, sa unapređenom tehnologijom, opremom, podignutim nivoom zaštite životne sredine i dobrim uslovima za rad“, i treba mu verovati na reč jer govori u ime kompanije koja je prisutna u više od 100 zemalja sveta i koja je najveći proizvođač čelika u Aziji, sa godišnjim proizvodnim kapacitetom od 50 miliona tona. 

Njihovi proizvodi se prodaju u više od 120 zemalja sveta, a samo u toku prošle godine su im obezbedili prihode od 43,7 milijardi dolara.

KOMISIJA ODOBRILA: Hestil preuzima Železaru

Hestil na globalnom nivou zapošljava više od 120.000 radnika i u velikoj meri doprinosi društvenom bogatstvu u svim geografskim područjima gde rade. Poseduju više od 70 direktnih i indirektnih kompanija van Kine, u više od 30 zemalja i regiona, kao što su SAD, Velika Britanija, Australija, Južna Afrika, Kanada, Singapur, Švajcarska i Hong Kong.

Pruga Beograd - Budimpešta

Modernizacija pruge Beograd – Budimpešta je najveći projekat na kome je planirana saradnja Srbije i Kine. Modernizacija elektrifikovane saobraćajnice, duge 350 kilometara koja će ispunjavati najviše standarde koje propisuje Evropska unija je posao od neprocenjive važnosti za Srbiju ali i za region uopšte, a ulazak u početnu fazu realizacije očekuje se u narednih par meseci.

OVAKO ĆE KINA OSVOJITI EVROPU: Dolaze Putem svile i kupuju sve!

Ovaj posao je deo većeg projekta  koji se u Pekingu doživljava kao najistaknutiji projekat između Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope, čiju je važnost više puta istakao i kineski premijer Li Kećiang naročito akcentujući važnost ulaganja u infrastrukturu i benefite koje takvi projekti donose: pre svega stabilan ekonomski rast u i stimulaciju zapošljavanja.

Li Kećijang, premijer KIne / Izvor: Profimedia

Tome u prilog govore i istraživanja stručnjaka sa Kineske akademije društvenih nauka koji se bave evropskim studijama, i koji su uvereni da će projekat značajno podstaći privredni razvoj zemalja duž koridora čiji će deo biti pruga od Beograda do Budimpešte.

Koridor prolazi kroz područje od 340.000 kvadratnih kilometara koje nastanjuje 32 miliona ljudi i prema procenama u Pekingu značajno će ublažiti jaz između evropskih zemalja i promovisati balansiran i sveobuhvatan razvoj Evrope. Put će naročito služiti interesima manje razvijenih zemalja ZCIE u njihovom nastojanju da ostvare saradnju sa partnerima van Evrope, kao i da se “otresu” posledice evropske dužničke krize.

EVROPSKA BANKA PROGNOZIRA: Železara diže srpski BDP na 3,8 odsto

Već na početku realizacije osetiće se prva korist od ovog posla jer će ga obavljati brojne srpske kompanije, što je potvrdio i predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež:

 - U samim ugovorima stoji da 46 odsto kompanija koje budu izvodile radove biće domaće kompanije, što je,  velika stvar jer je u pitanju ogroman projekat - rekao je Čadež.

Pruga / Izvor: Profimedia/ilustracija

Što je još važnije, ovo neće biti izolovan slučaj već će se slična proporcija primenjivati i na ostalim kinesko-srpskim projektima, potvrdila je ministarka Zorana Mihajlović:

- Od velike velike važnosti za Srbiju je da smo mi s kineskim partnerima uspeli da se za nove projekte dogovorimo o onome što ranije nije bio slučaj – da za nove projekte mnogo veći procenat domaćih kompanija ovde radi - rekla je ona.

Pupinov most

Govoreći i pišući o predstojećoj poseti kineskog predsednika našoj zemlji kineski zvaničnici i mediji ne propuštaju da podsete da je u decembru 2014. otvoreni most Zemun – Borča, prvi takav infrastrukturni objekat koji su kineske kompanije izgradile u Evropi.

Peking na taj projekat gleda kao na kamen temeljac velikog potencijalnog tržišta za unapređenje infrastrukture u regionu, a jedan od razloga je  i to što je u velikom meri finansiran kineskim zajmovima. 

"Pupinov most - jedan od najvećih građevinskih poduhvata poslednjih godina"

Uostalom, graditelj mosta kompanija Čajna roud and Bridž korporejšn je deo konzorcijuma koji treba da gradi deo pruge Beograd – Budimpešta kroz Srbiju.

Pupinov most / Izvor: Srbija Danas

Pupinov most je građevina urađena po svetskim standardima. Sam most izgleda sjajno, a o njegovom trajanju i funkcionalnosti posvedočiće vreme. Povezuje Zemun i Borču preko Dunava, a razgranata pristupna mreža saobraćajnica tranzit je izmestila iz centra Beograda. Na taj način je sa po tri saobraćajne trake povezan Beograd na pravcu od Zrenjaninskog do Pančevačkog puta.

Svečano otvaranje Pupinovog mosta: Pogledajte kako je izgledala ceremonija! (VIDEO)

Saobraćajnica povezuje četiri putna pravca – od Beograda ka Šidu, Horgošu, Zrenjaninu i Vršcu.

Most je otvoren za saobraćaj u decembru 2014. godine.

Pored ulaganja u infrastrukturne projekte Kina pokazuje interesovanje i za ulaganje u sektor energetike.

Izgradnja novog bloka u termoelektrani "Kostolac" je jedan od najvećih energetskih projekata u regionu. 

Izvođač je kineska kompanija CMEC a vrednost ugovora je 715,6 miliona evra. Očekuje se da će blok biti pušten u rad 2019. godine, a osim njegove izgradnje radiće se i revitalizacija blokova "B1" i "B2". Ugovor je sklopljen u okviru Sporazuma dveju zemalja o ekonomskoj i tehničkoj saradnji.

Kineski kredit za Kostolac B izuzetno povoljan

Kinezi su zainteresovani i da ulažu u druge velike energetske projekte kao što su TE "Kolubara B", HE "Đerdap 3" kao i u male elektrane. U tu svrhu kineska elektroenergetska korporacija Sinomah Sieniisi - Sieniitisi otvorila je svoje predstavništvo za Evropu u mestu UB početkom 2014. godine

Procureo mazut / Izvor: Profimedia/ilustracija

Krajem 2013. potpisan je i protokol o saradnji između ministarstva prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja i NR Kine, čime je stvorene platforma za dalju saradnju u oblasti rudarsko - geoloških istraživanja. Radove će vršiti kineska kompanija BETEC.

Ovo su samo neki od primera uspešne saradnje Srbije i Kine, a da će i u budućnosti biti tako potvrđuje izjava kineskog ambasadora u Beogradu koji smatra da je sve ovo samo početak: 

ZAŠTO JE TO TAKO? Kina je druga najbogatija zemlja na svetu, a nije u Grupi 7

 - Ne vidim nikakve prepreke za saradnju naših zemalja na najvišem nivou. Mi ćemo ovde, u Srbiji, koncentrisati visoke tehnologije. V imate talentovane ljude, studente, fakultete, institucije, imate sve. Dakle ovde možemo da kombinujemo inteligenciju Kineza i Srba pa da napravimo primer za ceo svet", rekao je on.

Piše:
Srbija Danas
18.06.2016. 07:26
Pogledajte više