O čemu će Vučić razgovarati sa Putinom i Medvedevim?

07.07.2014. 08:20
Piše:
Srbija Danas
IlustracijaSD / Izvor: SD/ilustracija
Odnosi između Srbije i Rusije poslednjih godina su na veoma visokom nivou, što potvrđuju učestali susreti srpskih i ruskih zvaničnika. Aleksandar Vučić je upravo doputovao u Moskvu, sa delegacijom srpskih ministara i privrednika, gde će se susresti sa premijerom Rusije Dmitrijem Medvedevim, a dan kasnije i sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.

Nakon posete ruskog ministra inostranih poslova Sergeja Lavrova, koji je pokazao podršku Ruske Federacije teritorijalnom integritetu i suverenitetu Srbije, srpska delegacija na čelu sa premijerom Srbije Aleksandrom Vučićem je stigla u dvodnevnu posetu zvaničnoj Moskvi,  gde će biti diskutovano o bilateralnoj saradnji i najvažnijim pitanjima u odnosima Srbije i Rusije.

Pitanje Južnog toka

Očekuje se da jedna od najvažnijih tema bude rešavanje problema sa izgradnjom gasovoda „Južni tok“, na koji Evropska unija ima primedbe.

Putin je nedavno, na savetovanju ambasadora i stalnih predstavnika Ruske Federacije u inostranstvu, izjavio da je „Rusiji uvek bila važna reputacija sigurnog izvoznika energenata“ i da je „mnogo investirala u razvoj gasne infrastrukture“.

„Zajedno sa evropskim kompanijama, kao što znate, sagradili smo novi gasni transportni sistem „Severni tok“ po dnu Baltičkog mora. I bez obzira na izvesne poteškoće, nastavićemo da gradimo „Južni tok“, rekao je Putin.

Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će sa ruskim predsednikom i premijerom razgovarati o Južnom toku i da će Srbija u tom projektu voditi računa o svojim interesima.

"Naše radne grupe rade na pripremi ugovora i pokušaćemo, a što ranije nikada nije bio slučaj, da što je moguće više stvari uskladimo sa evropskim pravilima", rekao je Vučić.

Cevi iz gasovoda / Izvor: Profimedia/ilustracija

Robna razmena Srbije i Rusije

Prema poslednjim podacima,robna razmena Srbije sa Rusijom prošle godine je premašila tri milijarde dolara, a u poslednje vreme stalno raste.

Ipak, smatra se da Srbija nedovoljno koristi beneficije Sporazuma o slobodnoj trgovini i činjenicu da je jedina u Evropi koja ima takav sporazum sa Rusijom, a sada i sa Evroazijskim savezom. Srpski izvoz u Rusiju dvostruko je manji od uvoza (koji čine uglavnom energenti).

Srbija u Rusiju sve više izvozi poljoprivredne proizvode – najviše voće i povrće, ali i meso, koje tamo dobro prihvataju.

Ukoliko bi se rešili neki tehnički problemi i ispunili zakonski uslovi, Rusija bi mogla da uveze sav višak koji se u Srbiji proizvede, a sigurni ugovori omogućili bi i pokretanje nove proizvodnje i otvaranje velikog broja radnih mesta.

Razgovaraće se i o mogućnostima ruskog investiranja u srpsku privredu, koje su velike jer su ruski biznismeni prilično zainteresovani za ulaganja pod uslovom da naiđu na odgovarajuću investicionu klimu.

radovi na zemljištu / Izvor: Profimedia

Kredit

Vučić će sa Medvedevom moći da razgovara i o kreditu koji je dogovoren pre nekoliko godina, dok je on bio predsednik Rusije, ali nije realizovan zahvaljujući nespremnosti tadašnje srpske vlasti.

Moguće je da će biti iskorišćena prilika da se napravi korak dalje u rešavanju problema sa kojima se Srbija suočila i na taj način dovela sebe u situaciju da ne može da počne da koristi kredit.

Dmitrij Medvedev / Izvor: Profimedia

Cena rudne rente

U našim medijima se postavlja pitanje cene rudne rente, koja je navodno, niska. Ta tema se do sada nije zvanično postavljala u pregovorima između dve države, i veliko je pitanje da li će i sada biti postavljena jer ona predstavlja deo kupoprodajnog ugovora za NIS, pa se može menjati samo ukoliko obe strane za to budu zainteresovane.

Rusija nema ništa protiv napora Srbije da se priključi EU

Isto kao što je Lavrov nedavno govorio u Beogradu, srpska strana će, najverovatnije, od ruskih partnera moći da čuje da Rusija nema ništa protiv toga što Srbija nema ništa protiv toga što Srbija namerava da postane deo evropske porodice, ali i da je zadovoljna srpskom neutralnošću povodom ukrajinske krize.

Spekulacije o opredeljenju Srbije na stranu Rusije- bez osnova

Dok ovdašnji zvaničnici ukazuju da ta poseta treba da doprinese učvršćivanju odnosa dve zemlje, u javnosti su se pojavile i spekulacije prema kojima će ruska strana zatražiti od srpskog premijera da se jasnije izjasni po pitanju ukrajinske krize, da će mu čak biti ispostavljeni „teški uslovi” i biti zatražen obrt u stavu prema ukrajinskoj krizi.

Sve spekulacije o tome da će Putin tražiti od Vučića da se opredeli apsolutno su bez osnova, jer je Rusija potpuno svesna političkih prilika kod nas, kao i važnosti teorije presedana. Pre bi se moglo reći da je rusko rukovodostvo zahvalno Srbiji što je imala snage da se odupre na baš malom pritisku EU za uvođenje sankcija Rusiji.

Srbija i Rusija / Izvor: Ilustracija: SD

Srbija je nit koja nedostaje između Istoka i Zapada

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić izjavio je da od predstojeće posete premijera Vučića Moskvi očekuje korist za Srbiju, istakavši da je Srbija „kopča” koja nedostaje da bi Istok i Zapad bolje sarađivali.

Srbija na evropskom putu

Uoči posete Francuskoj i Rusiji, Vučić je izjavio da je Srbija na evropskom putu, ali da ne ruši i ne kida svoje odnose i prijateljske veze sa Rusijom. „Odnosi jesu prijateljski, ali oni imaju određene probleme sa nama zbog našeg duga, a i mi imamo određena pitanja. Nadam se da mnoge od tih stvari možemo da rešimo i verujem da ćemo u budućnosti naše odnose još unaprediti”, rekao je premijer.

Piše:
Srbija Danas
07.07.2014. 08:20
Pogledajte više