Mogu li čoveka hormoni navesti da bude veran?

09.03.2015. 07:43
Fejsbuk prevara / Izvor: Foto: Ilustracija/Profimedia
Da li je monogamija među ljudima samo mit ili?

Naučnici Emori univerziteta u SAD posmatrali su ponašanje monogamnih poljskih miševa kako bi saznali nešto više o osećaju ljubavi. Monogamija je među životinjama retka, jer se one najčešće pare sa velikim brojem životinja iste vrste. Istraživači su objasnili da čak posle tretmana hormonima ove životinje postaju promiskuitetne.

Dr Leri Jang sa odeljenja za psihijatriju ispitivao je receptore u mozgu kako bi promenio navike parenja, a u životinjski mozak je ubačen hormon vasopresin, piše Blic.

Prevara / Izvor: Profimedia

- Ako se blokiraju receptori odgovorni za navike, životinje se neće vezati jedne za druge. Isto tako, može da se izdvoji gen za receptor za vernost i da se inače poligamne životnje preobrate u monogamne – kaže on.

Istraživali su da li se ista terapija može primeniti i na ljude, utvrđujući varijacije u genima koje utiču na sklonost ljudi da se vežu jedni za druge. Zaključili su da isti sistemi u mozgu, zaslužni za vezivanje ljubavnog para, odgovorni su i za stvaranje zavisnosti.

- Tako amfetamin izaziva lučenje dopamina, a neke studije su pokazale da su poljski miševi koji imaju svog partnera manje skloni uzimanju amfetamina. Dakle, naklonost monogamiji mozak povezuje sa osećajem zadovoljstva. Ako sa partnerom radite zabavne i uzbudljive stvari, ta veza u mozgu će se dodatno ojačati – objašnjava Jang.

Smatra se da je potrebno još mnogo istraživanja na ovu temu, ali ovo je veoma dobar početak.

 

09.03.2015. 07:43
Pogledajte više