NEOČEKIVANO: Zašto je OGOVARANJE DOBRO za nas?

05.07.2015. 07:32
Piše:
Srbija Danas
Žene šapuću / Izvor: Profimedia
Deljenje trača sa drugom osobom izraz je poverenja i pomaže u razvijanju međuljudskih odnosa.

Ogovaranje nije samo ružna navika nego i socijalna veština koja povezuje ljude, tvrde psiholozi i psihoterapeuti koji dodaju da nas ogovaranje, posebno na radnom mestu, čini zdravijim.

To, svakako, neće izbrisati činjenicu da je ogovaranje uvek usmereno protiv nekoga ili nečega i da je ružno ako je cilj da nekoga povredite, a tračevi mogu i ozbiljno naštetiti ljudima oko nas.

Ipak, ogovaranje se razvija, primećuju stručnjaci,  u sredinama u kojima se ne može otvoreno razgovarati o problemima, pa su neka vrsta "pokreta otpora" nezadovoljavajućim okolnostima koje ne možemo promeniti, piše budi.in.

Deljenje trača sa drugom osobom izraz je poverenja i pomaže u razvijanju međuljudskih odnosa. Pojedinci koji ne sudeluju u grupnim razmenama tračeva, u kancelariji na primer, uvek su autsajderi i većina prema njima razvija nepoverenje, pa ih tako i teže prihvata. Takve osobe često ostanu po strani i niko ih ne doživljava kao članove zajednice.

Devojke šapuću dok momak prisluškuje / Izvor: Profimedia/ilustracija

To ne znači da treba govoriti na sav glas o svemu što se saznalo, jer i to stvara nepoverenje prema osobi koja širi tračeve. Istraživanja su pokazala da se trač ne doživljava kao loš ako služi dobrobiti grupe. Iz toga proizlazi i zaključak stručnjaka da uspešno ogovara onaj koji je timski igrač grupe kojoj pripada i tako dokazuje svoju pripadnost.

Onaj ko ne tračari, ne pokazuje da je svestan događaja u grupi niti da mu je do njih stalo, ali je jednako važno imati meru. Osluškivanje tračeva može pomoći menadžmentu da shvati slabe tačke u svojoj firmi i, uvažavajući ih, može unaprediti poslovanje.

 

Piše:
Srbija Danas
05.07.2015. 07:32
Pogledajte više